20. yüzyılın büyük bestecilerinden Mikis Theodorakis 96 yaşında hayata veda etti

20. yüzyılın büyük bestecilerinden Mikis Theodorakis 96 yaşında hayata veda etti

Son günlerde artan vefat haberlerine bir yenisi daha eklendi. 20. yüzyılın büyük bestecilerinden Mikis Theodorakis 96 yaşında hayata veda etti.

 

Haberin duyulmasının ardından ilk açıklamayı yapan Yunan Kültür Bakanı 'Bugün Yunan ruhunun bir parçasını kaybettik' dedi.

 

Yunanların olduğu kadar bizim de çok sevdiğimiz Theodorakis bir benzetme yapmak gerekirse edebiyatta Yaşar Kemal bizim için ne ise Yunan halkı için müzikte Theodorakis de aynı değere ve öneme sahipti.

 

Dünya onu 'Zorba' filmi için yaptığı müzikle tanısa da büyük besteci 96 yıllık hayatı boyunca sayısız ve inanılmaz müziklere imza attı.

 

1925 yılında Sakız adasında dünyaya gelen Theodorakis klasik müzik çalışmalarının ardından geleneksel müziğe ve ulusal çalgılara yöneldi, müziklerini bu yönde bestelemeye başladı.

 

Sayısız bale, oratoryo, senfoni besteleyen Theodorakis yaşamı boyunca binden fazla esere imza attığı biliniyor.

 

Sirtaki genellikle Yunan halkının bildiği bir yerel dans iken Theodorakis'in 'Zorba' filmi için yaptığı müzikle tüm dünyanın tanıdığı bir dansa dönüştü. Tabii burda bu dansı dünyaya oyunculuğuyla sevdiren Anthony Quinn için de övgüleri ayrıca toplamak lazım.

 

20. yüzyıl kültür devrimleri yüzyılıdır. Yüzyıl boyunca dünyanın dört yanında gerçekleşen halk devrimleri beraberinde kültürel değişimler de yaratmıştı. Yunan halkının kültür devrimi de başta Theodorakis gibi sanatçıların eliyle dünya çapında bir değişime imza atmıştı.

 

Theodorakis'in gerek müziğin folklorik halini kullanarak evrensel müziğe yönelmesi, gerek müziklerini siyasal tavır ve yaklaşımıyla destekleyerek müziğin dışındaki toplumsal alanda da varolması Theodorakis'i eşitlik, özgürlük, halk mücadelesi kavramlarında dünyanın sesi haline getirdi. Hayatı boyunca 2. Dünya Savaşı ve Faşist Yunan Darbesi gibi baskıcı dönemler bizzat yaşayan ve mücadele eden besteci o dönemlerden bugüne müziğiyle varolageldi. Bugün ve gelecekte o 'Zorba'ları kimse anmayacak ama Mikis Theodorakis sonsuza kadar dinlenecek.

 

Cazkolik.com / 02 Eylül 2021, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.