> Tunçel Gülsoy 22 Kasım gecesi Babylon`da sahne alacak Charlie Hunter ile konser öncesi konuştu...

> Tunçel Gülsoy 22 Kasım gecesi Babylon`da sahne alacak Charlie Hunter ile konser öncesi konuştu...

Geçtiğimiz yıl Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleştirdiği müthiş ilgi gören konseriyle izleyenleri kendine hayran bırakan Charlie Hunter bu yıl da arayı fazla soğutmadan yeniden Babylon’da sahne alacak. Kendi tasarımı olan sekiz telli gitardaki ustalığı ve müthiş zekasıyla müzik camiasını büyüleyen Hunter, hippi bir ailede oldukça zor koşullarda büyümüş bir dâhi çocuk. Müziğindeki tutkulu performansıyla şu an dünyanın en tanınmış caz müzisyenleri arasında gösterilen Hunter, özellikle 1992 yılında U2 ve Primus’la "Disposable Heroes of Hiphoprisy" turnesinde önemli bir çıkış yakaladı. Caz dünyasının efsane plak şirketlerinden "Blue Note" etiketiyle 1993 yılından sonra neredeyse her yıla yeni bir albüm sığdıran Hunter, line-up ve grubunda yaptığı değişikliklerle trio-quartet-duo projeleri arasında mekik dokuyor. Aynı zamanda enstrümantal yenilikler üzerine çalışmaları da bulunan Charlie Hunter ile içinizi ürpertecek serinlikte bir sonbahar akşamı Hunter’ın müzikal titreşimlerini hissetmek için gecedeki yerinizi mutlaka almanızı tavsiye ediyoruz.Cazkolik.com


Cazolik adına bu röportajı gerçekleştiren sevgili Tunçel Gülsoy’a ve Charlie Hunter ile ilişki kurmamızı sağlayan Babylon’dan sevgili Sarp Dakni’ye teşekkür ederiz.


Charlie Hunter; "Çocukluğumdan beri müziğimde hep

bana ayrılandan daha fazlasını istedim..."

Tunçel Gülsoy: Şu anda ülkemizdesiniz, bulunduğunuz bu ülkeden, Türkiye’den nasıl bir ilham aldınız? Buranın atmosferi, yerel müzikleri, ritmler, içinde bulunduğunuz sosyal ortamlar sizde nasıl bir etki yarattı?

Charlie Hunter: Türkiye yeryüzündeki en hayranlık verici yerlerden biri. Tarihi alabildiğine soluduğunuz bir yer, insanlar burada yeni müziklere ve birbirlerini anlamanın yeni yollarına her zaman açıklar. Ayrıca, bu ülkede dünyanın hiç bir yerinde rastlayamayacağınız kadar tarz ve çeşitlilikte enstrüman var, her geldiğimde mutlaka yeni, yepyeni bir şey duyar ve dinlerim.

Tunçel Gülsoy: Gitar tarzınız alışılmadık, niye? Tarzınızın ruhsal bir farklılığı var mı? Daha çok gitar telinin (8 telli gitarın) tarzınıza, müziğinize kattığı şey nedir?

Charlie Hunter: Çocukluğumdan bu yana ben müziğimde hep bana ayrılandan daha fazlasını istemişimdir, bu ruhsal bir şey değil ama pratik bir şey. Açıkçası ben kendime kendi özel bas desteğimi sağlamak istedim, kullandığım bu özel gitarda bana istediğim şeyi veriyor. Beni fazladan bir basçı masrafından kurtardığı için tasarrufta sağlıyor! Bu çeşit bir gitarla çok uzun süredir çalıyorum ve stilime etki ettiğini sanmıyorum üstelik bu etkileşim daha dolgun bir müzikal ifade için bir ses daha az demektir.

Tunçel Gülsoy: Size ilham veren müzisyeniniz, favori müzisyenleriniz kimler?

Charlie Hunter: İşin doğrusu bana ilham veren tek bir şeyi seçmem için çok fazla kişi ve seçenek var. Benim favori müzisyenlerim ise benimle birlikte çalmış olan müzisyenlerdir. Gerçekten!

Tunçel Gülsoy: Bir insan, bir müzisyen ve bir dünya vatandaşı olarak 10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?

Charlie Hunter: 10 yıl sonra benim iki çocuğumda birer genç olacak, bu, beni ve dünyayı değiştirecek, umarım! Ben fiziksel olarak elbette bir dünya vatandaşıyım ama o psikolojik olarak her gün değişir.

Tunçel Gülsoy: Bugünkü dünyayı nasıl görüyorsun? Sosyal olarak, siyasal açıdan, çevre bakımından sence yakın ve uzak dönemde dünya nasıl bir değişime uğrayacak?

Charlie Hunter: Açıkçası, olması gerekenden daha çılgınca gelişiyor herşey. Sanırım insan etkileşiminin yerini almaya başlayan teknolojiye karşı bir hareket oluşmaya başlayacak. Bu kesinlikle politika değil. Çevrebilim bakımından bundan sonra daha çevre dostu şeylerin artık olması gerekiyor sanırım.

Tunçel Gülsoy: Peki bu değişiklikte müzisyenlerin, sanatçıların katkısı ne olacak? Yarını şekillendirmekte sanatın nasıl bir rolü olacak?

Charlie Hunter: Bence her zaman olduğu gibi olacak. Sanat kendi tepkisini vermeye devam edecek, bunu bazen yol gösterici olarak yapacaktır bazen de kurnazca...

