Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te...

Genco Arı ve Ada Rovatti Nardis`te...

16. İstanbul Caz Festivali’nin Nardis konserleri tüm hızıyla sürüyor. 3 Temmuz Cuma gecesi sahne alan Cenk Erdoğan - Tineke Postma konserinden sonra cazseverler Cumartesi gecesini yine aynı enstrümanı çalan bir başka güzel müzisyenin peşinden koşarak geçirecekler. Ada Rovatti ile sahneyi paylaşacak olan klavye ve piyanonun genç dahilerinden Genco Arı ise daha 14 yaşındayken artık kendi bestelerini çalmaya başlayan, besteci, aranjör ve piyanist, caz çalışmalarının yanı sıra remiks projeleri, müzik direktörlüğü ve yapımcılığıyla da tanınıyor. Arı ve grubuna İtalyan saksofoncu, besteci ve aranjör Ada Rovatti eşlik edecek. Tenor ve soprano saksofonda ustalaşan Rovatti, İrlanda, Kelt, caz ve fusion tınılarını güçlü armonilerle birleştiriyor. İtalyan kökenli tenor ve soprano saksafonist Ada Rovatti müziğe ilk olarak aldığı klasik piyano eğitimiyle başladı. Berklee’den burs kazanan güzel müzisyen Boston ve İtalya arasında mekik dokuyarak hem müzik çalışmalarına başladı hem de öğrenimine devam etti. Joe Viola, George Garzone, Phil Woods, Lee Konitz, Bob Mintzer, Randy Brecker gibi büyük isimlerle gerek İtalya’da gerek Amerika’da konserlere çıktı. Bu yılın en çarpıcı caz etkinliklerine, en dikkat çekici performanslara yer verecek olan Nardis sahnesi cazseverlere unutamayacakları geceler yaşatacağa benziyor.

Günümüz caz sahnesinin yükselen değerlerinden olan Ada Rovatti yeteneği yanında güzelliği ile de erkek cazseverleri kendine bağlıyor.

Eğitiminin ardından Afrika ve Avupa’da geçirdiği bir yıllık bir turneyi tamamlayıp New York’a taşınan güzel müzisyen JVC, NYC Rochester Jazz Festival gibi önemli festivallerde sahne almaya başladı. Bu sahnelerde yalnızca kendi başına değil Randy Brecker, Mike Stern, Miroslav Vitous, John McLaughlin, Anne Ducros, Bob Mintzer, Vicotar Bailey, Rodney Holmes, Renee Rosnes, Joanne Brackeen gibi önemli isimlerle sahneleri paylaştı.

Yalnızca müzikle ilgilenmenin ötesinde başrolünde Julia Roberts’ın oynadığı “Mona Lisa Smile” filminde bir rol kaptı. 2003 yılında ilk albümünü çift CDlik bir çalışma olarak yayımlayan müzisyen Randy Brecker, Mike Stern ve Don Alias gibi önemli müzisyenleri de konuk ederek düya caz sahnesine hızlı ve etkileyici bir giriş yapmış oldu. Kendi albümünde önemli müzisyenleri konuk ederken bir yandan kendisi de bu önemli müzisyenlerin albümlerinde çalmaya başlayan Rovatti bunun ilk örneğini Randy Brecker’ın Grammy ödüllü albümü “34th N Lex” albümünde kayıtlara katıldı, 2006 yılında da John McLaughlin’in “Industrial Zen” albümünde çaldı.

2005 yılında yayınladığı “Airbop” isimli albümüyle caz sahnelerinde daha önemli ses getiren güzel müzisyen bu albümende de yine Bob Mintzer, Randy Brecker ve Don Alias ile birlikte çaldı. “Airbop” ünlü caz sitesi All About Jazz’ın 2005 yılının en güzel albümleri arasında Top 10 içerisine girmeyi başardı.

Güzel müzisyenin artık yeni bir albümü var, muhtemelen İstanbul Nardis’te bu albümünden çalacaklar Genco Arı ile birlikte. “Green Factor” isimli yeni albümünde İrlanda, Celtic caz fusion etkili bir soundun peşinden koşan müzisyen albümünde güçlü armonileri çarpıcı düzenlemelerle birleştirmiş. Kemanda Christion Howes, piyanoda George Colligan, elektrik basta Janek Gwizdala, davulda Obed Calvaire gibi müzisyenlerin yanında yine Randy Brecker, Adam Rogers gibi konuk müzisyenlerde kayıtlarda yer almışlar. Tüm açıklamalarda Ada Rovatti’nin soyadına ek olan Brecker’ın açıkçası ne olduğunu bilemedik, kızı olduğunu sanmıyoruz yeni eşi olabilir mi, ona da emin olamadık bilen birinin bizi de bu konuda aydınlatması iyi olur doğrusu!

İkiliye basta Alp Ersönmez ve davulda Turgut Alp Bekoğlu’nun eşlik edeceklerini belirtmiş olalım.

Cumartesi gününün en favori caz etkinliği olan konseri cazseverlerin kesinlikle kaçırmaması ve tükenmiş olması muhtemel biletleri araması gerekiyor.

Cazkolik.com / 3 Temmuz 2009, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.