Sanatçının huzursuzluğu, yaratıcılığın başlangıcı; "Huzursuzluk" albümü çıktı

Sanatçının huzursuzluğu, yaratıcılığın başlangıcı; "Huzursuzluk" albümü çıktı

Vibrafon sanatçısı Can Tutuğ'un müzisyen olarak varlığı Türkiye caz sahnesi için her nesilde bir kez açan ender bir çiçek gibidir. Tutkusu, coşkusu ve yaratıcı merakıyla benzeri az isimlerden. Üstelik, vibrafon gibi sürümü zor bir enstrümanı çalan bir müzisyen. Nadir olanın da enderi.

 

Can Tutuğ ve Erdem Uvalıoğlu ilk albümleri "Huzursuzluk"u geçtiğimiz aylarda yayınladı.

 

Tutuğ ve Uvalıoğlu'nun vibrafon/davul olarak iki perküsif enstümanın duo formatlı bir albümde yer aldığı -en azından Türkiye caz arşivi- bakımından muhtemelen tek albüm "Huzursuzluk".

 

Sadece bu bakımdan dahi özel bir kayıt.

 

Yanısıra, Can Tutuğ vibrafonu alışılageldiği gibi atmosferik hoş sesler üreten 'background sound' enstrümanı olmaktan kurtararak solist karakterini öne çıkaran bir sanatçıdır ki benzerleri dünya genelinde de sayıca azdır.

 

Bir anlamda, Okay Temiz'in 1970'lerde vurmalılar için yaptıklarını hatırlatan bir macerayı andırıyor Can Tutuğ'un müziği.

 

Geçtiğimiz hafta Yeldeğirmeni Sanat'ta bir başka ilke imza atan Tutuğ solo vibrafon konseri vererek salgının müzikal bahçeyi kuruttuğu bir dönemde ümit veren bir haber olmuştu.

 

Beş parçadan oluşan "Huzursuzluk" albümüne dair Can Tutuğ en başından bu yana iç huzursuzlukla mücadele eden biri olduğunu söylüyor.

 

 

Yağmursuz yaz havası, huzursuzluğun iç kıpırtısı

 

 

"Huzursuzluk" albümü Can Tutuğ ve Erdem Uvalıoğlu'nun bir konser çıkışı Uvalıoğlu'nun "Çalalım mı?" sorusunun ardından gelen pandemi dönemi hergün saatlerce birlikte çalma sürecinin sonucu olarak ortaya çıktı. İkili yeni projeler peşinde. Yakında haberlerini alırız.

 

Albüme adını veren iç huzursuzluk pandemi sürecinde ikiliyi daha da etkileyen bir etkene dönüşmüş. Ayrıca, yaşadığı şehir olan Kırklareli'ye özgü bir hava durumu hali olduğunu söylüyor. Kapak görseli de kanıtı.

 

Albüm sırrını ilk parçanın adında belli ediyor; "Kötü Başladık". Bir yıldan fazladır da kötü gidiyoruz. Ama öte yandan, "Kötü Başladık" adı bir duygu durumunu anlatsa da esasen çaldığı ilk konserde tokmağının F yerine E'ye denk gelmesi hali, bir nevi sahneye ters ayakla çıkmak gibi.

 

Salgın şartları izin verirse ikiliyi konserlerde görmek mümkün olacak. Albümü konserde canlı dinlemek önemli. "Huzursuzluk" albümü tüm dijital platformlar ve YouTube dan dinlenebilir.

 

Cazkolik.com / 03 Nisan 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.