KAM'ın müziği cazda çiğnenmiş sakızları reddeden bir tavra sahip

KAM'ın müziği cazda çiğnenmiş sakızları reddeden bir tavra sahip

2019'da adını taşıyan 7 parçalı albümünü yayınladıktan sonra yeni müziklerini single olarak çıkaran KAM, ikibin sonrası İngiliz cazında yoğunlaşan ve kuzey Avrupa cazı ile iltisaklı yeni nesil loop'lu groove müziğin Türkiye'de en dikkat çeken grubudur.

 

 

Önce "Tünel", ardından "Düğüm" ve şimdi "Kanute" çıktı

 

 

Bu yeni nesil groove müziği yavaşça inşa edilen bir tarza sahip. Bu konuyu daha yeni, Mayısta vereceği konser nedeniyle röportaj yaptığımız Binker and Moses ikilisi ile konuştuk. Onların 'slowly building sound art' olarak tarif ettiği müzik KAM'ın "Kanute"si için de geçerli.

 

Aynı cümlenin kendi çevresinde dönmesi üzerine inşa edilen ses yığınağı beş dakikalık sürede kreşendo'laşarak bir nevi yataya geçiyor ve -genellikle- ilk cümlenin tekrarıyla sonlanıyor. Bu anlamda kompozisyonlar 'giriş, gelişme, sonuç' prensibine bağlılığını sürdürüyor ki malumunuz bu esasen bir edebiyat tabiridir.

 

KAM müzikal ilhamını çoku müzikal beslenmeye borçlu. Caz, rock, folk, avangart caz vs. Bir müzik parçasının içinde hepsine dair sesler duymak mümkün. Single çalışmalar müzisyenleri albüm yerine 'track' odaklı müziklere yöneltti. Tabiri caizse, roman yazımı terkedildi, kısa hikâyelere geçildi. Bu yöntemin de kendine has artistik dokunaçları var, önemli olan o dokunaçları bulabilmek.

 

KAM bunu yapabildiğini ilk albümünden itibaren göstermişti. "Kanute" ile yeniden ispatladı. Cazda çiğnenmiş sakızları reddeden bu tavır yedeğine aldığı farklı tarzların ilhamıyla işlevsel bir ses sanatına dönüşüyor.

 

Besteci ve trompetçi Can Ömer Uygan, tuşlularda Samad Kamal Aknoun Azad, basta Şansal Aktaş ve davulda Cihan Kahvecioğlu ile KAM cazseverin takibe alması gerek/şart müziklere imza atıyor. Batının meşhur 'garaj' kavramı vardır, orijinal fikirlerin nüvelenerek neşet ettiği sanatçı atölyeleri anlamında, KAM'ın müziği de özünde habire aynı sakızı çiğnemeyerek müziğe mesafe katettiren bir garaj müziği.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 01 Mayıs 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.