Dünyanın en yetenekli gitaristlerinden biri en heyecanlı solo esnasında canı su içmek isterse?

Dünyanın en yetenekli gitaristlerinden biri en heyecanlı solo esnasında canı su içmek isterse?

Bazı müzisyenlerin sıradışı kabiliyetleri, inanılmaz teknikleri, büyüleyici yetenekleri vardır. İngiliz blues rock gitaristi Guthrie Govan kesinlikle böyle biri ama daha fazlası var. Gelin `büyüleyici`, `inanılmaz` kısmından canlı, yaşanmış bir örnek verelim. Govan`ın Japonya konseri, yeni, geçen sene, muhtemelen Govan birazdan yapacağı şeyi önceden kafasına koymuş, uygun müzikal anı tespit etmiş, işte, o an gelince, aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi susadığı için sağ eline bir bardak su almış, peki o sırada müzik durmuş mu? Hayır, müzik durmamış, Govan solosuna kaldığı yerden sol eliyle devam etmiş.

 

Müthiş di mi? İşte, bu emsalde bir adam Govan ve 16 nisan pazartesi akşamı Zorlu PSM`de konseri var. Böylesi bir adam hakkında Ekşi Sözlük`te tam 11 sayfa yorum var, demek popüler olarak da çok ilgi görüyor, ordaki yorumlar da hem kabiliyetlerini anlatan, öven renkli yorumlar hem niteliklerini sıralayan, müzikal cümle tekniğine atıfta bulunulan gerçekçi tespitler. Daha önce İstanbul`da konserler veren Govan Zorlu PSM`de basçı Yiorgos Fakanas ile beraber sahne alacak. İkilinin karşılıklı atakları, girift gitar soloları, paslaşmalar, hızlı ve yavaş çalımlardaki teknikleri, birbirleriyle atışmaları ve bunları yaparken caz füzyon üzerinden heyecan verici anlar yaşanmasına sahne olacak.

 

 

Bu anın kısa videosunu Facebook`da bulmanız mümkün

 

Blues rock dedik ama belki yeterince tanımlamayabilir böyle demek, cazdan country`e birçok türde çalabilen bir gitar dahisi ve sadece teknik olarak sınıflandırmak da haksızlık olur, çok güçlü melodi hissi var. Fizik kurallarını tersyüz ederken son derece orijinal rif`ler armağan edebiliyor dinleyenlere.

 

 

16 nisan 2018 tarihli konserden (Fotoğraf: Sedat Antay)

 

Beş yaşından beri çalan Govan -ki bu da hatırladığı ilk andan itibaren çalıyor demek oluyor- daha dokuz yaşında televizyona çıktı. 1993 yılında "Yılın Gitaristi" yarışmasını kazanan sanatçı her zaman saygın bir isim olarak anıldı. Müziğinde melodik rock temaları kadar tekno, funk unsurlar da yer aldı. İlk solo albümü "Erotic Cakes"i 2006 yılında yayınlayan sanatçı bu albümle gerçekten büyük bir çıkış yaptı. Konuyla ilgili kime sorsanız size hala bu albümü anlatır. Büyük filmlerin ünlü soundtrack bestecisi Hans Zimmer sanatçıyı kendi orkestrasına dahil etti. Son dönemlerde basçı Bryan Beller ve davulcu Marco Minnemann`dan oluşan Aristocrats isimli üçlüsüyle konserler veren Govan İstanbul konserinde Yiorgos Fakanas ile sahne alacak. Son cümle olsun, sahnede aynı anda hem iyi müzik hem süper yetenekli isimler, hem canlı, akan bir tempo hem sınırsız gitar rif`leri, sololar izlemek/dinlemek istiyorsanız 16 nisan pazartesi akşamı yolunuzu Zorlu PSM`ye düşürün.

 

Cazkolik.com / 12 Nisan 2018, Perşembe

 

16 nisan 2018 tarihli konserden (Fotoğraf: Sedat Antay)

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.