Kelt efsanesi Loreena McKennitt İstanbul'da

Kelt efsanesi Loreena McKennitt İstanbul'da

“Müzikal Seyahat Yazarı” olarak tanımlanan Loreena McKennitt, en son 13 yıl önce Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde uğradığı ülkemize geri dönerken turne kapsamında ilk KKTC konserini de gerçekleştirmiş olacak.

Konserlerinde 2006 yılında yayınlanan Grammy adayı son stüdyo albümü "An Ancient Muse" (Eski Bir İlham Kaynağı)’nın şarkılarına da yer verecek olan sanatçı, ünlü  Katibim (Üsküdar’a giderken) parçasının esas alındığı “Sacred Shabbat” parçasının yanısıra  ud ve kanun sesleriyle dikkat çeken “The Gates of İstanbul” parçası başta olmak üzere yepyeni şarkılarıyla İstanbul ve Türk müziklerine bir yolculuk yapıyor. Şimdiye kadar Loreena McKennitt’in tüm albümleri ülkemizde Balet Plak tarafından yayınlandı ve Türkiye'de de büyük ilgi görüyor...
 
Loreena McKennitt, İstanbul’daki konserinin  ardından, 14 Haziran Pazar günü 48. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında Kültürpark Açıkhava  Tiyatrosu’nda ve 16 Haziran Salı günü 13. Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Salamis Antik Tiyatrosu’nda konser verecek.

LOREENA MCKENNITT KONSERİNİN BİLETLERİ NEREDE?

Loreena McKennitt’in İstanbul’da 13 Haziran Cumartesi akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konserinin biletleri:

Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00)

Biletix internet sitesi (www.biletix.com)
Biletix Satış Noktaları’ndan ve IKSV merkezi (İstiklal Cad. No:64 Luvr Apt. Beyoğlu) (Pazar günleri hariç) üzerinden satılıyor.

Loreena McKennitt konserinin bilet fiyatları 120 TL (sahne önü), 80 TL, 65 TL, 55 TL, 40 TL ve 25 TL (öğrenci) olarak belirlendi. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli.

Bursa Konseri bilet satış noktaları ve konser hakkında daha fazla bilgi için;
http://www.bursafestivali.org/2009/

Magusa Konseri bilet satış noktaları ve konser hakkında daha fazla bilgi için;
Gazimağusa Belediye Halkla İlişkiler Birimi (0392 366 09 54)

LOREENA McKENNITT

Kanadalı şarkıcı/besteci Loreena McKennitt, profesyonel kariyerinin tüm albümlerinin prodüksiyonunu yaparak yolun en başından itibaren kendi çizgisini yaratmış ve uluslararası başarıya sahip kendi plak şirketi Quinlan Road’un sahibi ve yöneticisi olarak yaklaşık 20 yıla yayılan albüm kariyerinde “Eklektik Kelt” müziği ile şarkılarını tüm dünyaya ulaştırdı. Sadece Kuzey ve Güney Amerika’da değil Avrupa’da ve Avustralya’da en çok satanlar arasına girerek kendine özgü müziğiyle ayrıca birçok satış ödülü de aldı.
 
Loreena McKennitt 2006 sonbaharında yayınlanan yedinci stüdyo albümü An Ancient Muse (Eski Bir İlham Kaynağı)'da, İngiliz Adaları’ndan eski Yunanistan ve Bizans ve Osmanlı devri Türkiye’sine seyahat ederek Kelt müzikleri ile ilgili keşiflerini devam ettiriyor.

Sanatçının işbirliği yaptığı müzisyenler arasında Brian Hughes, Donald Quan, Hugh Marsh, Caroline Lavelle, Steáfán Hannigan, Rick Lazar, Hossam Ramzay, Annbjørg Lien, Nigel Eaton, Manu Katché, Charlie Jones, Ben Grossman, Jason Hann, Tal Bergman, Tim Landers, Clive Deamer, Ed Henley, Haig Yazdjian, Panos Dimitrakopoulos, Sokratis Sinopoulos ve Georgios Kontogiannis gibi farklı ülkelerin müzisyenleri ve perküsyon grubu Krotala da bulunuyor. 2007 senesinde “Nights from the Alhambra” adını verdiği canlı CD/DVD kaydını yayınlayan Loreena McKennitt son olarak Noel şarkılarından oluşan toplama albümü “Midwinter Night's Dream”i 2008 yılında yayınladı. Bu albümde 1995 yılında yayınladığı Winter Garden’da ki şarkıları dışında yepyeni sekiz şarkı bulunuyor...

ANCIENT MUSE
Toplam 9 yepyeni kaydın bulunduğu albümde genel olarak doğu felsefesine, özellikle de Osmanlı müziğine yer veriliyor. Ünlü  Katibim (Üsküdar’a giderken) parçasının esas alındığı “Sacred Shabbat” ile yoğun ud ve kanun sesleri ile  dikkat çeken “The Gates of İstanbul” başta olmak üzere albüm İstanbul ve Türk müziklerine bir yolculuk yapıyor. Albümden çıkan İlk single “Caravanserai” olarak seçilmiş. Tanıtım filmi ‘Peri Bacaları’nda çekilen yeni albümünde Loreena McKennitt zaman ve dalgaları aşarak Homer’in Yunanistan’ında, Osmanlı İstanbul’unda oradan da Haçlılar devri İngiltere’sinde kendi “İlham Kaynağı”nı kovalıyor.

ALBÜM SATIŞLARI
• Loreena McKennitt toplam 7 stüdyo albümü olmak üzere yayınladığı 9 albümle dünya çapında bugüne kadar 15 milyona yakın albüm sattı.
• Kanada’da The Visit albümüyle 5 kez platin satışı yakalayan McKennitt, The Mask And Mirror, The Book Of Secrets albümleriyle dört kez platin satışa ulaştı. Elemental, To Drive The Cold Winter Away, Parallel Dreams, A Winter Garden: Five Songs For The Season albümleriyle altın plak satışa ulaştı ve dört altın plakla ödüllendirildi.
• ABD’deki satış ödülleri arasında, The Book Of Secrets albümünün iki milyonu aşan satışı için bir çift platin plak ödülü bulunuyor. ABD’deki satış ödülleri ayrıca bir milyonun üzerindeki satışlar için The Mask And Mirror ve The Visit albümlerine iki platin plak ödülü içeriyor.
• Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’deki satış rakamlarıyla altın, platin ve multi-platin satış ödüllerini alan Loreena McKennitt dünyanın en çok ilgi gören şarkı yazarlarından biri.

YAYINLADIĞI ALBÜMLER
• Elemental (1985)
• To Drive The Cold Winter Away (1987)
• Parallel Dreams (1989)
• The Visit (1991)
• The Mask And Mirror (1994)
• A Winter Garden: Five Songs For The Season (1995)
• The Book Of Secrets (1997)
• Live In Paris And Toronto (1999)
• An Ancient Muse (2006)
• A Midwinter Night’s Dream (2008)

DVD'LER
• A Moveable Musical Feast   (2008)
• Nights from the Alhambra (2007)
• No Journey’s End (1994)

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.