İlhan Erşahin'in kirli bir müziği var... Yeni albüm çıktı!

İlhan Erşahin'in kirli bir müziği var... Yeni albüm çıktı!

İlhan Erşahin'in kirli bir müziği var. Kirden kastım 'fusion' ama karanlık yandan bakan bir müzik. Yeraltından notlar gibi de denebilir. Erşahin bir uzay gemisinde yaşıyor olsa müziğini oranın konforlu manzaralı katında değil de bodrumunda yapar mesela. Karanlık dediğim böyle diplerden yukarı bakan bir şey.

 

Şüphesiz yaratıcı bir ruha sahip ve bu ruhun içinde çarpışan farklı dünyalar var. Avrupalı, Türk ve Amerikalı yanları müziğini besleyen çok kültürlülüğün esas kaynağı. Bu karışıma bir de yukardaki türden bir kirliliği de katınca ortaya her yeni albümde sürprizli müzikler çıkıyor.

 

İlhan Erşahin yeni albümü "Invite Your Eye"ı duyurdu. Albümde, saksofon, wurlitzer piyano (epeydir Wurlitzer çalan birini duymamıştım) çalan Erşahin'e iki eski dostları Dave Harrington gitar ve muhtelif elektronikler artı perküsyonlarda, Kenny Wollesen ise davul perküsyon ve vibrafonda eşlik ediyor. Üç müzisyenin albümde çaldığı toplam ensrüman sayısı onu geçiyor. Böyle bir çeşitlilik var.

 

Albüm henüz yayınlandı bile denmez. Şu an dijital platformlarda bir single parçası dönerken Bandcamp'te ön sipariş vermeniz mümkün. Ayrıca Bandcamp'te iki parça dinlemeye açılmış ama bu iki parça sizi kesmeyebilir.

 

Erşahin'in müziği yoğun çağrışımlı bir müziktir. Burada ya da ABD'de kaydettiği kayıtların tümünde çağrışım farklılığı ve yoğunluğu mevcut. Bu onun zenginliği. Aynı zamanda, apokaliptik/distopik/fütüristik üçgende zenginleşen çağrışımlar bunlar ama neticede bu üç kavramdan biri bile hayra alamet şeyler değil. İnsanoğlu geleceğinin ne olacağına dair bir nevi bekleme odasına alınmış durumda. İlhan Erşahin'in müziği bekleme odasındaki bizlerin kaderi için uygun bir duyguya sahip değil mi sizce de?

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 10 Şubat 2022, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.