İstanbullu müzikseverler için Fransa`dan ithal festivalin konserleri başladı:

İstanbullu müzikseverler için Fransa`dan ithal festivalin konserleri başladı:

İstanbuldaki yabancı elçilikler adeta birer kültür merkezi gibi çalışıyor. Adeta değil tam öyle. Bu merkezlerin içinde en etkin olanıysa kuşkusuz hem konumu hem de uzun yıllara yayılan köklü ilişkileri ve tecrübesiyle Taksim`deki Fransız konsolosluğu yani Fransız Kültür Merkezi. Merkez yıl boyu sayısız etkinliğe bünyesinde yer vermesinin yanısıra şimdi bir de festival ithal etti. Hatta konserler de başladı.

XXX - Very Very French konserleri 1 ile 15 Kasım tarihleri arasında İstanbul`un gözde konser salonlarında.

Bu yıl ilk kez gerçekleşen festivalin uzun yıllar kalıcı bir etkinlik olması amaçlanıyor. Ve tabii ağırlıklı olarak caz ve güncel Fransız müzisyen ve topluluklarının da Türkiye tarafından daha yakından tanınması öncelikli kültürel amaç. 1 Kasımda başlayan ve 15 gün sürecek konserler Babylon, Ghetto (bu mekan Cumartesi son konseriyle kapandığını duyurdu ama bu konserler içi önceden anlaşmış olmalılar), Nublu İstanbul ve Salon İKSV`de gerçekleşecek.

Evet, tam da yukarda dediğimiz gibi güncel Fransız müziklerine adanan festival “XXF - Very Very French”, yaratıcılıkları ve özgünlükleriyle ünleri çoktan Fransa dışına taşmış yeni nesil Fransız müzisyenlerini ağırlayacak. Fransız Kültür Merkezi’nin girişimiyle düzenlenen ve müzikal güncelliği ile kaçırılmaması gereken festival Country’den caza, Funk’tan Indie Rock’a farklı müzik türlerini müzikseverlerle buluşturacak.

Biletlerini Biletix`ten temin edebileceğiniz festivalin programı ise aşağıda:

01 KASIM CUMA / 23:30 / BABYLON / MORIARTY 
02 KASIM CUMARTESİ / 22:30 / SALON İKSV / MESPARROW
08 KASIM CUMA / 23:00 / GHETTO / DJ SET & MR. FLASH + FEADZ
09 KASIM CUMARTESİ / 00:00 / NUBLU İSTANBUL / BOOGIE BALAGAN 
13 KASIM ÇARSAMBA / 22:00 / NUBLU İSTANBUL / CHAPELIER FOU 
14 KASIM PERŞEMBE / 22:00 NUBLU İSTANBUL / PONI HOAX 
15 KASIM CUMA / 23.30 / BABYLON / ELECTRO DELUXE

Gruplar:

Festival XXF - Very Very French açılışını 1 Kasım Cuma akşamı Babylon’da Moriarty grubuyla yaptı! Müziğini country ve blues temelleri üzerine kuran Moriarty, vokalistleri Rosemary Standley’nin güçlü sesiyle sıradışı hikâyelerini Babylon sahnesinden anlattı

2 Kasım Cumartesi akşamı ise, Fransa’nın yeni serçesi Mesparrow, Salon İKSV’de sahne aldı. Soul, pop ve elektro müziği harmanlayarak harika bir karışım yaratan Mesparrow, festivalin bir diğer öne çıkan isimleri arasında.

Festival XXF - Very Very French, 8 Kasım Cuma ise Fransa’nın electro / hip hop sahnesinden iki önemli Fransız DJ’i enerji yüklü bir gecede Ghetto’da ağırlıyor: DJ Feadz ve Mr. Flash!

9 Kasım Cumartesi günü Nublu İstanbul’da “Filisrailli” Boogie Balagan ikilisi farklı dillerin içiçe geçtiği eğlenceli ve yüksek tempolu konserleri ile dinleyicileri sınırların olmadığı yepyeni bir dünyaya davet ediyor olacak.

13 Kasım Çarşamba akşamı ise avangard elektro sahnelerinin parlayan yıldızı Chapelier Fou nam-ı diğer Louis Warynski konseri Nublu İstanbul’da izlenebilir.

Festivalin bir diğer sürprizi İstanbul’da ilk kez Festival XXF - Very Very French kapsamında 14 Kasım Perşembe akşamı Nublu İstanbul’da konser verecek indie müziğine Fransa’dan bir armağan, Poni Hoax grubu.

Günümüz Fransız müzik sahnesinin en göze çarpan  temsilcileri arasında yer alan Electro Deluxe ise dilden dile dolaşan sahne performansıyla 15 Kasım Cuma akşamı Babylon’da XXF Very Very French Festivali’nin kapanışını yapacak.

Cazkolik.com / 03 Kasım 2013, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.