Hank Crawford vefat etti

Hank Crawford vefat etti

2009 ölüm haberleri açısından iyi başlamadı. Daha geçen hafta David ’Fathead’ Newman’ın haberini yapmıştık, aradan 1 hafta geçti geçmedi şimdi de aynı kuşağın bir başka ünlü müzisyeni Hank Crawford’un 74 yaşında ölüm haberi düştü ajanslara.


Newman benzeri bir müzisyen, tenor saksafoncuydu Crawford’da. Aynı kuşağın üyesi, jazz, blues ve soul’un içinde yoğrulmuş bir hayat...


Başta Ray Charles olmak üzere, bir çok müzisyenle çalmış, renkli bir saksafon sound’una sahip, blues ve soul etkili bir müzisyendi Crawford.


Müzisyenler şehri Memphis’de doğup büyüdü. İlk yeteneklerini kilisede gösterdi. Okulda iken okul grubunun üyesiydi. O günün sınıf arkadaşları arasında bugünün caz efsaneleri olan George Coleman, Harold Mabern, Charles Lloyd gibi büyük isimler vardı.


Kardeşi Dolores Crawford’un açıkladığı ölüm haberinde geçen yıl düştüğü sağlık sorununun da bahsediliyor, anlaşılan tedavi sonuç vermemiş.

40’ların sonu, 50’lerde Hank Crawford günün gelişen R&B, dans, ritm ağırlıklı müziğin içinde yer aldı kuşağının Ben Bracnh, Tuff Green, Al Jackson, Ike Turner, gibi isimleriyle. İlk eğitim sonrası Nashville’e taşındı. Tenesse üniversitesinde okudu, bir yandan kayıtlar yaptı. Yolu ünlü Ray Charles’la kesişti 59’da, 63’e kadar birlikte çaldılar. 70’li yıllarda funk ağırlıklı bir müziğin içinde buldu kendisini, 80’lerde cazın kaynaklarını merak etti, 2000’lerde Memphis’e döndü, son yıllarını ailesiyle birlikte geçirdi.


Cazkolik.com / 01 02 2009, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.