Gitarın nefeslilerle yol arkadaşlığı, samimi iç diyaloglar

Gitarın nefeslilerle yol arkadaşlığı, samimi iç diyaloglar

 

Caz gitaristi Volkan Polat ilk albümü "Induend"i Ekim ayında yayınladı

 

 

Albümde, tüm besteleri bizzat yazdığı 7 parça bulunan Polat'ın çalışması dijital platformlarda yayında.

 

Polat'a albümünde Türk caz sahnesinin önde gelen isimleri eşlik ediyor. Trompette Barış Doğukan Yazıcı'nın yer aldığı kayıtlarda, trombonda Bulut Gülen, tenor saksofonda Engin Recepogulları, elektrik basta Alper Yılmaz ve kontrbasta Ozan Musluoglu ile Ferit Odman davulda yer alıyor.

 

Geçen Mart başı Hayyam Stüdyoları‘nda Sinan Sakızlı tarafından kaydedilen albümün miks ve mastering işlemlerini de Sinan Sakızlı üstlendi.

 

 

Volkan Polat'ın albümü bilhassa müzisyenler arası birlikte çalım bakımından dikkat çekiyor

 

 

Modern caz dünyası solist + eşlikçiler dönemini çoktan geride bırakarak birlikte çalımın öne çıktığı -arada soloların önemli yer tuttuğu- kolektif icraya yöneldi. Genellikle artık vokal albümlerinde kalan tek yönlü anlatım yerini müzisyenlerin karşılıklı ve derinlemesine etkileşimlerine bıraktı.

 

Volkan Polat'ın "Induend" albümü bu bakımdan özel bir örnek gibi duruyor. İkili-üçlü enstrümanların yanyana ve karşılıklı çalımları hem zor yazılar, hem zor icralar olsa da tecrübeli sanatçılar ortak dili etkileyici bir stüdyo albümüne dönüştürmüş.

 

Polat, son parçaya kadar quintet formatında ilerlediği albümün son parçası "Scene of the Goodbye"da dinleyici için sürpriz hazırlamış. Bu bestede bir yaylı bölüme yer veren sanatçıya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'ndan Hakan Polat viyolada, Vugar Gurbanov kemanda ve İsmail Kaya çelloda eşlik etmiş.

 

Ayrıca, trompet, saksofon ve trombon gibi üç solist nefeslinin gitarla sırt sırta vermesi Türk caz repertuvarında sık rastlanan bir örnek sayılmaz. İyi akan bir caz gitarı, cümleleri enstrümanlar arası birbirine teslim ederek ilerleyen parçalar oldukça güçlü ve konser salonlarında dinleyiciyi mutlu edecek, bir sonraki konserin nerde olduğunu merak ettirecek cinsten. Buradan salonlara ve festivallere duyurulur.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 02 Aralık 2023, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.