İstanbul'un emsalsiz sahnesi Borusan Müzikevi yılbaşı kadar yer vereceği konserleri duyurdu

İstanbul'un emsalsiz sahnesi Borusan Müzikevi yılbaşı kadar yer vereceği konserleri duyurdu

İstanbul'da çoğu etkinlik sahnesinin yerini bir diğeriyle doldurabilirsiniz belki ama Borusan Müzikevi'nin yerini dolduramazsınız. Lokasyonu, binayı, salonu vs. kastetmiyoruz, elbet onlar da güzel ama esas olan orada gerçekleşen yeri doldurulamaz konserler. Yeniden konserler izlemeye başladığımızda eksikliğini en fazla hissettiğimiz Borusan Müzikevi konserleri idi ve nihayet onlar da başlıyor.

 

 

Borusan Müzikevi yılbaşına kadar sahnesinde yer vereceği konserleri duyurdu

 

 

Abstra feat. Wolter Weirbos Ab Baars

 

 

ABSTRA çellist Gülşah Erol'un kurduğu ve adını Amerikalı besteci Garret Byrnes’in 2006 yılında piyano için yazdığı eserden alan bir topluluk. Erol'un topluluğu kurma amacı viyolonselin sınırlarında dolaşmak ve yeni keşiflerde bulunmaktı. Konuk sanatçılarla yakalanan uyum ve hatta uyumsuzluğun, denge ve dengesizliğin yarattığı seslerin mekân içindeki yolculuklarını konu alan ve teknoloji unsurlarını yoğun olarak kullanan topluluk 2011 yılından beri Borusan sahnesinde korser veriyor. 18 Kasım akşamı gerçekleşecek konserde Gülşah Erol'un piyanosuna bariton saksofonda Andreas Kaling, piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, davulda Korhan Argüden, trombonda Wolter Wierbos ve saksofon-klarnet gibi nefeslilerde Ab Baars eşlik edecek. Saat 21:00'de başlayacak konserin bilet fiyatları da gayet makul; Tam 70, öğrenci 50 TL.

 

Borusan Müzikevi'nin yılbaşına kadar kaçırılmaması gereken konserlerininin ikincisi ise;

 

 

Yuri Honing Quartet

 

 

Türk caz dinleyicisinin yakından tanıdığı, solist tenor ustalarının ifade gücünü çağdaş anlatımla yorumlayan balad ağırlıklı duygu anlatıcısı Hollandalı bu harika sanatçı gerçek bir saksofon ustasıdır. Daha önce birkaç kez konserlerini yazdığımız Honing bu kez İstanbul'a piyanoda Wolfert Brederode, kontrbasta Gulli Gudmundsson ve davulda Joost Lijbaart ile geliyor. Sadece Borusan Müzikevi'nin değil, şu sıralar caz adına dinleyeceğimiz en etkileyici konserlerden biri olacağına inandığımız bu konser de kaçırılmayacaklar arasına girdi.

 

 

Borusan'ın kült konser serisi Nova Muzak Brom konserine yer verecek

 

 

Borusan Müzikevi ile özdeşleşen konser serisi Nova Muzak 25 Kasım gecesi Rus avangart doğaçlama sahnesinin öne çıkan grubu Brom'u izletecek İstanbullu cazseverlere. 2008 yılında Dmitry Lapshin, Alexander Zhemchuznikov ve Kirill Gerasimov tarafından kurulan Brom'a daha sonra elektronikler ve tuşlularda Felix Mikenksy'nin katılımıyla güç kazanan topluluk Borusan Müzikevi'nde ilk kez konser verecek.

 

 

Saadet Türköz Songdreaming3 Trio

 

 

Kazak asıllı Türkiye kökenli şarkıcı Saadet Türköz de Borusan Müzikevi'nin yeni sezonunda konser verecek isimler arasında yer alıyor. Doğaçlama ağırlıklı vokal çalışmalarıyla tanıdığımız Türköz bir tür folklor hayali olan song dreaming projesi için çellist Martin Schütz ile çalışan Türköz ile birlikte gelecek İstanbul'a. Trionun üçüncü ismi ise davulcu Lionel Friedli. Benzerine rastlaması mümkün olmayan türden bu projeyi de mutlaka listenize almanızı öneririz.

 

 

Berke Can Özcan Arve Henriksen

 

 

Trompet ve davul ikilisi daha önce de birarada müzik yapmıştı. Dikkatli cazseverler hatırlayacaktır. Birlikte çalışmadan doğan albüm yayınlayan müzisyenleri Borusan Müzikevi sahnesinde ilk kez izleyeceğiz. Bu ilk de onları merak ettiriyor ve ayrıcalıklı kılıyor haliyle.

 

 

Nova Muzak konser serisinin bir diğer konseri Schnellertollermeier olacak

 

 

İsmini okumayı bırakın yazması da çok zor olan Schnellertollermeier Lucerne'li üç müzisyen tarafından kurulmuş deneysel avagart caz ve rock üçlüsü. Doğaçlama müzikle beste arasındaki ince hassas çizgiyi dikkatlice koruyan üçlüyü İstanbullu cazseverlerin keşfetmesi önemli bir fırsat olacak.

 

 

Shakespeare ve müzik

 

 

İzmir Barok Topluluğunun üç üyesi ile lut sanatçısı Diego Leveric'in bir araya geldiği proje Shakespeare'in dönemindeki oyunların şarkı ve müziklerini derleyerek bir konser verecek. Borusan Müzikevi gecesinde tiyatro sanatçısı Ayşe Lebriz Berkem ise Shakespeare sözlerinin yanısıra dizelerini dinleyicilere aktaracak.

 

 

Borusan Müzikevi 2021 yılına çarpıcı bir konserle kapatıyor

 

 

Caz triosu TÖZ ile klasik müzik ensembl Hezarfen cazla çağdaş klasik müziğin kesiştiği bir performansa imza atacak. Interlüdler hariç tüm bestelerin Tamer Temel'e ait olduğu müzikler bireysel ve kolektif doğaçlamalarla dokulu olacak. söylemedi demeyin, bu yılın en çarpıcı konserlerinden birini izlemiş olabilirsiniz tabi eğer giderseniz.

 

Cazkolik.com / 07 Kasım 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.