John Scofield'ın yeni albümünde şaşırtıcı bir ilk

John Scofield'ın yeni albümünde şaşırtıcı bir ilk

 

İki yıl önce yayınladığı "Swallow Tales"den sonra John Scofield'ın yeni albümü şaşırtıcı bir ilkle beraber geldi

 

 

Gitarın yaşayan usta ismi altmış yıla yakın gitar hayatında ilk solo albümünü ECM firmasından çıkardı. Bu ilk çalışma için muhtemelen ECM firması da teşvik edici olmuştur. Scofield her iki albümünü ECM firmasından çıkardı ve diskografisinin önceki albümlerine göre -her ne kadar önceki albümü trio kaydı olsa da- daha yalın bir sounda sahip.

 

Önceki albüm, adından belli, bir Steve Swallow albümüydü, besteler Swallow'un idi ama orijinal yorumlar Scofield'ın. İki farklı atmosferin albümü olsa da "Swallow Tales" ile yeni solo çalışma duygu akrabalığına sahip görünüyor. Müzikal iklim bakımından biri diğerinin mütemmim cüzü de denebilir.

 

Sadece gitar değil, her enstrüman için solo performanslar keskin bıçak sırtı gibidir ama konu Scofield gibi olunca ortaya bir müzik albümünden öte bir sanat eserinin çıkacağını varsaymak abartı olmaz.

 

Scofield solo albümü kişisel bir hikâye gibi anlatmış. Sanatçının ana besin kaynağı üç ırmağın birleştiği bir delta; Caz, Rock'n Roll ve Country. Scofield kimliğinde bu üç soundun her biri ev sahibi gibidir. Solo çalışmasında bu üçlü repertuvar ve yorum ilişkisinde kendini iyice açığa çıkarmış.

 

Solo albümdeki parçaların çoğu Scofield'a ait iken Scofield'ın çok sevdiği Buddy Holly, Hank Williams gibi country ustalarının besteleri yanında Keith Jarrett'ın da bir bestesi var.

 

Bir Scofield albümü dinlerken ille de misafir sazların varlığını arayanlar için sanatçı ritm ve loop döngülerini kullanmış ama bunları fevkalade bir zarafetle dahil etmiş.

 

Cazkolik olarak tavsiyemiz, vaktiniz müsaitse, önce "Swallow Tales", ara vermeden ve başka bir zamana ertelemeden hemen ardından yeni solo albümü dinleminiz. Bu sayede, muhtemelen 'çok' ile 'az' arasındaki eşitlemeyi nasıl yaptığına da tanık olursunuz. Bunu da ECM firmasının katkısı olarak görmek lazım. Bu da önemli!

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 31 Temmuz 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.