Genç klarnet virtüözü Onur Çalışkan ilk albümü "Esrik" ile salgına rağmen geçen yılın dikkat çeken ismi oldu

Genç klarnet virtüözü Onur Çalışkan ilk albümü "Esrik" ile salgına rağmen geçen yılın dikkat çeken ismi oldu

Geçen yılın başında genç klarnet sanatçısı Onur Çalışkan'ın ilk albümü "Esrik" yayınlanmıştı. Salgın günlerinin ilk dönemine denk gelen albüm şanssız günlerde yayınlanmış olsa da müzik dünyası için önemli bir katkı, dikkat çekici bir ilk albüm olarak arşivlerde yerini almıştı.

 

Yirmi yaşındaki genç klarnet virtüözü Onur Çalışkan klarnetini 10 yaşından beri çalan bir sanatçı ve henüz 13 yaşında İstanbul Klarnet Festivali'nde düzenlenen yarışmada birincilik ödülünü geçen hafta hayata veda eden büyük usta Mustafa Kandıralı'nın elinden almıştı.

 

Klarnetle ilgili başarısını iki yıl sonra Madrid'de düzenlenen International Clarinet Festival'de yer alarak sürdüren Çalışkan bir yıl sonra İstanbul Woodwind Festival'inde dört konser vererek adını duyurmayı sürdürdü.

 

2019 yılında İstanbul Caz Festivali Vitrin konserleri kapsamında izlediğimiz Çalışkan klarnetini caza yakın bir kulvarda tutmaya özen gösteriyor. Bu özeni sanatçının kariyerinin ilk çıkış albümü "Esrik"te de görüyoruz.

 

İlk albümü "Esrik"i geçen Şubat yayınlayan Çalışkan albümünde bir çok önemli isimle çalışmış. Klavyede Çağrı Sertel, bas gitarda sürpriz bir isim Snarky Puppy'nin kurucusu Michael League, gitarlarda Cenk Erdoğan ve Efe Demiral, nefeslilerde Tamer Temel, Burak Dursun, Altac Acar, zurnada Murat Tırnak, kemanda Metehan Dada, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu ile perküsyonda Mehmet Akatay ve Tarık Aslan'ın yer aldığı albümde çok tanıdığımız anonim halk türküleri "Dımbıllı" ve "Yağcılar Zeybeği", Kazancı Bedih'in "Felek Sen Ne Feleksen" gibi şarkılar alaturka caz füzyon tarzda kaydedilmiş.

 

Yaşanan salgın dönemine denk gelmesine rağmen ilk albümüyle etkileyici çıkış yapan genç klarnet virtüözü Onur Çalışkan'ın "Esrik" albümü işin caz/füzyon kısmını genellikle Çağrı Sertel'in klavyesine emanet ettiği, klarnetinin henüz caza evrilmediği ama mesela "Rastgele" veya "Tin" gibi parçalarda dinleyiciye farklı tecrübeler yaşatan müziğinin bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceği dinleyeni merak ettiriyor.

 

Cazkolik.com / 12 Ocak 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.