O muzip gülümsemenin kaybolacağına hiç ihtimal vermemiştik

O muzip gülümsemenin kaybolacağına hiç ihtimal vermemiştik

Bu haberi beklemiyorduk. Aklımıza gelmemişti. O muzip gülümsemenin yok olacağına hiç ihtimal vermemiştik.

 

Birçok cazseverin şahsen tanımadığı halde kendine yakın bulduğu samimi bir sıcaklığı vardı Chick Corea'nın. Sokakta görsen çekinmeden yanına yaklaşıp 'merhaba, nasılsın' diyeceğin ve o da seni tanımadığı halde şüphesiz yüzünde büyük bir gülümsemeyle 'iyiyim' diyerek ayaküstü eğlenceli bir sohbete dalacağın içtenlikte biri. Muhtemelen de şakacı ve hınzır biri.

 

Çoğumuz hastalığına dair bir şey duymamıştık. Zaten, nadir rastlanan bir kanser türüne yakın zamanda yakalanmış. Bulabildiğimiz haberler böyle söylüyor. Belli ki haber siteleri ve gazeteler de hazırlıksız yakalanmış, bir çoğu birkaç cümleyle alelacele aktarmış ölüm haberini.

 

Doğrusu, şimdi bu haberde Chick Corea için şöyle çaldı, böyle yaptı diye anlatmak iyi gelmeyecek. Sadece derin şaşkınlık ve tarifsiz üzüntü içindeyiz. Onu son izlediğimiz anları hatırlamaya çalışıyoruz. Türkiye'nin sevdiği ve eminiz Türkiye'yi seven biriydi. Konser öncesi ya da sonrası ayaküstü bir yerde denk gelmek sanki olağandı Chick Corea için. Konserlerin sonunda birileriyle sarmaş dolaş fotoğraflar çektirirken görmek de öyle.

 

Yakın sayılacak bir zamana kadar hafif kilolu idi, bir ya da iki sene önceye kadar da oldukça zayıflamış, fit hale gelmişti. Birçok kişi acaba hastalığı mı var diye geçirmiştir içinden, ne yalan bizim gelmişti ama sahnede piyano başında görünce hiçbir hasta öyle çalamaz diye sevinmiştik. Belli ki kendisine dikkat etmeye başlamıştı.

 

"Yolculuğum boyunca müziğin ateşinin parlak kalmasına yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum" demiş son günlerinde. "Çalmak, yazmak, icra etmek veya başka türlü sezgileri olanların bunu yapmasını umuyorum" diye eklemiş. "Sadece dünyanın daha fazla sanatçıya ihtiyacı olması nedeniyle değil, aynı zamanda oldukça eğlenceli".

 

Bu son cümleleri vasiyeti oldu.

 

Ardından daha çok yazıp çizeceğiz. Anısına sayısız radyo programları yapılacak, konserler düzenlenecek. Apansız gitmesinin şoku bir süre sonra atlatılacak ve geriye o muzip, yaratıcı ve hınzır gülümseme kalacak. Ve bir de olağanüstü bir müzikal hazine.

 

İyi ki vardın Chick Corea. İyi ki vardın. Hayatımıza çok şey kattın.

 

Cazkolik.com / 12 Şubat 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.