Hip Hop’ın ünlü sesi Mos Def, Blue Note’da cazın güçlü müzisyenleriyle programa çıkıyor...

Hip Hop’ın ünlü sesi Mos Def, Blue Note’da cazın güçlü müzisyenleriyle programa çıkıyor...

"DC Scorpion Girl" isimli blogger bu olay için harika bir başlık bulmuş. Biz de kullandık; Jazz? Mos Def(initely). Hip Hop’un ünlü ismi, günümüzün önde gelen aktivistlerinden, şarkıcı, besteci, oyuncu, günümüzün en parlak müzisyenlerinden Mos Def caza olan yatkınlığını 23 ve 24 Ocak’ta, ünlü Blue Note Club’da tanınmış caz müzisyenleriyle konsere dönüştürüyor. Piyanoda Robert Glasper, davulda Chris Dave, basta Derrick Hodge ve nefeslilerde Casey Benjamin’in eşlik edeceği program büyük ilgi görüyor.

Mos Def 1996 yılından itibaren underground ve hip hop’ın en etkili siması oldu. Talib Kweli ile birlikte yaptıkları çalışmalar dönemin en ses getiren işleriydi. Birlikte çıkış yaptıkları albüm pek çok açıdan halen konuşulan albümler arasındadır. Ardından gelen yıl Mos Def kendi solo albümü "Black On Both Sides"ı yayınladı ve ortalık yıkıldı. 2004 yılına gelindiğinde yayınladığı "The New Danger" albümü ise eleştirmenlerce hiç beğenilmedi. 2006 albümü "True Magic" Def’e Grammy adaylığı getirdi.

Müzisyenliğinin yanında büyük bir tutkuyla yapmayı istediği oyunculuğa da geçiş yapan Mos Def göründüğü muhtelif TV dizilerinin ardından 2006 yılında Bruce Willis ile "16 Blocks"ta oynadı.

Def’in Broadway kariyeride dikkat çekicidir. 2002 yılında Pulitzer ödüllü oyun yazarı Suzan Lori’nin yazdığı oyunda yer aldı. Ayrıca Broadway dışı bağımsız bir yapım olan bir oyunda da Obie ödülü kazandı.

Halen her şeyini kendisinin üstlendiği ve geçen son 35 yılın büyük siyah aktivistlerinin, ’black’ kültürün, dikkat çekici olayların, hareketlerin resmi geçidini bir çeşit illüstrasyon tekniğiyle özetleyerek anlatacağı kitabını bitirmeye çalışıyor.

Blue Note konseriyle ilgili neler çalınacağı, neler yapacağı ile ilgili bilgi verilmemiş ama her ne yaparsa mutlaka ilgi göreceği kesin.

Cazkolik.com / 13 Ocak 2009, Salı
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.