Genç kuşak caz müzisyenleri arasında özel bir isme dönüşen Engin Recepoğulları 2011 yılının en iyi albümlerini Cazkolik için seçti

Genç kuşak caz müzisyenleri arasında özel bir isme dönüşen Engin Recepoğulları 2011 yılının en iyi albümlerini Cazkolik için seçti

Biten yılı, Cazkolik okurlarının büyük ilgiyle karşıladıkları `yılın en iyi albümleri` listeleriyle uğurladık. İki farklı uygulama yaptık, ilki Zuhal Focan`a yılın en iyi yerli caz albümlerini sorduk, ikincisi ise caz müzisyenlerine kendi seçimleri albümleri sorduk ama yabancı olanlarını.

 

Ortaya harika listeler, dikkat çeken seçimler çıktı. Bu listeler yayında ve dikkatle okunmaya devam ediliyor. En iyiler seçimlerini sorduğumuz müzisyenler arasında cazseverlerin yakından tanıdığı ve izlediği sevgili Engin Recepoğulları`nın özenle hazırladığı liste de vardı ama yılbaşı öncesinin telaşı nedeniyle oluşan karışıklık sonucu bize teslim ettiği listeyi bir müddet kaybettik. Sonra bulduk ama diğer listelerle aynı gün yayına girmekte gecikmiştik. Buradan, önce sevgili Engin Recepoğulları`ndan ve sonra da okurlarımızdan büyük bir özür diliyoruz.

 

Büyük kabahatimizi izahat faslından sonra gelelim Top 10 listesine... Sevgili Engin`de 10 adetlik sınırlamanın dışına çıkanlardan ama onun listesi sadece bir fazla, yani Top 11... Albümlerden söz ederken `bu sene öyle çok güzel albüm çıktı ki doğrusu seçmekte zorlandım` diyen Recepoğulları saksofonist olmasına rağmen ilk sırada trompetçi Brian Lynche yer vermiş. Ardından gelen iki isim beklendiği gibi saksofonun iki büyük ismi. Liste böyle gidiyor. Hatta, okurun iyiliğini de düşünmüş sevgili Engin ve seçtiği albümlerin yanına beğenen okurların hızla satın alabilmesi için satış sitelerinin linklerini de eklemeyi ihmal etmemiş. Okurların bu linklere kayıtsız kalacaklarını zannetmiyoruz.

 

Şimdi gelelim seçimlere...

 

 

01 / Brian Lynch / Unsung Heroes
02 / Lee Konitz, Brad Mehldau, Charlie Haden, Paul Motian / Live At Birdland
03 / Joe Lovano / Bird Songs
04 / Craig Taborn / Avenging Angels
05 / Dave Douglas / Three Views
06 / Opus 5 / Introducing Opus 5
07 / Christian McBride Big Band / Good Feeling
08 / Tom Harrell / Time Of The Sun
09 / Marcus Strickland / Triumph Of The Heavy
10 / Roy Haynes / Roy-Alty
11 / Miguel Zenon - Alma Adentro / The Puerto Rican Songbook

 

Cazkolik.com / 04 Ocak 2011, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.