Tatilde CazzZz

Tatilde CazzZz

Tatilde caz"zZz"

 

Size güzel bir hediye paketimiz var. Güzel albümler, güzel müziklerden oluşan bir paket bu. Malum, çoğumuz yollara döküldük, ya denize, sahile kavuştuk ya da kavuşmaya az kaldı. Herhalde yola çıkarken yanınıza müzikler depoladınız. Uzun yıllar arabanın torpido gözü CD`lerle dolu dolaşan, yetmediği gibi bir de karma CD`ler hazırlayan biri olarak ne telaşlar yaşandığını iyi biliriz. Muhtemelen bu telaşlar artık eskisi gibi değil çünkü digital platformlar milyonlarca şarkıyı bir tıklamayla elinizin altına getiriyor. Madem uzun bir tatil bizi bekliyor o halde size bir güzellik yapıp bir kaç yeni albüm önerisinde bulunmak istedik. Üstelik bu albümler arabada ister kalabalık ister tek başınıza dinlemek için olsun, uzun yol için olsun rahat ve güzel bir eşlik imkanı sunsun ve bir de hepsi yeni albümler olsun istedik ve ortaya beğeneceğinizi umduğumuz şık bir liste çıktı ve hepsi digital platformlarda olan albümler, zaten biz de aşağıya ekledik. Buyrun, hemen dinlemeye başlayalım.

 


 

Kandace Springs "Soul Eyes"

 

Jazzy soul müzikleri seviyorsanız size çok yeni ve ilk albümünü yayınlayan Kandace Springs`i önereceğiz. Sayısız Grammy kazanmış, Lizz Wright, Melody Gardot, Joni Mitchell gibi isimlerle çalışan prodüktör Larry Klein`in piyasaya takdim ettiği bu çilli genç güzel kız ilk çalışmasında tam bir soul pop çalışma yapmış. Eleştirmenler tarzını Norah Jones, Nina Simone`a filan benzetiyor ama karar sizin. Springs albümünde iki parçada ünlü trompetçi Terence Blanchard`la çalışmış, zaten albümün en jazzy parçaları bunlar. Müzikler uzun araba yolculuğunun sabah erken ilk saatleri için değilse de yolcululuğun artık iyice bünyeye çöktüğü öğleye yakın saatler için daha uygun olabilir.

 

 


 

The Hot Sardines "French Fries Champagne"

 

İşte fişek gibi bir yolculuk albümü. Arabanın içini muhteşem duygularla doldurabilir üstelik geri dönüşte İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz grubun müziğine hazırlık da yapmış olursunuz. Swing dönemin müziklerini re-enkarne eden grup şu sıralar New York`da oldukça popüler. Sadece konser salonlarında değil modern sanat merkezlerinden eğlence yerlerine pek çok yerde çalıyorlar. İlk albümleri yayınlandığı zaman müthiş başarı yakalamışlardı. Müziklerinde ve icralarında ciddi kalite, baladlarında harika düzenlemeler var, Jack Lemmon-Tony Curtis filmlerini anımsatan ellilerin tadı da cabası, kabare yıllarının geleneği de var. Bir kulak verin seveceğinize eminiz.

 

 


 

One for All "The Third Decade"

 

Hep ilk iki albüm gibi müzikler önereceğimizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Damarlarımı kessen en koyu renk caz akar diyenlerdenseniz buyrun One For All`ın yeni albümü "The Third Decade"e. Bu albümde yeralan altı adamın her biri şu an New York cazın en gözde isimleri arasında yer alıyor. Eric Alexander, Jim Rotondi, Steve Davis, David Hazeltine, John Webber ve Jo Farnsworth`ün olduğu bir albüm zaten gözü kapalı alınır, dinlenir. Bu topluluk "One for All" ismiyle albümler yayınlamaya başlayalı adı üstünde yaklaşık otuz yılı buluyor. Darısı bu isimleri burada izlemeye. Tam şu anda klavyeyi tıkırdatırken bir yanda albümün ilk parçası "Easy" çalıyor. Müthiş bir groove. Ustaların müziği usta kulaklara layık. Atın fav`a gerisine karışmayın, onlar işini yapar.

 

 


 

Richard Bona Mandeka Cubano "Heritage"

 

Richard Bona`nın yeni albümünü epeydir duyuyorduk ama dinleme fırsatı olmamıştı ta ki bu dosyayı hazırlayana kadar. Hemen notları çıkarıp Bona`yı itinayla kenara ayırdık. Albümün adı niyetini belli ediyor zaten, Bona "Heritage" derken Afrika ile Latin dünyasının ortak bağını, geçmişini kastetmiş, zaten albümde Bona kendisine eşlik eden Mandekan Cubano ile bu yaz festivalleri dolaşıyor. Bona`nın pastel sesi kâh Buena Vista tınıları veriyor kâh Batı Afrika ama her halûkarda Mandekan Cubano`nun salsa ritmleri olağanüstü. İster arabada, ister kulağınızda kulaklıkla sahilde kumların üstünde, ister gece dolunayda, nerdeyseniz orda.

 

 


 

Fabrizio Sotti Trio "Forty"

 

Diyelim sahilde güneşlenirken bir yandan uyuklamayı ya da uyuklar gibi yapıp güneş gözlüklerinin ardından etrafı kesmeyi, cool görünmeyi seviyorsunuz. Cool görünmenin birinci şartı kulakta uygun bir müzik olmasıdır, yoksa vücut dilinin havaya girmesi zor olur, illa o `cool` müzik lazım, peki o müzik nerde? Fabrizio Sotti Trio`nun yeni albümü "Forty"de. Peter Slavov ve Francisco Mela ile güzel bir gitar trio soundu. Yarı uyur yarı uyanık anlar için aklınızda olsun. Güzel tatil için iyi müzik şart!

 

 


 

Chicago Jazz Orchestra with Cyrille Aimee "Bursting Out"

 

İşte klasik cazın nefis bir orkestra kaydı ve solist de çok genç ama çok tatlı bir ses Cyrille Aimee. İster akşam yakamozun eşlik ettiği bir sahilde bir kaç kadehe eşlik ederken olsun, ister Bodrum ya da Çeşme sokaklarında olsun dolaşırken arabadan dışarı taşacak güzel bir albüm olsun cazın klasikleri yeni bir vokalin sesinde. Eğer Stacey Kent`i seviyorsanız Cyrille Aimee`yi haydi haydi seversiniz.

 

 

Cazkolik.com / 02 Temmuz 2016, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.