İzmir`de caz hareketiliği: Yeni açılan Muppet`s Pub & Art`da 30 Kasım-3 Aralık arası caz geceleri yaşanacak.

İzmir`de caz hareketiliği: Yeni açılan Muppet`s Pub & Art`da 30 Kasım-3 Aralık arası caz geceleri yaşanacak.

İzmir`in cazla ilişkisi inişli çıkışlı. Caz dinleyicisi bakımından şanslı bir şehir ama özellikle sahnesinde caza yer veren müzik mekanları açısından istikrar tutturmak kolay değil. Elbette tutturulacak istikrarın kendi temel alt parametreleri olmalı, neticesinde ticari bir faaliyetten söz ediyoruz. Ama bir yanda umudu hep en yüksek şehirlerin başında geliyor İzmir. En önemlisi elbette festivali... İzmir`in iKSEV gibi bir kurumu var ki şehrin kültürel hayatının merkezini teşkil ediyor. Bir şehir için caz festivali kadar önemli bir çapa yoktur. Gerektiğinde bütün bir yılı olumlu anlamda etkiler. Bu yıl neler oldu, neler olacak sorusu akla geldiğinde gözlerin çevrileceği ilk yerdir.

Umudu en yüksek şehirlerin başında geliyor dedik İzmir, bu duyguyu bu haberle de destekleyelim... İzmir`in sahnesinde caz müziğine yer veren az sayıdaki klüpleri arasına yakınlarda Meriç Talay`ın işletmeciliğinde hayata geçen Muppet`s Pub & Art`ta katıldı. Dikkat çeken ilk caz atakları da 30 Kasım ile 3 Aralık tarihleri arasında ardı ardına caz performansları olacak.

* * *

Arılar Quartet aslında Muppet`s`da her Pazar gecesi sahne alıyor. Caz dünyasının en yetenekli müzisyenleri arasında olan piyanist Genco Arı ve doublebass`çı Burcu Arı ile son yıllarda caz eğitimi konusunda önce Ankara`da ardından İzmir`de dikkat çeken faaliyetlerin altında imzası olan, uzun yıllar yaşadığı Amerika`dan bir kaç yıl önce Türkiye`ye kesin dönüş yapan ve şimdilerde İzmir`de yaşayan caz davulcusu Emre Kartarı ile caz vokalisti eşi Ayça Kartarı kurdukları Arılar Quartet İzmir`in, İzmirlinin şansı.

Son albümüyle önemli bir çıkış yakalayan Çağıl Kaya`da Muppet`s`da cazseverlerin izleyeceği isimlerden. "Bir Parça Ay Biraz Kuş" albümünden seslendireceği parçaları İzmirli cazseverler dikkatle takip etmesini öneririz. 1 Aralık akşamı saksofonda Tamer Temel`in olduğu dörtlü dikkat çekici. Temel geçtiğimiz yıl yayınladığı "Bir Kedi Kara" isimli albümüyle hayli konuşulmuştu. Zaten, 2010`da çıkan ilk albümü "Barcelona" ile heyecan yaratan genç sanatçı "Bir Kedi Kara"da bir parçada ünlü caz müzisyeni Kenny Wollesen`de yer almıştı.

Muppet`s Pub & Art Caz Günleri takvimi:

30 Kasım Pazar: Arılar Quartet
Burcu Arı: Vokal
Genco Arı: Piyano
Ayça Kartarı: Bas
Emre Kartarı: Davul

01 Aralık Pazaresi: TamerOnurEmreMarko
Tamer Temel: Sax
Onur Puza: Gitar
Marko Solazzo: Bas
Emre Kartarı: Davul

02 Aralık Salı: Çağıl Kaya Band
Çağıl Kaya: Vokal
Tamer Temel: Sax
Alp Özdayı: Vibrafon
Eylül Biçer: Gitar
Volkan Topakoğlu: Bas
Emre Kartarı: Davul

03 Aralık Çarşamba: E.T Band
Erdoğan Turanlı: Vokal-piyano
Sercan Kerpiçciler: Trompet
Peter DiCarlo: Alto sax
Valentin Conus: Tenor sax
Steward Todd: Tenor sax
Tom DiCarlo: Bas
Meriç Kocaaka: Davul

Muppet`s Pub & Art nerede?

Kıbrıs Şehitleri Caddesi 1448 sok. No:24 Alsancak, Alsancak, Izmir adresindeki klübe 0 554 790 5070 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

Cazkolik.com / 27 Kasım 2014, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X