Tunçel Gülsoy: Kendi hayatının kalanı için neler hayal ediyorsun? Başka neyi başarmak istersin?

Charlie Hunter: Müzik yapmaya devam ederek ailemi ve arkadaşlarımı mutlu etmek!

Tunçel Gülsoy: Sen evde kimsin, neler yapıyorsun, evin senin için nedir?

Charlie Hunter: Temelde aynı kişiyim ama aynen süpermen gibi evde pelerinimi çıkarırım, baba ve koca olurum, sonra yine pelerinimi kuşanır ve uzaklara doğru uçar giderim...

Tunçel Gülsoy: Bir film öyküsü hayal etsen veya sen yazmış olsan hangi karakteri oynardın, nasıl ve niye sona ererdi?

Charlie Hunter: Superman temalı bir şey mi olurdu acaba, belki matrak bir bilim kurgu filmi, ismi de Super Charlie olurdu??? Gitarımla kötülük yapanları katlederdim, yardıma ihtiyacı olanı bilirdim, benimkine benzeyen dünyada bütün gitarlarla birlikte sona ererdi, çünkü herkesin öyle yapması gerekirdi (!) (?)

Tunçel Gülsoy: Sana uzun ve başarılı bir yaşam dileriz lakin maalesef ölüm bir gün herkesin başına gelecek, peki nasıl hatırlanmayı dilerdin, mezar taşında ne yazardı?

Charlie Hunter: Müziğin sonsuz bir öğrencisi olarak hatırlanmayı. "Burada yatan Charlie... niye olmasın?" yazardı.

Tunçel Gülsoy: Genç Türk müzisyenlere özel bir mesajın var mı? Onların en iyi olabilmeleri için ne tavsiye edersin?

Charlie Hunter: Asla kendi sesinle uzlaşma ve yapmak istediğin müziği yapmak için sahip olduğun her şeyi kullan.

Tunçel Gülsoy


Charlie Hunter; "I always wanted to play more than 

just one part in my music"


Tunçel Gülsoy: Now you are in Turkey, what is the inspiration that you get from being in Turkey, the atmosphere, local rhythms and music, social atmosphere, anything that gives you a new inspiration.

Charlie Hunter: Turkey is one of the most amazing places on Earth.  It’s the kind of spot where you can feel its history but it never gets in the way of what is going on at the moment. The people here have always been open to new music and new kinds of relating to one another. There are instruments here and styles of playing that you will find nowhere else in the world. I always see and hear something brand new when I come here.

Tunçel Gülsoy: You play an unusual guitar, why?, what is different in this version spiritually, how does more strings affect your style, music and approach to music in general.

Charlie Hunter: I always wanted to play more than just one part in my music, from the time I was a child. It’s not a spiritual thing but more of a practical one. I like to provide my own bass support to myself and this special guitar allows me to do that. It also saves me money since I don’t need to hire a bass player for my band!  I have played this type of guitar for so long I don’t notice it affecting my style at all. It means one less voice to interact with but it also allows me to make a fuller musical statement. It’s the only way I think I could play.

Tunçel Gülsoy: Who are your inspiration as a musician, who are your favorite musicians?

Charlie Hunter: Too many people/things were inspirations for me to choose a single one. My favorite musicians are those who are playing with me at any given time in my band - really.

Tunçel Gülsoy: How do you see yourself in 10 years from now, whom are you becoming as an human being, musician and citizen of the world.

Charlie Hunter: By then my two children will be teenagers and that will change me and the world a lot, I think. I am physically a citizen of the world of course but psychologically it changes every day...

Tunçel Gülsoy: How do you see the world today, what do you expect to see in the near future and long term socially, politically and ecologically? How will the world change?

Charlie Hunter: Things are crazier than usual, obviously. I think there will be some kind of backlash against technology taking the place of real human interaction. Politics - not sure. Ecologically I think things have to get more ecofriendly, as they seem to be getting already, in order for the world to endure.

Tunçel Gülsoy: What will be the musicians and artist’s contribution to the world in this change, what will art play in shaping tomorrow?

Charlie Hunter: I think it will be the same as it has always been - everything from a voice crying out in the dark to a massive synchronized sing-along in a stadium.. Art will continue to react but also to lead the way, sometimes very subtly.

Tunçel Gülsoy: What are your dreams for the rest of your life, what else do you want to achieve?

Charlie Hunter: Keep making music and make my friends and family happy.

Tunçel Gülsoy: Who are you at home, what do you there, what is your home to you

Charlie Hunter: I am the same basically. But sort of like the Superman character, I take off my musician’s cape at home and become a Dad and a husband. Then the cape goes back on and I fly away.

Tunçel Gülsoy: Imagine a movie script or write one, what would be the plot and which character would you play in it. How would it end and why.

Charlie Hunter: I would stick with the Superman theme. Maybe a tongue-in-cheek sci-fi film ("Super Charlie?") in which I slay evildoers with my guitar. Needs some work I know. It ends with all guitars in the world looking like mine. Because they all should... (!) (?)

Tunçel Gülsoy: We wish you a long and prosperous life yet like everyone else one day death is inevitable. How would you like to be remembered and what would be inscribed in your tombstone.

Charlie Hunter: As an eternal student of music.

"Here lies Charlie...and why not?" (Spinal Tap reference)

Tunçel Gülsoy: Do you have any special message for young musicians in Turkey, what do you recommend them for being the best they can be.

Charlie Hunter: Never compromise your own voice and use everything you have at your disposal in making the music you want to make.

Cazkolik.com / 19 Kasım 2009, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.