"Gökyüzü yarın hâlâ orada olacak"... Cazın büyük ustası yeni albüm yayınladı

"Gökyüzü yarın hâlâ orada olacak"... Cazın büyük ustası yeni albüm yayınladı

 

Charles Lloyd; "The sky will still be there tomorrow"

 

 

Tenor saksofoncu Charles Lloyd bir caz dergisine yaptığı açıklamada 'artık yolculuğun son aşamalarında olduğunu' söylemiş. Bu beyanat, benim gibi onun müziğine tutkun olanları üzecek bir açıklama, belki bir daha canlı izleyemeyeceğiz.

 

Lloyd, 20. ve 21. yüzyıla adını yazdıran az sayıda caz devinden biri. Doksanlı yaşlarına doğru olmasına rağmen hâlâ canlı müzik yapması büyük bir hediye. Belki artık uzun yolculuklar yapmayacak ama albüm yayınlıyor hem de torunları yaşındaki müzisyenleri kıskandıracak müzikler yaparak.

 

Yılın başından itibaren ardı ardına gelen üç single çalışmanın ardından "The sky will still be there tomorrow" isimli albümü yayınlandı. Bir süredir Blue Note ile çalışan büyük sanatçı albüm kapağında çiçek açmış tuhaf bir çöl kaktüsüyle poz vermiş. Albüm adı da kulağa manidar geliyor. Ne tarafa çeksen ilginç yoruma açık bir albüm adı olmuş.

 

Charles Lloyd ikibin sonrası kurduğu trio/quartetleriyle çok konuşuldu. Grubunda yer verdiği her müzisyen hem çok iyi isimler hem büyük ustadan çok şey öğrendiler. Bir süredir yeni bir üçlü ile çalışıyor. Jason Moran değiştirmeye kıyamadığı tek isim. Kontrbasta Larry Gneradier, davulda Brian Blade var. Her ikisi de modern cazın etkileyici isimler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

 

Yayınladığı single çalışmalarla albüm hakkında fikir vermişti, bilhassa benim açımdan, en sevdiğim "Monk's Dance" erken çıkan üç single'dan biriydi. Günlerdir bu parçayı bir tur dinliyorum. Moran'ın Monk'vari Fats Waller Blues'lu intro piyanosunun ardından Lloyd'un 'bopish' saksofon solosu ile yükselen ivme Blade'in zilleriyle parçanın bitmemesini dileten bir tempo tutturuyor. Aslında, kendine has lafı uzatan ağırbaşlı, sisli, dalgalı tenor cümlelerini hatırlayınca Lloyd'a sanki bir tık uzak bir anlatım bu, 'bopish' tenor da Lloyd'da fazla denk geldiğimiz bir karakteristik değil. Lloyd'un tabiriyle 'baş rahip' Monk yine etkisini göstermiş.

 

Lloyd'u yakından takip ediyor musunuz bilmiyorum ama dijital platformlarda adına sık rastlıyorsanız aldanmayın, sanatçının 2017 yılından beri çıkardığı ilk albüm bu. Lloyd ayrıca dünyanın gidişatından kaygı duyan bir spiritüel.

 

Biraz da yeni dörtlüsünden söz etmek lazım. Moran'ı zaten tanıyoruz, yirmi yıldan fazladır beraberler ama davulcu Brian Blade stil olarak Lloyd'a yakın bir duyguda görünse de ilk kez birlikte çalışıyorlarmış. Grenadier ise Lloyd'un grupları arasında trafiği olan bir basçı, anlaşılan kalıcı olarak dahil olmuş.

 

Charles Lloyd müzikal duraklarını albümler halinde oluşturmaya devam ediyor. Kendi açıklamasına binaen belki onu canlı olarak yeniden izler miyiz şüpheli ama albüm çıkarmaya devam edeceğini düşünüyorum. Bir şekilde buluşmaya devam edeceğiz demek ki.

 

Albüm: The sky will still be there tomorrow
Sanatçı: Charles Lloyd
Müzisyenler:
Charles Lloyd tenor, alto saksofon, alto flüt
Jason Moran piyano
Larry Grenadier kontrbas
Brian Blade drums, perküsyon
Firma: Blue Note Records, 15 Mart 2024

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 25 Mart 2024, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.