Joe Henderson'ın bütün sırlarının ortaya döküldüğü gece

Joe Henderson'ın bütün sırlarının ortaya döküldüğü gece

Caz tarihinin ayrıcalıklı saksafoncularından Joe Henderson'ın -ki caz tarihi eleştirmenleri O'nu en önemli akor değiştiren müzisyenlerden biri olarak tarif eder- basçı Charlie Haden ve davulcu Al Foster ile 9 Temmuz 1987 akşamı Genova Jazz Festivali kapsamında verilen konserin kaydından alınan parçalarla "Joe Henderson, The Complete an Evening with" adıyla geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

 

Henderson'ın aynı geceden alınan bir albümü daha önce aynı isimle yayınlanmıştı ama o ilk albümde sadece "Ask Me Now", "Serenity", "Beatrice" ve "Invitation" isimli parçalar var iken, yeni çıkan genişletilmiş ve koleksiyonerler için plâğa ve CD'ye basılmış yeni versiyonda fazladan "All the Things You Are", "Rue Chaptal/Royal Roost" ve "Visa" eklendi.

 

5 Mayısta İtalyanların dikkat çeken Red Records firması tarafından yayınlanan albümde bu son üç parçanın daha önce yayınlanmadığı notu düşülmüş.

 

Yine caz tarihçilerinin notlarına bakarsak eğer, Henderson'ın tenor saksofon icrasının temel yaklaşımı Sonny Rollins'in doğaçlama tarzına yakındır. Bu yaklaşıma ilişkin bir diğer not ise, her ne kadar Henderson'ın doğaçlama tarzı Rollins ile benzerlikler taşısa dahi ritmik olarak daha gevşek olduğu söylenir.

 

Yukardaki notları okuyan cazseverlerin kestirmeden bir mukayeseli dinleme yapacağı muhakkaktır ve bu dinlemeler emin olun zevkli olacaktır.

 

Bu ani akor değiştirme mevzusu ise çetrefil bir konu olmakla birlikte nota diline hakim olmayan dinleyiciler bakımından basit dinlemeyle dahi kısmen anlaşılabilir. Albümde birinci sırada yer alan Monk bestesi "Ask Me Now" ya da ikinci sırada kendi bestesi "Serenity"e biraz daha dikkatli kulak kesilince bu akor oyunlarının güçlü icra becerisi ve yaratıcılık çeşnisiyle süslendiğini farkedebilirsiniz. Akor oyunlarında elbette sahnenin diğer partnerleri de zorlanır ama Haden ile Foster gibi iki büyük ustanın Henderson'ın sergilediği performanslara nasıl eşlik ettiklerini takip etmek de işin bir diğer güzel yanı.

 

Cazkolik.com / 26 Mayıs 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.