Kamil Erdem'in yeni albümü "Interactions" çok uzak iki coğrafyanın müzikal buluşması

Kamil Erdem'in yeni albümü "Interactions" çok uzak iki coğrafyanın müzikal buluşması

Kamil Erdem, Türk müzik tarihine damga vuran Asiaminor grubunun 1990 yılında kurulmasından bu yana bestelerinde caz ve Türk müziğine ait tınıları buluşturmaya devam ediyor.

 

Bas virtüözü Erdem'in yeni albümü "Interactions" Kalan Müzik'ten yayınlandı. Albüm, Paraguay arp müziğinden Brezilya ve Küba geleneksel müziklerine uzanan Latin etkilerin yanı sıra, Türk makam müziğinin kendine has tavır ve enstrüman süslemeleriyle tıpkı adı gibi iki uzak coğrafyanın müzikal 'etkileşimler'ini yansıtıyor.

 

Tamamı Erdem'e ait sekiz orijinl bestenin yer aldığı albümde Kâmil Erdem gitar, Fatih Ahıskalı ud, Kaan Ahıskalı vurmalı enstrümanlar çalıyor. Albümde birer parçayla vokalde Ülkü Aybala Sunat ve bandoneonda Brian Caballero'nun konuk olduğu "Interactions" albümünün son sırasında yer alan "Paraguay", albümden önce single olarak yayınlanmıştı.

 

Kamil Erdem, 1991 yılında yayınlanan Asiaminor grubunun "Sokak Boyunca" albümünden sonra yine aynı grup çatısı altında 1995 yılında "Longa Nova" abümünü yayınlamıştı. 1997 yılında ise grubun son çalışması "Kedi Rüyası" yayınlanmıştı. Doksanlı yılların müzikal dokusunu biçimlendiren bu özellikli albümlerin ardından Erdem, 2001 yılında solo bas gitar ağırlıklı performanslara yöneldi ve 2001 yılında "Bir Bas Masalı" adını verdiği albümünü yayınladı. 2008 yılında Kamil Erdem Quartet olarak bu kez yine bugünkü çizginin daha önceki işleri diyebileceğimiz paralelde "Odd Tango" isimli çalışmasını yayınladı. İki yıl sonra Fransız akordiyon sanatçısı Rene Sopa ile albüm yayınlayan sanatçıdan o günden bu yana yeni bir albüm yayınlanması bekleniyordu.

 

Kamil Erdem'in son dönem çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgileri bizzat sanatçının anlatımından dinlemek için Radyo Cazkolik'te arkadaşımız Devrim Dikkaya'nın "Fihristimden Cazseverler" programına konuk olduğu bölümü dinleyebilirsiniz.

 

Albüm: Interactions
Sanatçılar: Kamil Erdem, Fatih Ahıskalı, Kaan Ahıskalı
Konuk Sanatçılar: Ülkü Aybala Sunat ve Brian Caballero
Kalan Müzik, 24 Ocak 2023

 

Cazkolik.com / 28 Ocak 2023, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.