Kişisel anların sadık eşlikçisi olmaya aday bir albüm

Kişisel anların sadık eşlikçisi olmaya aday bir albüm

Yaşarken hak ettiği şöhrete kavuşmamış bir caz ustasıydı; Harold Land.

 

2001 yılında 73 yaşında hayatını kaybeden tenor saksofoncu Land caza katkısı çok fakat övgüsü az bir müzisyendir. Albümleri fazla tanınmaz ama son yıllarda ona olan ilgi arttı, merak edenler çoğaldı.

 

Sanatçının 1995 yılında yayınlanan ve yaylı aranjmanlarla dolu albümü "A Lazy Afternon" kesinlikle ıskalanmaması gereken bir kayıt.

 

Birden çok bakımdan önemli bu kayıt.

 

Harika melodik anlatım. Etkileyici yaylı aranjmanlar. Çarpıcı solist etkisi.

 

Bu üç ayrıntının ardında caz tarihine dair ayrıntılar da yatıyor.

 

Ellilerin unutulmaz aranjörlerinden Ray Ellis efsanevi Billie Holiday'in son albümü "Lady in Satin"i kaydettikten sonra yaylı aranjmanları üzerindeki becerisi ve yeteneği caz dünyasında ses getirmişti.

 

O dönem, Columbia Records'un yapımcısı Irving Townsend, Holiday'in "Lady in Satin" albümü için aranjör ararken başta Frank Sinatra aranjmanlarıyla ünlenen Nelson Riddle ile ilgileniyordu ama Ray Ellis'in "For All We Know" şarkısı için yaptığı düzenlemeyi dinleyince dümeni Ellis'e kırdı. Holiday'in albümü sanatçının içinde bulunduğu durumdan dolayı sıkıntılarla tamamlandı ve kısa süre sonra da Holiday hayatını kaybetmişti.

 

2008 yılında ölen Ray Ellis doksanlarda "Lady in Satin"in duygusal etkisini romantik caz standartları üzerinde yeniden kaydetmek isteyince mükemmel bir tenor anlatıcısı Harold Land'in tartışılmaz solist yeteneğini bu albümde kullanmak istedi.

 

Eleştirmenlerin albüm için "Lady in Satin"in ruh halini yeniden yaratıyor dediği kayıt benzersiz bir nostaljiye, caz tarihinin etki gücüne ve o yılların ustalarının anlatım diline sahiptir.

 

Günümüzün genç caz müzisyenleri için sayısız mesleki sırları barındıran böyle bir albüm caz dinleyicileri için kişisel/romantik anların sadık eşlikçilerinden olmaya aday. Dinleyin, emin olun uzun zaman ayrılmak istemeyeceksiniz.

 

Albümde çalan müzisyenler:
Harold Land: Tenor saksofon
Ray Ellis: Yaylı orkestra şefi ve aranjör
Billy Higgins: Davul
Bill Henderson: Piyano
James Leary: Kontrbas
Alan Pasqua: Sintiler

 

Cazkolik.com / 13 Ağustos 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.