Gezintiye çıkmış enstrüman yüklü bulutsu vokal dokular dinleyenin üzerine mesajlar yağdırıyor; 'Yalnız Değilsin'

Gezintiye çıkmış enstrüman yüklü bulutsu vokal dokular dinleyenin üzerine mesajlar yağdırıyor; 'Yalnız Değilsin'

 

Randy Esen'den dört yıl sonra yeni bir albüm; "Not Alone" çıktı

 

 

Albümü dinleyip içinde kimlerin yer aldığına bakınca, gönül bağı kurarak 'yalnız değilsin' dedim içimden.

 

11 Temmuz akşamı Kadıköy Moda Sahnesi'nde albümde yer alan sanatçıların katılımıyla albüm kutlama konseri düzenleyecek Esen, konserde, albümde yer alan parçaları seslendirecek.

 

Randy Esen'in "Not Alone" albümünde eşi Aydın Esen ve çocukları Aykan ve Cenk'in haricinde Kerem Can Dündar, Mehmet Ali Şimayli ve konuk sanatçılar Elif Çağlar, Dila Bahar, Çağıl Kaya, Şamil Oymak ve trompetiyle İmer Demirer lansman gecesi sahnede sanatçıyı yalnız bırakmayacak. Gecede, Akbank sponsorluğunda hazırlanan özel dans videolu bir performans da canlı olarak sergilenecek.

 

Bu proje Randy’nin bestelerinden oluşuyor ve pandemi öncesi bir projeden doğduğunu duydum.

 

Elif Çağlar'ın sesinden dinlediğimiz parçada her iki vokalin birbirini dengeliyor. "Not Alone" insanın içindeki karanlığı, aydınlığı ve yalnızlığıyla ilgili bir dışavurum. Parçanın bir klibi de var. Randy parça ve klip için şöyle diyor: "Bugünlerde hepimiz karanlık gölgeler bizi geriye ve aşağı çekmek için savaşırken ışığa doğru ilerlemeye gayret ediyoruz. Bırakın lütuf şeytanlarınızı ayartsın.

 

 

Randy'nin albümünde yer alan müzisyenlere düşüncelerini sordum:

 

 

Elif Çağlar: "Bence harika bir albüm oldu. İçinde yer aldığım için çok mutluyum. Randy, "Not Alone" şarkısında benim de olmamı ister istemez anında kabul ettim, stüdyoda Cenk'in harika aranjmanına, ses katmanlarıyla renk katmaya çalıştım. Parçada, karanlıkla umut arasında gidip gelen duygular var, Randy nakarat kısmını söyleyerek aydınlık duyguları temsil etmemi istediğini söyledi hikâyesinde. Benim için bu açıdan da çok kıymetli. Bunlar haricinde, projenin oluşumu Randy'den :) o kısım tamamen Randy önderliğinde.“

 

Cenk Esen’in katkılarının da çok önemli olduğunu söylemem gerek. Müzisyen bir anne ve babayla büyümek ve albümde yer almak müthiş değer katıyor kuşkusuz.

 

Cenk’in albümde Miles Davis’in "Blue in Green" parçasından ilham aldığını öğreniyorum. Parçanın yavaş başlaması saksofonla hızlanıp sonra piyanoyla hızlanması gibi, Randy ve Elif’in vokal sololarında da Miles’tan ilham almış.

 

Randy ise albüm için şunları söylüyor: "Bu albümü, sınırsız saygı ve minnetle aileme adıyorum; Cenk, Aykan ve Aydın, hayata ve dokundukları her şeye güzellik ve renk katan 3 büyücüye. Renklerimizi ve seslerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Müziğin sizi yaşadığınız ve soluduğunuz yerde etkilemesini umarak.

 

Çağıl Kaya; "Randy oldukça yaratıcı bir müzisyen, çok iyi bir şarkıcı ve özgün bir şarkı yazarı olmasının yanı sıra tanıdığım en nazik en tatlı insanlardan biri" diyor.

 

Albüm projesinden söz edip bir parçada Şamil Oymak (a.k.a Şam) ile beraber olmak istediğini sorduğumda Oymak büyük bir heyecanla kabul ettiğini söylüyor. "Clenched"in derin ve karanlık ama aynı zamanda çokça umut barındıran sözlerinin bende yarattığı duyguları anlattığım bir rap yazdım. Hem yaratım süreci hem birbirinden şahane müzisyenlerle birlikte geçen kayıt günüyle beraber ortaya çıkan bu güzel albüme konuk olmaktan onur duyuyorum.

 

Kerem Can Dündar, "Albümde benim çaldığım parçalar Randy ile ufak, akustik setuplar şeklinde çaldığımız müziklerin yeni aranjmanlarla daha büyük gruplara hazırlanmış halleri. Bu özel, öğretici kayıt sürecinin içinde yer aldığım için şükran doluyum" diyor.

İmer Demirer ise; "Evden çıkmam çok zordu. Kaydı yapıp hemen geri döndüm fakat ortam harikaydı ve çok iyi müzisyenler vardı, müzikler çok iyiydi, beni başka bir yere taşıdı ve kaydın da iyi olduğunu düşünüyorum" diye özetliyor düşüncelerini.

 

 

 

Randy Esen kimdir?

 

 

Randy Esen New York'da dünyaya geldi. Performans kariyerine 1980'lerde Boston'da başladı. 1987 yılında evlendiği piyanist ve besteci Aydın Esen ile güçlerini birleştirdi ve o zamandan beri birlikte çalışıyorlar ve Esen'in birçok bestesine söz yazıyor. 2019'da Randy, Aydın Esen ve Bob Moses'ın yer aldığı ilk kayıt "Behind the Light and Shine" AK Müzik'ten çıktı. Son yıllarda Kerem Can Dündar ve Cenk Esen ile orijinal besteler seslendiren Randy Esen, yapımcılığını oğlu Cenk Esen'in üstlendiği ve Türkiye'den çok sayıda konuk sanatçının yer aldığı bu yeni EP çalışması 'Not Alone' ile zirveye ulaştı. Randy şu an eşi Aydın ile İstanbul'da yaşıyor ve 25 yılı aşkın süredir vokal hocalığı yapıyor, konserler veriyor. Müzisyen çiftin çocukları Aykan ve Cenk ise Londra'da yaşıyor.

 

Leyla Diana Gücük

 

Cazkolik.com / 10 Temmuz 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.