İstanbul’dan Deanna Kirk geçti

İstanbul’dan Deanna Kirk geçti

Deanna Kirk New York’lu bir caz şarkıcısı. Aslında, şarkıcılığın ötesinde piyanist, besteci ve söz yazarı. Onu, 2022 Kasım ayında özel amaçlı bir İstanbul gezisinde konuk olduğu Nardis’te dinlemiştim.

 

Müzisyen bir annenin kızı olan Deanna’nın müzik öyküsü 1990’ların başında Bolşoy Balesi’nin İngiliz yapımcılarının New York’ta bir caz kulübünde genç Deanna’nın performansını izlemeleriyle başladı. Yapımcılar Deanna’dan öylesine etkilenmişlerdi ki, ona kendi caz kulübünü satın alması için destek oldular ve böylece 1992 yılında New York’ta Deanna’s caz kulübü doğdu.

 

Deanna’s açıldığı günden başlayarak her gece sabaha kadar kesintisiz canlı müzik yaptı. Kimler yoktu ki Deanna’s’a konuk olmayan... Eartha Kitt, Cecil Taylor, Roy Hargrove, Rolling Stones’dan Keith Richards, Amerikan popüler kültüründen Matt Dillon, Sarah Jessica Parker ve daha birçok yıldız bu küçük caz kulübünde izler bıraktı. Deanna bu isimlerin bazılarına eşlik ederken birçok genç yeteneğe sahnesinde yer vererek bir nevi okul işlevi de gördü.

 

Sanatçı, caz çevrelerinde büyük ilgi gören ilk albümü “Live at Deanna’s”ı 1994’te Atlantic Records etiketiyle çıkardı. Albüm harika bir “Fever” yorumuyla başlayıp “C.C. Rider”, “My Heart Belongs To Daddy”, “Baby, Won’t You Please Come Home” gibi caz standardlarıyla devam ediyor, sonlara doğru, kendi bestelerinden “As Young As You”, İngiliz müzisyen Sandy Denny’nin ünlü “Who Knows Where The Time Goes” ve Cohen’in “Suzanne”iyle sona eriyordu.

 

Deanna albümden çok memnun olduğunu söylüyor, ancak haftanın her günü sekiz-on saat süren performansın çok yorucu olduğunu, buna rağmen kendi şarkılarını yazıp kaydetmek istediğini belirtiyordu. Böylece, çalışmalarını hızlandırdı ve 1996’da büyük kısmı orijinal eserlerden oluşan ilk stüdyo albümü “Mariana Trench” Blackbird Records’dan çıktı. Albümde, bu kez farklı bir “Who Knows Where The Time Goes” ve yine Cohen’den “Song of Bernadette” ile Amerikalı kompozitör Dan Siegler’den “Maybe” yorumları dışında tümüyle kendi ve/veya ortak yazdığı çalışmalara yer veriliyordu. Albüm piyanodan yükselen dalga sesleriyle başlayan “Sail On” ile açılıyor ve sürpriz bir şekilde “hidden track” olarak gene “sail on” sesleriyle sona eriyordu. Deanna, kadife sesiyle, sıradışı bir şarkıcı olduğu kadar başarılı bir söz yazarı olduğunu da kanıtlamıştı.

 

Bu arada, Deanna’nın kulübünde bilinmeyen bir sebeple büyük bir yangın çıkmıştı. Bir zamanlar kulübe Blue Note sanatçısı Jackie Terrasson tarafından teslim edilen Steinway kuyruklu piyano ve tüm diğer cihazlar, eşyalar tahrip olmuş, sanatçı büyük bir umutsuzluğa uğramıştı. Ancak kısa sürede kendisini toparladı ve yine büyük ilgi gören "Where Are You Now" başlıklı albümünü Blackbird/Elektra için yazdı ve kaydetti. Albümde en ilginç parçalardan biri “Take Down to Kasbah” ve kaybettiği kulübü için yazdığı “Ballad of the Small Cafe” idi. Albümün çıkışından sonra Jane Siberry ile Kuzey Amerika turuna çıktı. Bug Music ile bir yayın anlaşması imzaladı, film ve televizyon müzikleri yazmaya ve kaydetmeye başladı.

 

Deanna'nın müziği Felicity, Hyperion Bay ve Cupid isimli televizyon programları ile "Down To You" ve "Me, Myself, I" filmlerinin müziklerinde yer aldı. Bu çalışmaların ardından konserlerine başka salonlarda devam etti. Bu arada Deanna’nın Eylül 2000’deki konserlerinde, o zamanlar çalışmalarını Amerika’da sürdüren perküsyon sanatçımız Atilla Engin de yer alıyor ve kendisinden övgüyle söz ediyordu (*).

 

Caz kulübünün yanmasının yarattığı üzüntüye rağmen Deanna müzik çalışmalarına devam etti ve 2002’de kendi plâk şirketini kurarak, yine orijinal eserlerden oluşan “Beautyway” albümünü, uzun bir aradan sonra da 2012’de “These Foolish Things”, “Summer Me, Winter Me”, “Skylark” gibi tamamı standardlardan oluşan “Lost in Languid Love Songs” albümünü çıkardı. Halen New York’da konserlerine devam eden Deanna Kirk, yeni bir albüm için çalışmalarını sürdürüyor.

 

(*) Levent Varlık'ın daha önce Atilla Engin hakkında kaleme aldığı yazısını bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Levent Varlık

 

Cazkolik.com / 19 Nisan 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Levent Varlık

  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.