Caz gündeminden güzel haberler...

Caz gündeminden güzel haberler...

Türk ve İspanyol gitar ustaları güçlerini birleştirdi

 

Çok klasik bir haber başlığıdır değil mi? Ama gerçek! Türkiye'de perdesiz gitar denince aklan gelen ilk isimlerden Cenk Erdoğan ile İspanyolların çağdaş flamenko gitar ustası Rycardo Moreno 1 Kasımda yayınlanacak yeni albüm öncesi ilk single çalışmasını duyurdu. Sekiz besteden oluşacak albüm "Connected Disconnection" adını taşıyacak. Çıkan single ise "Venusa" adında. Yurtdışı bağlantılarıyla özgün işler üretmeye çalışan Selin Çelik'in prodüksüyon çalışması olan albüm Akdeniz'in iki ucundan iki önemli sanatçıyı birbirine bağlıyor. 1 Kasımda yayınlanacak albüm içinde sürprizler barındıran bir çalışma ama o sürprizleri albüm yayınlandığında paylaşırız. (Fotoğraf yukarda)

 


 

Yinon Muallem'den iyi bir enstrüman satın alma rehberi

 

 

Ünlü perküsyon sanatçısı Yinon Muallem yayınladığı yeni videoyla müziseverlerin, amatör ya da profesyonel enstrüman çalmak isteyenlerin ve/veya çalanların kaliteli ve ekonomik bir enstrümana sahip olmasında kolaylık ve fayda sağlayacağını söylüyor. Doğru üreticiyi bulmak, iletişim engellerini aşmak, online satın alımda güven ve teslimat sorunlarını çözmek gibi önemli ayrıntılara bütçenizi belirleyerek ve bir enstrümanda ne aradığınızı bulmanızı sorgulayarak doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacağını belirtiyor. Hatta, bu hizmetin devamı olarak ud veya vurmalı bir çalgı seçtiyseniz indirimli bir ders almanızı da sağlayacak. Ayrıntılar videoda.

 


 

Muhsin Akgün'den unutulmaz İstanbul konser fotoğrafları

 

 

Tanınmış fotoğrafçılardan Muhsin Akgün yılların tecrübeli fotoğraf sanatçılarından. Özellikle konserlerde işini yaparken sık gördüğümüz sanatçı yıllar içinde biriken çalışmalarını "Söz ve Müzik: İSTANBUL 2" adını verdiği kitabında biraraya getirdi. 199 konserde çekilmiş 204 enstantane ile müziğe ve İstanbul’a saygı duruşunda bulunan fotoğraf albümünde Nick Cave, Iron Maiden, Damon Albarn, Neil Young, Robert Plant, Manu Chao, Rihanna, Lady Gaga, St. Vincent gibi dünyaca ünlü birçok isim yer alıyor. Ciltli lüks baskıyla satışa sunulan kitap toplam 248 sayfalık bir arşiv eser.

 


 

Kadıköy'ün vazgeçilmez caz kulübü The Badau 5. sezonunu açıyor

 

 

2015 yılında Kadıköy Yeydeğirmeni'ndeki kulüp açıldığında kısa zamanda müthiş ivme yakalamıştı. Cazseverlerin olduğu kadar caz müzisyenlerinin de çalmayı sevdiği bir caz kulübü olan The Badau yakaladığı ivmeyi doğru değerlendirerek Yeldeğirmeni'ndeki yolculuğunu Akasya AVM'nin içindeki geniş, yüksek tavanlı, açık hava alanlı yeni yerine taşıdı ve kısa sürede gördüğü ilgi daha da arttı. Mart ayında patlayan salgın herkesi olduğu gibi The Badau'yu da etkiledi ama yine de kendi tabirleriyle 'ateşi canlı tutmaya' çalışıyorlar. 16 Ekim Cuma günü saksafonda Yahya Dai, gitarda Sıtkı Sırtanadolu, piyanoda Jef Giansily'li SPIN ekibine basta Alper Yılmaz ile davulda Volkan Öktem'in eşlik edeceği açılış gecesi sadece The Badau'ya değil herkese hayırlı uğurlu gelir umarız.

 


 

Kapılarını açanlar arasına Yeldeğirmeni Sanat'ta katıldı

 

 

Tıpkı yukardaki haberde The Badau gibi yine Kadıköy'ün canlı müzik dünyasına büyük heyecan getiren bir diğer yer de Yeldeğirmeni Sanat oldu. Düzenlediği aylık konserlerle sıkı müdavimler oluşturan Yeldeğirmeni Sanat bu dalgalı süreçte düzenini bozmayarak konserlere başlıyor. Ekim ayında 16 Ekimde Bora Çeliker Trio, 23 Ekimde A Lo loco Latin Jazz Band ve 30 Ekimde Sanat Deliorman ve Caz Biraderleri Ekim ayının caz konserleri olacak. Ayrıca, klasik müzik konserleriyle İsveç Film Günleri merkezin diğer etkinlikleri arasında.

 


 

Aşık Veysel 126 yaşında

 

 

Bu toprakların en has sesi Aşık Veysel genç nesillerin artık ne kadar tanıdığı, hatırladığı biri emin değiliz ama "Uzun İnce bir Yoldayım" deyince eminiz herkes susar. Büyük sanatçımız geçtiğimiz haftalarda 126 yaşına bastı. An Vokal topluluğu ise anlamla bir işe imza atarak "Uzun İnce bir Yoldayım" için çok sesli yeni bir düzenleme yaparak videosunu yayınladı.

 

Cazkolik.com / 15 Ekim 2020, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.