Ron Carter belgeseli yayınlandı

Ron Carter belgeseli yayınlandı

PBS televizyonu tarafından altı yılda çekilen ve 21 Ekimde yayınlanan Ron Carter belgeseli "Finding the Right Notes"da yer alan müziklerin soundtrack albümünü yayınlandı.

 

Caz efsanesi Ron Carter'ı anlatan belgesel TV belgeseli büyük sanatçı hakkında çekilmiş önemli bir çalışma olma özelliği taşıyor ve tam bir beyefendi olan büyük sanatçının sahne dışındaki halini tanımamızı sağlıyor.

 

 

1960'larda Miles Davis'in ikinci beşlisi olarak bilinen quintet'inde yer aldığından beri caz dünyasının en tanınan isimlerinden biri olan Carter bugüne kadar binlerce albümde yer aldı.

 

Miles Davis yanında Chet Baker, Aretha Franklin, Roberta Flack, Paul Simon gibi farklı yıldızlara çalan sanatçı her daim sahnenin en kibar ve beyefendi kişisi olmayı başardı.

 

 

 

Kimse bana ne yapamayacağımı söyleyemez

 

 

Orijinal konserlerden görüntülerin yanısıra Herbie Hancock, Sonny Rollins gibi kendi kuşağının diğer efsaneleri ve genç neslin sevilen piyanisti Jon Batiste gibi isimlerle samimi röportajların da yer aldığı belgesel "Finding the Right Notes" Amerikan televizyonlarında yapılmış en güzel belgesel çalışmalardan biri olarak tanımlanıyor.

 

Herbie Hancock'ın; "Ron ile beraber çalmak gördüğüm rüyalardan biriydi. Yani, o zamanlar herkes Ron'un sıradaki en iyi caz basçısı olduğunu biliyordu” dediği belgeselde büyük sanatçıyı Jon Batiste, Herbie Hancock, Sonny Rollins, Christian McBride, George Benson, Stanley Clarke, Russell Malone, Renee Rosnes, Donald Vega, Payton Crossley, Victor Wooten, Nanny Assis, Chico Pinheiro, Buster Williams, Poogie Bell, Bill Frisell, Brandi Disterheft gibi isimlerle görüyoruz. Aşağıya aldığımız fotoğrafta ise Bill Frisell'ın Carter'a bakışındaki hürmet onun nasıl biri olarak görüldüğünü bize açık şekilde gösteriyor.

 

 

Ron Carter belgeseli 21 Ekimde PBS'de yayınlandı. Netfliks gibi platformlarda yayınlanacak mı henüz açıklama yapılmadı. Belgeselde yer alan müziklerin soundtrack kaydı dijital platformlarda dinlenebilir, LP veya CD baskısı Amazon'dan satın alınabilir.

 

Cazkolik.com / 31 Ekim 2022, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.