Sağır edici sessizlik

Sağır edici sessizlik

 

Bireli Lagrène, Sylvain Luc; "Summertime"

 

 

Her ölüm haberi derin bir kırılma yaratır. Sylvain Luc'ün ölüm haberi Fransa'da duyulunca ilk haberi yazan editör 'caz dünyasında sağır edici bir sessizlik yaşanıyor' diye yazmış.

 

Sağır edici bir sessizlik.

 

Haberi duyunca 'sağır edici sessizliğe' ben de dahil oldum. Hem de, dinleyicisi olmaktan öte ilişkim olmadığı halde.

 

Sonra, niye böyle olduğuna dair fikir yürüttüm, öyle ya, her gün onlarca ölüm haberi almıyor muyuz?

 

Bu sorunun cevabını bulmak mümkün görünmüyor ama kimi müzikal bağlar yok değil. Bu bağ, dinleyici olarak sanatçıların üzerimizde bıraktığı 'gönül hakkı'dır. O kadar güzel müzikler yapar ve dünyanın dört köşesinde insanlara temas ederler ki, ister istemez gönül hakkı oluşur.

 

Kendimle ilgili gönül hakkının illiyet bağını iki albümde buluyorum. İkisi de, Sylvain Luc ve kendisi kadar virtüöz arkadaşı Bireli Lagrène ile kaydettikleri iki albüm. İki albümde  de caz standartlarını seslendirmişler.

 

Yayınlandığı yıl dinlediğim ikinci albüm (2009 tarihli olan) uzun süre player'da dönmüştü.

 

İki gitaristin ne kadar etkili artistik varyeteler yapabildiğine hâlâ şaşarım, ama şaşkınlığımın ikinci bölümü mükemmel düet uyumları ve şarkıların melodilerine sadakatlarını dürüstçe koruyup parçayı tanınmaz hale getirmemeleriydi.

 

Hepsi birbirinden güzel şarkılarla dolu repertuvar çift gitar performansının zirvesinde yer almayı haketmiştir. Gitarın telleriyle, kasasıyla oynayarak yaptıkları süslemeler şarkıları ağırlaştıran barok nakışlar değil, ağırlıkları atan incelikler gibi idi.

 

Bir dönem Türkiye'de çok ilgi gören bir konser albümü vardı hatırlayacaksınız. "Saturday Night in San Francisco"; De Lucia, McLaughlin, Di Meola o konserde ne yaptı iseler, bu iki sanatçı belki daha fazlasını bu albümde yapmıştı.

 

Sağır edici sessizliği dağıtmak için -özellikle- 2009 yılı albümünü tekrar dinlemeye başladım. Bu yeteneklerin gittiği yerde yalnız kalmayacağını biliyorum ama onlar olmayınca biz burada yalnızlaşıyoruz.

 

Albüm: Summertime
Müzisyenler: Bireli Lagrène (g), Slyvain Luc (g)
Şirketi: Dreyfus Music, 2009

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 22 Mart 2024, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.