"Ustalarla Buluşma"da Erkan Oğur, Derya Türkan ve ’Orta Asya’nın büyülü sesi Alim Qasimov 10 Temmuz’da Aya İrini’de yeni seslerin peşinde olacaklar...

"Ustalarla Buluşma"da Erkan Oğur, Derya Türkan ve ’Orta Asya’nın büyülü sesi Alim Qasimov 10 Temmuz’da Aya İrini’de yeni seslerin peşinde olacaklar...

Caz müzisyenlerini farklı projelerle başka bir grup içinde sıkça görmek izleyenlerini şaşırtmaz. Bu da cazın cazibesinden ve müzikal esnekliğinden kaynaklanıyor olsa gerek. İşte farklı bir proje ile alanının en önemli üç usta ismi festivalde “Ustalarla Buluşma” kapsamında bir araya geliyor; Erkan Oğur, Derya Türkan ve Alim Qasimov.

Bu çarpıcı konser ile ilgili gerek müzisyenlerin müziklerine olan hakimiyeti gerekse de türlere olan derin bilgisi ile basınımızda en güzel yazıyı Arzu Haksun Güvenilir Radikal Gazetesi’nin Festival Özel Eki’nde yazmış, bizde orada hayranlıkla okuduk ve kendisinin de iznine sığınarak yazısının bir kısmını konser hakkında okurlarımızın da bilgilenmesi amacıyla sitemize aldık.

"Erkan Oğur adı, perdesiz gitardaki ustalığı, yaptığı doğaçlamaları ve besteleriyle Türk müziğinde önemli bir yere sahip. Sanatçı, yeri geldiğinde geleneksel ezgileri caz soundu ile birleştirmeyi çok iyi biliyor. Hatta bunun için çoğunlukla yeni ses ve bu bağlamda yeni enstrüman arayışı sürüyor. Dolayısıyla Erkan Oğur dinleyenlerinin karşısında çoğunlukla alışılmadık performanslar ve seslerle çıkıyor.

Derya Türkan müziğimiz için çok önemli genç bir isim. Klasik Türk müziğini Necdet Yaşar, Niyazi Sayın, Alaeddin Yavaşça, Erol Deran ve İhsan Özgen gibi ustalardan öğrenen Türkan, bu bilgisini ustalıkla müziğine taşımayı başardı. Böylelikle genç yaşta hem önemli isimlerin yanında hem de önemli pojelerin arasında adı geçti ve dikkatleri üzerine çekti. Türkan bir röportajında; “Dokusunu bozmadan Türk müziği geleneğinde sıçrama yaratan, yepyeni bir dil geliştiren Tanburi Cemil sadece udileri, kemençecileri değil, solistleri bile etkiledi. Onun, gelenen içindeki yenilikçi tavrının örnek aldım. Açtığı yoldan Ruşen Kam Niyazi seyhun, Fahire Fersan yürümü. Bu birikimi günümüze ulaştıran kişi İhsan Özgen’dir. Ben de bu tavrın devamıyım.” sözleriyle Türk müziğinde ve enstrümanındaki tavrını, ayrıcalığını açıklıyor. Derya Türkan özellikle Kudsi Ergüner’in projelerinde sıklıkla yer aldı.

Bu konserin bir diğer önemli ismi ise kendine özgü vokal stili ile dünya çapında isim yapmış Alim Quasimov. Fars ve Türk motifleri içeren geleneksel muğamların (Türk müziğinde bilinen adıyla makamların) en yetkin icracısı. Quasimov’un yorumladığı muğam sanatı yüzyıllar içinde gelişerek günümüzü kadar gelmiş ancak usta ve profesyonel müzisyenlerin yorumladığı tekniği yüksek bir sanat. Muğam, Türkçe’deki makam tanımıyla bir miktar uygunluk gösteriyor. Muğamlarda genellikle belli bir melodik dizi temel alınıyor. Azeri muğam sisteminde yedi muğam bulunuyor: Rast, Şur, Segah, Şuşter, Çargah, Bayati-Şiraz ve Humuyün. Hatta ilginçtir her muğamınbelli bir ruh durumunu da betimlediği belirtiliyor. Örneğin Çargah heyecanlı ve tutkuludur. Şur ise içlidir.

Her biri kendi alanında önemli bu üç ismi bir araya getiren “Ustalar Buluşma”yı kaçırmamak gerek. Batı’daki cazseverler yeni seslere ve yeni melodilere karyı kulaklarını inanılmaz açıyor. kendi topraklarımızın bu ezgileri en iyi biçimde notalara döken bu usta isimlere biz Batı’dan önce sahip çıkmalıyız zira caz müziğinde nasıl sınırların dışına çıkıldığını, geleneksel ezgilerin farklı bir tat kattığını, sanatçılarımızın yurt dışında nasıl beğeniyle karşılandığının farkına bile varamayız."

Arzu Haksun Güvenilir
2 Temmuz 2009
Radikal Gazetesi, Festival Özel Eki

Cazkolik.com / 9 Temmuz 2009, Perşembe
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.