Kamil Özler: "Caz festivallerinin 1920'ler ile 1970'ler arasında üretilen caz müziğini koruması şart"

Kamil Özler: "Caz festivallerinin 1920'ler ile 1970'ler arasında üretilen caz müziğini koruması şart"

30. Akbank Caz Festivali kapsamında 2020 yılında başladığımız 'festival özel yazıları' serimizi bu yıl da sürdürüyoruz. 2020 ve 2021 yıllarında, uzun yıllardır caz üzerine yazılarıyla sevgili Hülya Tunçağ, Sevin Okyay, Murat Beşer, Orhan Kahyaoğlu, Francesco Martinelli gibi usta kalemler Akbank Caz Festivalleri üzerine, Alper Maral (Festivaller ve Caz Okulları) ile Şevket Akıncı (Akbank Caz Festivali'nin 'Öteki Caz Tarihi') üzerine makaleleri Cazkolik okuru için kaleme almıştı. Bu sene, festival özel yazılarının kapsamını caz orkestrası şeflerine yönlendirdik ve caz dünyasının önde gelen müzisyen, besteci ve orkestra şefleri Emin Fındıkoğlu (+12), Aycan Teztel (İstanbul Superband), Nail Yavuzoğlu (CRR Caz Orkestrası) ve Kamil Özler'den (TRT Caz Orkestrası eski şefi) Cazkolik için yazmalarını rica ettik. Kendilerine teşekkür ederiz. İki yıl önce başladığımız bu seriyi gelecek yıllarda sürdürmeyi istiyoruz. Türk caz sahnesinde geçmişte ya da günümüzde caz orkestralarına şeflik yapmış birçok değerli müzisyenimiz var, onları da, kendileri yazmayı arzu ettikleri taktirde bu seride ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Akbank Caz Festivali özelinde oluşan bu özel içerikler festival kapsamında olmakla birlikte Türk cazının orijinal kaynakları olarak Cazkolik üzerinde cazseverlerin ilgisine açık olmaya devam edecektir. 32. Akbank Caz Festivali 2022 özel yazıları TRT Caz Orkestrası eski şefi, caz gitaristi ve besteci Kamil Yavuz ile dört yazıdan oluşan serimiz sona eriyor.

 

Feridun Ertaşkan, Cazkolik.com

 


 

 

Değişen dünyada caz giderek teknolojiye uyarlı hale geliyor

 

 

 

 

Akbank Caz Festivalleri'nde çok değerli müzisyenleri izleme imkanı buldum

 

 

Akbank Caz Festivali ile ilişkim izleyici olarak başladı, böylece, çok değerli yerli ya da yabancı caz sanatçılarını izleme imkânı buldum. Bu sanatçıların bazıları çağdaş, hatta avangard caz müzisyenleri, bazıları ise daha geleneksel cazdan gelen sanatçılardı.

 

Hatırladığım kadarıyla 2013 yılıydı, 23. Akbank Caz Festivali‘ne TRT Caz Orkestrası ile katıldık ve o gün soyist olarak sahnede Sibel Köse'ye eşlik etmiştik. Gerçekten güzel bir konser oldu. Daha sonraki festivallerde ise yeniden izleyici koltuklarında yerimi aldım. 2020 yılında malum COVID-19 salgını başladı ve hepimiz evlere kapandık. Haliyle tüm konserler iptal oldu, ancak, 30. Akbank Caz Festivali kapsamında "Dün, Bugün, Yarın" albümü yayınlandı. Albümde biz de, üç gitar için düzenlediğim “I Don’t Have A Name” adlı beste ile bu etkileyici albümde yerimizi aldık. Bizimle beraber ülkemizin çok sayıda değerli çok caz sanatçısı da besteleriyle bu albüme katıldılar, bir kez daha hepsinin ellerine sağlık diyorum.

 

 

 

TRT Caz Orkestrası nasıl kuruldu?

