Jasper Høiby 4 albümlük yeni projesiyle içten bir çağrıda bulunarak sanatçı ve insan olmanın sorumluluğunu hatırlatıyor

Jasper Høiby 4 albümlük yeni projesiyle içten bir çağrıda bulunarak sanatçı ve insan olmanın sorumluluğunu hatırlatıyor

"Planet B", Danimarkalı besteci ve basçı Jasper Høiby'nin herkes için önemli olan büyük soruları sorduğu dört albümden ilkinin adı ve başlığı. Jasper Høiby, siyasi tartışmanın dar çerçevesini açmak için maceralı yeni müzikler şekillendiriyor.

 

Sanatçı, yeni solo projesi ve albümünü Mart 2020'de muazzam bir hırs, vizyon ve mesajla duyurmuştu. Günümüz sanatçısının, insanlığın ortak evi dünyaya ilişkin kaygı ve paylaşımlarını içeren bir mesajdı bu. Høiby beş yılda dört albümlük bir seri yayınlayacağını duyurdu. Her albüm hayati öneme sahip dört küresel konuya odaklanacak; - İnsanlık, İklim Değişikliği, Yapay Zekâ ve Parasal Reform. İlk albümün proje başlığı olan "Planet B" derin, sezgisel ve yaratıcı üç müzisyenin; Kontrbas ve elektroniklerde Jasper Høiby ile saksofoncu Josh Arcelo ve davulcu Marc Michel ile kurdukları açık, görkemli etkileşimlerle bir arada tutulan derin, çağrıştırıcı, düşündürücü ses örnekleri ve döngülerden oluşan bir karışım.

 

"Planet B", Høiby’nin Phronesis ve Fellow Creatures için yazdığı güçlü yazıların hayranları tarafından onurlandırılarak oldukça kişisel bir itirazla şekilleniyor. Ekoloji ve adalet kavramları uzun zamandır sanatçının hayatında ve müziğinde yeralan kavramlar. "Planet B", gerçek bir inançla snatçının bu içten yanını açığa çıkarıyor: "Bu noktada, müziğin iyiliği için müzik yapmaktan daha fazlası olmalı. "Planet B", bugün bir insan olarak kim olduğumuz, bu dünyayla ve birbirimizle ilişkimizde nasıl var olduğumuz ve buradan nereye gitmek istediğimiz hakkında bir sohbettir. Gelin birlikte ilham alalım ve bu gezegenin yeniden tasavvurunun ne olabileceğini keşfedelim" diye içten bir çağrıda bulunuyor günümüzün bu önemli sanatçısı Jasper Høiby.

 

Albümde müziklerin saf bir işlenişi var. Altmışlı yılların free jazz ustalarını hatırlatan güçlü ve adanmış duygularla dolu son derece kuvvetli ifadeler var. Her üç enstrüman kararlı ve yalın ifadeler üretiyor. Birlikte vecd oldukları anların dinleyeni hayli etkileyen bir yanı var. Sanatçının belirttiği 4 önemli konuya dair olabilecek en veciz yaklaşım, en açık sanatçı ifadesi olsa gerek.

 

Cazkolik.com / 19 Ağustos 2020, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.