John Coltrane ve Eric Dolphy'nin 1961 tarihli yeni bir albüm kaydı bulundu

John Coltrane ve Eric Dolphy'nin 1961 tarihli yeni bir albüm kaydı bulundu

Albüm, Coltrane'in bir dönemin ünlü Village Gate performansları sırası Eric Dolphy, McCoy Tyner, Reggie Workman ve Elvin Jones'tan oluşan beşlisiyle kaydedilen müzikleri içeriyor.

 

Uzun süredir kayıp olduğu düşünülen kayıt yakın tarihte New York Sahne Sanatları Halk Kütüphanesi'nin ses kayıt arşivlerinde gün ışığına çıkarıldı. "Evenings at the Village Gate" adını taşıyacak albüm 14 Temmuz'da Impulse firmasından yayınlanacak. Alttaki videoda kayıtta yer aldığı belirtilen "Impressions" parçasını dinleyebilirsiniz.

 

Yeni bulunan Village Gate kayıtları “My Favorite Things” ve "Africa" gibi tanınmış parçaların versiyonlarına sahip. Kaydın basımı o gece orada olan iki kişi, Reggie Workman ve kayıt mühendisi Rich Alderson tarafından kaleme alınan albüm yazılarıyla basıldı, ayrıca, tarihçi Ashley Kahn, Branford Marsalis ve Lakecia Benjamin de albüm notlarının yazılmasına katkıda bulundu. O gün stüdyoda soprano ve tenor saksofonda John Coltrane, alto saksofon ve klarnette Eric Dolphy, piyanoda McCoy Tyner, kontrbasta Reggie Workman ve davulda Elvin Jones yer almıştı.

 

Müzisyenlerden hayatta olan tek isim Reggie Workman o günkü kaydı gayet net hatırladığını söylüyor. Workman, Coltrane hem kendi dilini, hem caz dilini yenileme sürecinde iken yapılmış olan bu kaydın önemli olduğunu belirtiyor.

 

Bir diğer önemli bilgi de Viillage Gate caz klübüne dair. Village Gate bugün hâlâ açık olan kuruluşu daha eski tarihli ve daha ünlü olan The Village Vanguard caz klübüyle karıştırılabilir, isimleri andırsa da Gate ile Vanguard ayrı klüpler idi. Gate 1958 yılında açıldı, 1994 yılında kapandı. Caz tarihinin en önemli isimlerinin sahne aldığı klübün orijinal yerinde şu an bir eczanenin olduğu belirtiliyor.

 

 

Albüm: Evenings at the Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy:
Tracklist:
01 My Favorite Things
02 When Lights Are Low
03 Impressions
04 Greensleeves
05 Africa
Firma: Impulse!

 

Albümü Amazon ve Rough Trade'den satın almak mümkün.

 

Cazkolik.com / 01 Haziran 2023, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.