İstanbul Caz Festivali, Uluslararası Caz Günü’nü Vikimaraton ile kutluyor!

İstanbul Caz Festivali, Uluslararası Caz Günü’nü Vikimaraton ile kutluyor!

Vikimaraton: Türkiye’den Caz Müzisyenleri

 

Türkçe Vikipedi’de Türkiye’den caz müzisyenlerine ait sayfaları artırmak ve geliştirmek için İKSV İstanbul Caz Festivali'nin planladığı çevrimiçi etkinlik 30 Nisan Perşembe günü 16.00-20.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Katılımcılar, önce Vikipedi Türkiye editörlerinin vereceği eğitimle Vikipedi sayfaları oluşturmanın püf noktalarını öğrenecek. İKSV arşivinden seçilen fotoğraflar da müzisyenlerin sayfalarına eklenmek üzere katılımcılarla paylaşılacak.

 

Vikimaraton Nedir?

 

Vikipedi sitesinde belirtildiği gibi Vikimaraton, Vikipedi’de toplu olarak belli bir konu ya da içerikle ilgili konuların geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalara verilen isimdir. Genellikle tecrübesi olmayan kullanıcılar için temel düzenleme eğitimleri ile desteklenen Vikimaraton, Türkçe'ye kısaca “düzenleme maratonu” şeklinde çevrilebilir.

 

Vikimaratonun konusu; Türkiye’den Caz Müzisyenleri

 

İstanbul Caz Festivali açık bilgi kaynağı Vikipedi’de Türkiye’den caz müzisyenlerine ait sayfalarda hem çok eksiklik hem de hakkında hiç sayfa açılmamış çok sayıda sanatçı olduğunu tespit etmesiyle harekete geçmesi sonucu 30 Nisan Uluslararası Caz Günü bu sayfaları artırmak ve geliştirmek amacıyla böyle bir girişim başlatmaya karar verdi. Vikimaratona katılacaklar dilerse halen Vikipedi’de sayfası olan bir caz sanatçısının mevcut bilgilerini gözden geçirip güncelleyebilir, dilerse hakkında hiç bir bilgi olmayan bir sanatçının Vikipedi sayfasını ilk kez açıp oraya ilgili bilgileri girerek sayfanın oluşturulmasına katkıda bulunabilir.

 

Vikipedi'de hali hazırda hakkında başlık açılmış caz sanatçıları kimlermiş aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Oldukça az sayıda isim var ve olanlarında düzenlenmesi gerekiyor.

 

 

İKSV kendi fotoğraf arşivinden muhtelif sanatçıların fotoğraflarını Vikipedi'nin görsel medya platformu Wikimedia Commons'a yüklemiş sayfalar için ihtiyacınız olan görsel içeriğe buradan erişebilirsiniz.

 

Katılım nasıl olacak?

 

Vikimaraton etkinliği 30 Nisan 2020, Perşembe günü 16:00’da (TSİ) başlayacak, sunum ve ortak çalışmalar ile 20:00’e kadar devam etmesi planlanıyor. Elbette başladığınız çalışmalara sonrasında devam edebilirsiniz. Etkinlik saatleri sonrası Mayıs’a kadar yapılan bütün girişler Vikimaraton dahilinde sayılacak ve etkinlik istatistiklerine dahil edileceğini de belirtelim.

 

16:00: Etkinlik başlangıcı ve sunuşlar

16:10: Kısa Vikipedi Eğitimi

16:40: Vikimaraton çalışmalarına başlanması

18:00: Soru&Cevap

20:00: Çevrimiçi Etkinliğin bitişi

 

Örnek kaynak listesi

 

Vikimaraton sırasında Türkiye’den caz sanatçıları hakkındaki bilgileri istediğiniz her türlü geçerli kaynaktan bularak giriş yapabilirsiniz. Aşağıda İKSV caz sanatçılarımız hakkında bilgi edinebileceğiniz bazı çevrimiçi veya basılı kaynakların listesini oluşturdu, dilerseniz bunlardan da faydalanamanız mümkün.

 

Örnek Web Kaynakları

 

İstanbul Caz Festivali Katalog Arşivi

 

Cazkolik Sitesi

(Sitenin ana sayfasında yer alan arama moturuna ilgilendiğiniz sanatçının ismini yazarak sanatçıyla ilgili bilgi ve fotoğraflara erişebilirsiniz)

 

Jazz Dergisi

 

Bizim Jazz’cılar Serisi

 

- Türkiye’de Cazın Öyküsü (3 Bölüm)

 

Bölüm 1

 

Bölüm 2

 

Bölüm 3

 

- Turkish Culture Sitesi – Müzik bölümü (İngilizce)

 

All About Jazz (İngilizce) (Türkiye’den bazı müzisyenler hakkında bilgiler de yer almakta)

 

- 140Journos – Caz ve Dahası belgeseli

 

- The Magger – Türkiye’nin Caz Sanatçıları

 

 

Örnek Gazete Arşivleri:

- Milliyet Gazetesi arşivi (ücretsiz erişim)

- Cumhuriyet Gazetesi arşivi (ücretli erişim)

 

- Caz Çok Zor, Batu Akyol (Kara Plak Yayınevi)

- Caz Sanatı, İlhan Mimaroğlu (Pan Yayıncılık)

- Müzikle Yaşayan Kadınlar, Deniz Koloğlu (Kara Plak Yayınevi)

- Türkiye'de Kadın ve Müzik, Patricia Adkins Chiti & Selen Gülün (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)

- Pop Dedik, Murat Meriç (İletişim Yayıncılık) 

- Levent Öget ile Caz Etraflı Konuşmalar, Levent Öget (Bence Kitap)

 

Cazkolik.com / 27 Nisan 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.