 

 

TRT Caz Orkestrası kurulmadan önce piyanist Ümit Aksu yönetiminde çalan bir radyo caz orkestrası vardı. Kadro olmadığı için bazen dört, bazen beş kişi çalardık. Süheyl Denizci ustamızda bu grupta saksofon, flüt ve vibrafon çalıyordı, hatta, yaylı çalgılar ilavesi dahi yapmıştık.

 

Daha sonra Süheyl Denizci bu orkestra yerine Big Band formunda bir orkestra kurmaya karar verdi ve zamanın en iyi müzisyenlerinden oluşan bir liste hazırladı. Neticede sınav yapıldı ve müzisyenler orkestraya alındı, ardından, 1982 yılı Şubat ayında müzisyenlerin kadroları da gelmiş oldu. TRT Caz Orkestrası bu şekilde kuruldu, kurulduğu tarihte ismi TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası'ydı.

 

Süheyl Denizci 1982 ile 1997 yılları arasında, Neşet Ruacan 1997 ile 2011 yılları arasında ve ben ise 2011 ile 2018 yılları arasında TRT Caz Orkestrası şefliği görevini üstlendik. Süheyl Denizci ve Neşet Ruacan şeflik dönemlerinde televizyon programları ve radyo yayınları yapmış ve bu sayede orkestra çok sayıda başarılı konsere imza atmıştı.

 

Benim şeflik zamanımda aynı çalışmalara devam etti, hatta, İKSV'nin düzenlediği İstanbul Caz Festivali konserlerinde Roy Hargrove, Christian McBride, Joshua Redman, Roberta Gambarini gibi dünyaca ünlü sanatçılara eşlik ettik. Ardından, 23. Akbank Caz Festivali’nde orkestra olarak Sibel Köse’ye eşlik ettik. Big Band ve senfoni orkestrasını birleştirecek şekilde aranjmanlar yaparak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile TRT Caz Orkestrası’nı birleştirerek çok güzel bir konser verdik, bu konserde Evrim Özşuca caz solisti olarak gerçekten fevkalade bir performans göstermişti.

 

Aşağı yukarı tüm yerli caz sanatçılarımıza eşlik ettik. TRT Ankara Çok Sesli Korosu ile konserler yaptık. Sonunda, 2018 senesi Ağustos ayında emekli oldum ve şefliği piyanistimiz Serkan Özyılmaz’a devrettim.

 

 

Yeni bir emekli olarak besteler ve aranjmanlar yapıyorum

 

 

Henüz yeni bir emekli olarak sadece 3 caz gitarı içim aranjmanlar ve besteler yapabildim. Bu yeni müzikleri gitarist arkadaşlarım Cem Nasuhoğlu ve Kamil Yılmaz ile beraber çalışıyoruz. Niyetimiz iyi bir yoruma ulaştığımızda konserler vermek.

 

Bugün TRT Caz Orkestrası artık tamamen yenilenmiş durumda. Kuruluşundaki müzisyenlerden artık hiç kimse kalmadı. Genç ve dinamik bir orkestra olarak çok güzel projelere imza atacaklarına inanıyorum. Tabii ki Akbank Caz Festival’leriyle harika işler yapacaklar, özellikle, yabancı caz sanatçılarıyla uyuşmaları bence mükemmel, teklif geldiği taktirde değerlendireceklerini kesinlikle eminim.

 

Değişen dünyada cazın gelişimi bence giderek teknolojiye uyarlı hale geliyor. Bu elbette kötü bir şey değil, tabii ki çağa uyum sağlamak gerekiyor, ancak, caz değişirken, 1920’lerin sonlarıyla 1970’ler arasında üretilen caz müziğini korumak festivaller için elzem olmaldır. Nasıl ki klasik müzik konservatuvarlarda muhafaza ediliyorsa, klasik caz için de bu kural festivaller bakımından geçerli olmalı, böylece, yetenekli gençlerimiz caz teorisini öğrenerek çağdaşlık yolunda, çağdaş bir caz yolunda daha güvenli ilerleyebilirler.

 

Kamil Özler

 

Cazkolik.com / 11 Ekim 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Kamil Özler

  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.