John Scofield yeni bir trio albümü yayınladı

John Scofield yeni bir trio albümü yayınladı

 

John Scofield'ın yeni albümü "Uncle John’s Band" kişiselleştirilmiş enstrüman çalımının bilinen tüm müzikal türlerin üzerine çıkabileceğini gösteriyor

 

 

Şimdi bu cümleyi biraz aralamak lazım.

 

Gitar ustası John Scofield Ağustos ayında yeni albümü "Uncle John’s Band"ı yayınladı. Buradaki John amca kendisi değil, Grateful Dead'in şarkısı ama bu benzetmenin yapılacağını bilmek hoşuna gitmiştir eminim.

 

Albümde kullanılan malzeme zenginliğini anlamak için repertuvara göz atmak yeterli. Bob Dylan, Neil Young, Bud Powel/Miles Davis, Grateful Dead, daha eskilerden Mitchell Parrish... Bunlar dışardan aldığı besteler, bir bu kadar, hatta daha fazla kendi bestesi de var.

 

Scofield son albümlerinde, tercih ettiği müzikal malzemeden oluşan hamuru kendi gitar tarzında yeniden yaratıyor. Bu nedenle, adı geçen isimlerin besteleri Scofield'ın gitarında yeni yorum filan değil, düpedüz yeni müziklere dönüşüyor. Faydalandığı müziklerin melodi/armoni çizgisini andıran nüansları -kısmen- saklamakla birlikte akış ve ritm -genellikle doğaçlama alanlar üzerinden- yenileniyor.

 

Hangi enstrüman üzerinde olursa olsun, gerçekten tavırlı bir sanatçının yapması gereken bu olmalı. Aynısını, benzerini, yaklaşığını, sankisini, andırıyorunu değil!

 

Bu noktada albümün trio dokusuna geçiş yapmalı.

 

Albüm bilgilerinden öğreniyoruz ki Scofield bu malzemeyi yıllardır canlı performanslarda seslendiriyormuş. Sayısız kez penasında şekil değiştirmiş müzikal malzeme bunlar. Gençliğinden beri rock, blues, caz üzerinden kurduğu gitar örgüsü açık fikirli müzikal yaklaşımla kendi sesine dönüşmüş.

 

Scofield'a eşlik eden diğer iki müzisyen; basçı Vicente Archer ile davulcu Bill Stewart caz dinleyicisinin yakından tanıdığı isimler. Archer en az altı yıldır Scofield ile çalıyor. Stewart ise Türkiye'de tanınan usta davulcu. Archer'dan çok daha uzun süredir Scofield ile sahne yoldaşı. Söylenenlere göre Scofield, Stewart için 'davul çalmaktan fazlasını yapıyor' diyor imiş. Burada özellikle kastettiği Stewart'ın kontrpuan çalımı ve farklı stilleri aynı parça içinde geçebiliyor olması. Kontrpuan çalım, melodik ilişki içinde karmaşık olabilir ama armoniyi zenginleştirir, özellikle doğaçlama çalımda müzisyenlerin karşılıklı tahrik edilmesi bakımından mühimdir.

 

Bu yeni albümün geride bıraktığı müzikal izleri iki şekilde bulmak mümkün. Birincisi Scofield'ın son üç albümdür ECM ile çalışıyor olması. ECM, Scofield'a gitarındaki ham malzemeyi açığa çıkarmaya tahrik etmesi bakımından önemli. Diğeri ise, Steve Swallow ile 2019'da yaptığı albüm, ondan sonraki solo çalışması ve bu son çalışma. Bağları yok, bir dizge değil ama bir iç devamlılık ilişkisi olabilir, bakmak lazım.

 

Scofield, epeydir Avrupa turne yollarında. Kasımda tüm ülkeleri birer birer dolaşıyor ama duraklar arasında Türkiye'den bir yer görünmüyor. Görünüşe göre şimdilik albümle yetineceğiz.

 

Albüm: Uncle John's Band
Sanatçılar:
John Scofield: Gitar
Vicente Archer: Kontrbas
Bill Stewart: Davul
ECM, 2023

 

John Scofield haberleriyle ilgili Cazkolik arşivine ulaşmak için bu linki kullanabilirsiniz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 10 Kasım 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.