Jazz rock fusion`a damgasını vuran Fransız ve İngiliz iki topluluk 27-28 Şubat akşamları Salon`da olacak.

Jazz rock fusion`a damgasını vuran Fransız ve İngiliz iki topluluk 27-28 Şubat akşamları Salon`da olacak.

28 Şubat akşamı "Melt Yourself Down" konserini Cazkolik davetlisi olarak izlemek isteyen okurlarımız Sayın OZAN MUSLU (+1) ve Sayın ALi EMRE TAŞLI (+1) olmuştur. Tüm talihli okurlarımıza iyi konserler dileriz...


27 Şubat akşamı "Guillaume Peret & The Electric Epic" konserini Cazkolik davetlisi olarak izleyecek okurlarımız Sayın DENiZ YEŞiLKAYA (+1) ve Sayın BELiZ KARAGöZ (+1) olmuştur.


Salon İKSV 27 ve 28 Şubat akşamları Fransız ve İngiliz iki caz rock fusion grubunu arka arkaya ağırlayacak. Grupların Fransız ve İngiliz olması, ikisinin de caz rock fusion eksenli müzik yapması, ikisinin de son yılların öne çıkan müziklere imza atması bize iki gece üst üste tarzın en son müziklerini dinlememiz bakımından önemli bir imkan sağlayacak.

İki gecelik konser serisinin ilk konuğu 27 Şubat akşamı Guillaume Perret & The Electric Epic olacak.

Guillaume Perret, Jim Grandcamp, Philippe Bussonet ve Yoann Serra isimli dört Fransız müzisyenden oluşan toplulukta müzikseverler, Philippe Bussonet ismini doksanlı yılların Magma grubundan hatırlayacaktır. Doksanlı yılların dedik ama Magma`nın geçmişi altmışların sonuna kadar uzanıyor. Bu ünlü Fransız progressive rock grubu başta davulcu Christian Vender olmak üzere grup üyeleri bakımından zamanla çok değişiklik geçirdi, doksanlarda Bussonet`de gruptan gelip geçenler arasındaydı (hatta Yoann Serra`da öyle). Benzer şekilde yine One Shot isimli bir grubu da saymak gerek.

Topluluk en son 2012`de kendi adlarıyla son albümünü yayınladı. Kapağında çamaşır makinasını andıran bir görselin olduğu bir albüm. Bu albümü Salon`da dinleyeceğimize eminiz ama albümde öne çıkan bir kaç detay daha var. Albüme emeği geçenler arasında örneğin geçen sene İstanbul Caz Festivali European Jazz Club Konserleri kapsamında caz şarkıcısı Şenay Lambaoğlu ile aynı sahneyi paylaşan, tabiri caizse tam bir Fransız fırlaması olan kornetist Médéric Collignon`da var. Salon konserinde Collignon`da olacak mı bilmiyoruz ama grubun esas dört üyesi arasında (Perret-saksofon, Bussonett-Elektrik Bas, Jim Grandcamp-Elektrik Gitar, Yoann serra-Davul) kornet ve trompet çalan olmadığına göre muhtemel diyelim ama daha önemlisi albümün executive prodüktörü ise bizzat John Zorn.

* * *

Toplam yedi parçanın olduğu albümün tamamını dinleme imkanı bulmamız mümkün. Biz caz rock fusion olarak tanımlıyoruz ama grubun müziğini funk metal olarak tarif eden de var. Öyle ya da böyle… Son yılların, tarzında en ilginç müziklerine imza atan Fransız topluluk Guillaume Peret & The Electric Epic bize güzel bir gece yaşatacak, buna emin olabiliriz.

Vahşi, çılgın ve eğlenceli; Melt Yourself Down 28 Şubat akşamı Salon`da…

Bir çok müziksevere göre geçen yılın en iyi albümlerinden birine imza atan, kendi adıyla yayınladığı albümüyle Melt Yourself Down albüme damgasını vuran `Fix My Life` ile hayatımızı onaran müziklere kapı aralıyor.

* * *

Eleştirmen Bruce Lindsay, Melt Yourself Down için `shouty, funky, groovy, heavy, punky, jazzy` diyor… Bu kavramların tümünü aynı toplulukta özellikle de son albümlerinde bulabileceğiniz gibi daha fazlasını da bulmanız mümkün diye de ekliyor. Yetinmiyor, grup üyelerini İngilizlerin son yıllarda yetiştirdiği en `innovativ` müzisyenler olarak tanımlıyor. Beğendiğin müddetçe tanımla tanımlayabildiğin kadar… Karar sizin…

Ama temel olan şey, grubun müziğe kesin bir caz perspektifinden baktığıdır. Grubun lideri olan saksofonist Pete Wareham (ki bu arada grup çift saksfonistli), yine bir diğer saksofonist Shabaka Hutchings, vokalde Kushal Gaya, bas gitarda Ruth Goller, perküsyonda Satin Singh ve davulda Tom Skinner.

* * *

Grubun müziğine bayılan bir müziksever topluluğun müziğinde kesin bir Ortadoğululuk var, eminim diyor! Bir çok müziksever de topluluğu Jools Holland`ın programında farkettiğini söylüyor. Bir başkası ise Santana`nın erken dönem müziklerine benzetiyor. Farkındayız, bu benzetmelerin sonu yok önemli olan sizin ne hissettiğiniz ve düşündüğünüz, bunu anlamak için de 28 Şubat akşamı orada olmanız yeterli. Onlar sizin için orada olacak!

Cazkolik.com / 21 Şubat 2014, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.