Steve Williams konser ve workshop için Akbank Sanat`a geliyor

Steve Williams konser ve workshop için Akbank Sanat`a geliyor

Akbank Sanat sahnesi 23 ve 24 Şubat günleri konser ve workshop etkinliği için caz davulcusu Steve Williams`ı ağırlamaya hazırlanıyor.

 

Kuşağının önde gelen isimlerinden 56 yaşındaki Steve Williams uluslararası caz sahnesinde adını Jamaikalı büyük piyanist Monty Alexander`ın grubunda çalarken duyurmaya başladı. Washington`da yetişen ama eğitimini Miami Üniversitesi`nde alan usta davulcu Williams, Billy Hart gibi bir büyük ustayla okul sonrası aldığı eğitimi tamamladı. Yeniden Washington`a dönmesinin ardından caz devleri Milt Jackson, Freddie Hubbard, Joe Williams, Woody Shaw, Gary Bartz, Eddie Henderson, John Hicks, Larry Willis, Mulgrew Miller ile aynı sahneyi paylaşan Williams bu sıralarda Gary Thomas`ın grubuna katılarak ilk bestelerini albümler üzerine kaydetmeye başladı.

 

Kariyerinin en önemli çıkışını Shirley Horn ile çalışarak yapan Williams tam yirmibeş yıl boyunca cazın büyük sesinin arkasındaki orkestrada düzenli çaldı. Basta Charles Ables ile kurduğu bu rhythm section ikilisi hem Horn`un arkasında gösterdiği başarı, hem de yakaladıkları uyum ülkenin tüm caz basınının ilgisini çekmeyi başardı, önemli övgüler aldı. Horn ile uzun süreli birlikteliği Williams`ın Toots Thilemans, Wynton ve Brandon Marsalis, Carmen McRae, Roy Hragrove ve Miles Davis gibi büyüklerle kayıtlar yapmasını, konserlere çıkmasını sağladı. 2006 yılından itibaren New York`a dönen usta müzisyen New York`da Paul Bollenbach, Roni Ben Hur, Larry Willis, The John Hicks Legacy Band, Bill Saxton, Bob Mover, Sara Lazarus, Ben Vereen, Joe Lovano ve Eddie Henderson gibi isimlerle çalıştı.

 

Bunca yoğun yılların, konserlerin, turnelerin ardından kendi albümüne zaman ayırmakta sıkıntı çeken Williams nihayet 2006 yılında ilk albümü New Incentive`i yayınlamayı başardı. 2007 Ocak ayında piyasaya dağıtılan albümde piyanoda Olivier Hutman, basta Michael Bowie, trombonda Donvonte McCoy, saksofonda Antoine Roney ile çaldı. Albümde ayrıca konuk olarak yıllarca birlikte çaldığı arkadaşlarından John Hicks, Gary Bartz, Roy Hargrove gibi isimler de konuk olarak parçalara katıldılar. Zaten habere eşlik eden müzik de albümden seçtiğimiz bir kayıt.

 

İşte 56 yaşındaki bu önemli davul ustası Akbank Sanat`ın daveti üzerine 23 ve 24 Şubat günleri hem konser verecek hem de seçkin bir workshop hazırlayacak. Her iki etkinliğinde, özellikle workshopa genç davulcuların hayli ilgi göstereceğini ve faydalanacağını umuyoruz.

 

Cazkolik.com / 14 Şubat 2012, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X