İş Sanat, iki büyük caz konserine hazırlanıyor

İş Sanat, iki büyük caz konserine hazırlanıyor

 

İş Sanat iki önemli caz konserine hazırlanıyor

 

 

Türk cazseverinin eski dostu Jan Garbarek arkadaşımız Cenk Erdem'le Cazkolik için yaptığı söyleşide '1970'lerde İstanbul'a ilk geldiğimde egzotik bir havası vardı' demişti. Cazın usta sanatçısını kırk yılı aşkın süredir İstanbul'da izliyoruz. 27 Nisan akşamı kimbilir kaçıncı kez yeniden konser verecek usta sanatçı, salon dolacak ve cazseverler büyük ustayı yeniden dinlemenin mutluluğuyla geceyi tamamlayacak.

 

Yıllar önce geldiği ustayla yeni bir İstanbul konserine hazırlanıyor Garbarek. Perküsyonda bir dünya markası Trilok Gurtu'nun yanı sıra piyanoda Rainer Brüninghaus ve bas gitarda Yuri Daniel'i dinleme imkanı da bulacağız.

 

Garbarek ile hikâyemiz müziği kadar eski. Eski olan bir diğer şey de Trilok Gurtu ile müzikal işbirliği. Altmış yıla yaklaşan müziğinin her aşamasını 'o tecrübelerin hepsine ihtiyacım vardı' diyerek anan sanatçı 1969 yılından beri albüm yayınlamaya devam ediyor.

 

 

İş Sanat Almagest Quintet konserini kaydederek 'Live at İş Sanat' adıyla yayınlar mı?

 

 

İş Sanat'ta dikkat çeken bir diğer konser ise 3 Mayıs akşamı ünlü bir caz müzisyeni olduğu kadar vizyoner bir sanatçı olan Nils Petter Molvaer'in Türkiye'den piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan, davulcu Volkan Öktem, elektrik basçı Eylem Pelit, perküsyonist Hamdi Akatay ve gitarist Cenk Erdoğan ile konseri olacak.

 

İş Sanat'a özgü orijinal bir proje olan konser Molvaer'in müziğinin yeni bir dönüşüme uğramasını dinlemek özel bir geceye tanık olmak demek olacak.

 

Bazı açılardan, Garbarek'in konserinden daha fazla merak ettiren bu geceyi cazseverlerin kaçırmayacağına eminiz. İş Sanat'tan dileğimiz, bu gecenin kaydının yapılması ve 'Live at İş Sanat' adıyla yayınlanması. Böyle bir konserin sadece o gecenin dinleyicilerinin hatıralarında kalmaması iyi olur. Ayrıca, Türkiye'de yayınlanmış 'live' albümlerin sayısı yok denecek kadar az, önde gelen salonların öncelikle kendi  projelerini kaydederek arşivlemesi ve gelecek nesillere aktarması yıllardır beklediğimiz haberler listesinin başında geliyor. Umarız İş Sanat bu işe öncü olan kurumlardan olur.

 

Cazkolik.com / 14 Nisan 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.