Sony Music, "Sketches of Spain"in 50. yaşını çift CD'li özel bir albüm olarak kutluyor...

Sony Music, "Sketches of Spain"in 50. yaşını çift CD'li özel bir albüm olarak kutluyor...

ve dikkat çeken eserlerinden olan "Sketches of Spain"in ilk yayınlanışının üzerinden geçen 50. yılı 2. CD’lik çok özel bir şık karton ambalajlı albümle kutluyor! Sınırlı sayıda basılan bu özel albümden ülkemize de getiren Sony'ye şükranlarımızı gönderiyoruz.Bu yıl bildiğiniz üzere önemli albümlerin ilk yayınlanışlarının 50. yıl kutlamaları ile yoğun geçen bir yıl bir yandan. Yine Miles Davis'in "Kind of Blue"su, Dave Brubeck'in "Time Out"u derken bir çok albüm bir bakmışız ki 50. yaşlarını girmişler. Böylesi bir eşik yayıncı firmalar için ve caz dünyası için de tabii kritik anlamlar taşıyor ve özel paketlerle, içeriği zenginleştirilmiş, belki daha önce yayınlanma fırsatı bulamamış farklı içeriklerle de bezenerek koleksiyoner edition olarak piyasaya sürülüyor. Bu tip albümlerin cazseverleri açısından özel bir önemi var, bu albümlerin bir daha 50. yıllara gelmeyecek artık 75 veya 100. yıllarını bekleyemeyeciğimiz göre ilerde çok daha özel anlamlar kazanacak olan bu albümlerden mutlaka edinmek ve arşive katmak her cazsever için gönül borcudur.

Albüme gelirsek; "Sketches of Spain" caz trompetinin tanrısı Miles Davis ve “O benim zihnimi okuyabiliyor ben de onunkini.” dediği Kanadalı besteci, aranjör Gil Evans eşliğinde 1959 yılında kaydedildi. Davis, "Concierto de Aranjuez"ı dinledikten sonra tüm albümü bu atmosfer üzerine kurmaya karar verdi ve sonuç ise; bir modern sanat şaheseri olarak müzik tarihinde yerini aldı. 1960 yılında albüm yayınlandığında müzik eleştirmenleri karşılaştıkları eser karşısında hayrete düştüler. Miles Davis’e albümün caz olup olmadığı sorulduğunda “Bu müzik ve ben bunu sevdim” yanıtını verdi. Sonuçta albüm, müzik tarihindeki mihenk taşlarından biri ve hipnotize edici bir albüm olarak kabul edidi ve 1954’de başlayan yaratıcı dönemi zirvesine ulaştırdı!

Miles Davis cazın Picasso'sudur...

Miles Davis’in post-Kind of Blue projesi olarak öne çıkan albümde, Gil Evans’ın aranjesi "Concierto" orkestra ve bir caz grubu eşliğinde olduğu halinden bir şey kaybetmeden kaydedildi. Ve sonuç 20. yüzyılın en kalıcı ve popüler çalışmalarından birine dönüştü. Albümde yer alan “Saeta” ise Davis’in kariyerindeki en başarılı teknik sololardan biri olarak dikkat çekti. Bir diğer şarkı “Solea” ise, Andalusian (Güney İspanya’ya ait) bir halk şarkısına dayanıyordu.

"Sketches of Spain", Miles Davis’in en zengin ve romantik albümü olarak anılıyor… Öyleki albüm 2003 yılında "Rolling Stone” dergisinin 'Tüm Zamanların En İyi 500 Albümü' sıralamasında da yer aldı. 50. yılı şerefine yayınlanan bu özel albümde ise; orijinal albümün yanı sıra 19 Mayıs 1961 Carnegie Hall’da Miles ve Gil tarafından ilk kez canlı olarak kaydedilen “Concierto de Aranjuez” eseri de yer alıyor. Albüm kapağında daha önce yayınlanmamış çok özel fotoğraflar ve bilgiler de yer alıyor.  2009 yılı özel edisyonu için albümde birçok yenilik bulunuyor; örneğin albümün kapak notlarında Miles Davis ve Gil Evans ile de birlikte çalışmış olan akademisyen ve besteci Gunter Schuller imzası bulunuyor.

CD: 1
-------
01. Concierto De Aranjuez (Adagio)
02. Will O' The Wisp
03. The Pan Piper
04. Saeta
05. Solea
06. Song Of Our Country

CD: 2
-------
01. Maids Of Cadiz
02. Concierto De Aranjuez (Adagio) [rehearsal take, incomplete, w/o Miles Davis]
03. Concierto De Aranjuez (Adagio) [alternate take, part one]
04. Concierto De Aranjuez (Adagio)  [ alternate take, part two]
05. Concierto De Aranjuez (Adagio) [alternate ending] 
06. The Pan Piper [take 1]
07. Song Of Our Country [take 9, w/o intro]
08. Song Of Our Country [take 14, slower tempo, w/o intro]
09. Saeta [full version of master]
10. Concierto De Aranjuez [live]
11. Teo

cazkolik.com / 23 Haziran 2009, Çarşamba


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X