İstanbul'un sembollerinden Yakup 2 Restoran ve Büyük Londra Oteli terasından caz

İstanbul'un sembollerinden Yakup 2 Restoran ve Büyük Londra Oteli terasından caz

İlhan Erşahin Wonderland serisini bazen stüdyoda bazen şehirde bu kez de terasta sürdürüyor. Bu kayıtlar aslında bilinmeyen kayıtlar değil. Videoları YouTube da çok ilgi gördü. Erşahin (kendisi saksofon ve klavyede) ve arkadaşları klarnette Hüsnü Şenlendirici, basta Alp Ersönmez, davulda Volkan Öktem ve perküsyonda İzzet Kızıl ile İstanbul'da, özellikle Babylon taşınmadan önce Beyoğlu'ndaki yerinde konser öncesi yemek yemek için buluştukları Yakup 2 restoranın -ki burası İstanbul'un entelektüel hayatının merkezlerindendir, uzun yıllar sahibi Yakup Aslan ile gece 12-01 olup da halen gitmemiş gençleri 'yay vaziyetleri gençler' diye bağırarak evlerine göndermesi ve renkli kişiliğiyle hatırlarız, maalesef birkaç sene önce hayata veda etti- terasında gerçekleştirdikleri canlı kayıtların videoları yoğun ilgi görünce Erşahin hazır madem hepimiz eve kapanmışken bu kayıtları elden geçirip temizleyerek yayınlanır hale getirdi ve "Terasta" adıyla yayınladı.

 

Aslında, kayıtlar iki farklı yerde yapıldı. Biri Yakup 2 restoranın terası, diğeri ise Erşahin'in İstanbul'daki evi kabul ettiği restoranın yakınındaki Büyük Londra Oteli'nin terası.

 

Erşahin, Wonderland adıyla daha önce iki albüm kaydetmişti. Her iki albümde de farklı konukları dinlemiştik. Birinde Nil Karaibrahimgil, Bora Uzer ve Lara di Lara gibi sesler varken "The Other Side" isimli ikinci albümde Jane Birkin, Gilberto Gil ve Seyyal Taner gibi isimler yer almıştı. Bu albümde vokal yok. İstanbul'un yaz akşamüstü dinginliğini dalgın seyredermiş gibi eklektik bir müzik var, dinleyene oldukça sıcak ve samimi gelen bir müzik.

 

Bu salgın dönemi olmasaydı belki İlhan Erşahin bu kayıtları elemeyecek, öyle kalacaktı, albüm anlamında bu dönemin kazancı olarak görmek de mümkün toplamı 24 dakikayı bulan bu 4 parçayı.

 

Cazkolik.com / 21 Mayıs 2020, Perşembe

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X