Müziğin iki efsanesi Neil Young ve Bob Dylan yeni albümlerini yayınladı

Müziğin iki efsanesi Neil Young ve Bob Dylan yeni albümlerini yayınladı

Neil Young'ın albümü "Homegrown"ın acı veren üzücü bir yanı var. Aslen, sanatçının tam 45 yıl önce kaydettiği ama ancak şimdi yayınladığı çalışma oyuncu Carrie Snodgress ile olan ilişkisine dair bir albümdü. 2004 yılında ölen Snodgress ve albümüne dair yaptığı açıklamada "Aşk ilişkisinin üzücü yanı verilen hasar ve kalp ağrısıdır. Sadece dinleyemedim. Devam etmek istedim” diyen Young bu nedenle genç hayranlarından özür dileyerek “Bu yüzden kendime sakladım, gizledim… ama paylaşmalıydım. Aslında çok güzel" dedi.

 

12 şarkıdan oluşan albümde daha önce hiç duyulmamış ve yayınlanmamış 7 şarkı var. 1975 yılında yayınlanması planlanan albüm Young'a dair hiç keşfedilmemiş şeyler vaadediyor.

 

 

Young gibi 60 yıldır bize seslenen Dylan da "Rough and Rowdy Days" adını taşıyan albümünü yayınladı

 

Çoğu zaman anlaşılması güç peygamberâne sözleriyle Dylan zaman içinde tek başına mitoloji oluşturan bir sanatçı. Yanısıra, sessizliği de anlam taşıyan bir sanatçı Dylan. Albümde yer alan 17 dakikalık Başkan Kennedy ve cinayeti anlatan "Murder Most Foul" isimli çalışmasını daha önce duyurmuştuk.

 

Dylan, son üç albümündeki alacakaranlığı bu çalışmasında da sürdürüyor. Sözlerinde kendini Anne Frank ve Indiana Jones ile karşılaştırıyor, ressam ve şair olduğunu söylüyor.

 

79 yaşındaki sanatçının yeni çalışmasına dair New York Times'a "şarkı sözleri gerçek, mecaz değil" dedi. Şifrelerle dolu sözlerine dair NY Times yazarı zamanla hepimiz Dylan'a dair kendimizi eğittik diyor. Mesela söyleşiyi yapan yazar korona virüsün İncil'deki bir hesaplaşma olarak görülüp görülemeyeceğini soruyor Dylan'a. Zamanla bu tür sorular sormayı öğrendik diyor. Sanatçının tarih ve edebiyata yönelik imaları belirsizlik içeriyor elbette. Morglar, mezarlıklar, Tanrı sorduğu sorular arasında. "Olmak ya da olmamak" diyor, "bana bunun ne anlama geldiğini söyleyebilir misin" diye soruyor. "Tünelin ucunda ışık var mı?" Elbette asla cevaplayamayacağımız varoluşa dair sorular bunlar.

 

Dylan'ın anlattıklarına bakarak aklımıza Leonard Cohen geldi. Hayatı boyunca içine doğduğu din olan Yahudi'lik, kendi mirası ve Tanrı kavramı üzerine dertleri olan sanatçı ömrünün son döneminde, hatta son albümünde 'artık hazırım' diyerek seslenmişti. Muhtemelen Dylan bunları çok daha uzun süredir soruyor ve bir çoğunun kodlarını çözmekte zorlandığımız sözler yazıyor.

 

Cazkolik.com / 19 Haziran 2020, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X