Kendi şarkını yaz, istersen Ajda Pekkan söylesin, istersen Sezen Aksu ya da Tarkan, nasıl mı?

Kendi şarkını yaz, istersen Ajda Pekkan söylesin, istersen Sezen Aksu ya da Tarkan, nasıl mı?

 

Geleceğe hoş geldiniz ?!? 🤔

 

 

Google bugüne kadar ürettiği en gelişmiş müzik üretim modelini geleceğe hoş geldiniz benzeri sloganlarla duyuruyor. Konuyu yakından öğrenince müzik sektöründe artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak diye düşünüyor insan.

 

Google, 16 Kasımda geliştirdiği yeni müzik üretim modeli sayesinde süperstarların yapay zekâ tarafından üretilen vokal klonlarının yaratılabileceğini duyurdu.

 

Lyria olarak adlandırılan ve Google DeepMind tarafından geliştirilen teknoloji, yapay zeka modelinin "enstrümantal ve vokallerle yüksek kaliteli müzik üretmede, dönüştürme ve devam ettirme görevlerini yerine getirmede ve kullanıcılara çıktının tarzı ve performansı üzerinde incelikli kontrol sağlamada başarılı olduğunu" belirtiyor.

 

Google ayrıca, YouTube ile ortaklaşa gerçekleştirdiği iki yeni yapay zeka 'deneyinin' ayrıntılarını da paylaştı;

 

Bunların ilki YouTube Shorts'ta bir deney olan Dream Track olarak adlandırıldı.

 

Diğer deney ise Google'ın "yaratıcı süreçlerini desteklemeye yardımcı olmak için" sanatçılar, söz yazarları ve yapımcılarla birlikte tasarladığını söylediği bir dizi Müzik Yapay Zekâsı aracı etrafında şekilleniyor.

 

Google bu projeleri geliştirmek ve müzik yaratımının geleceğini nasıl şekillendirebileceğini keşfetmek için kendi uzmanlarını dünyaca ünlü sanatçılar ve söz yazarlarıyla buluşturduğunu söylüyor.

 

Dream Track deneyi kapsamında, ABD'de sınırlı sayıda YouTube Shorts içerik oluşturucusu, Alec Benjamin, Charlie Puth, Charli XCX, Demi Lovato, John Legend, Sia, T-Pain, Troye Sivan ve Papoose gibi sanatçıların yapay zekâ tarafından üretilen ses ve müzik tarzlarını içeren "benzersiz bir film müziği" üretmek için bu aracı kullanacak.

 

YouTube'un Küresel Müzik Başkanı Lyor Cohen ve Gelişen Deneyimler ve Topluluk Ürünleri Başkan Yardımcısı Toni Reid tarafından kaleme alınan bir blog yazısına göre, bu sanatçılar, "bu deneyde işbirliği yapmayı ve müzikte yapay zekânın geleceğini şekillendirmek için bizimle birlikte çalışmayı seçtiler" açıklamasında bulundu.

 

İlginç şekilde, bu ilk projede yer alan sanatçıların hiçbiri Sony Music ile anlaşmalı değil, ya Warner Music veya Universal ile anlaşmalılar.

 

Dream Track yazılımı, bir şarkı için bir konu yazarak ve ardından Shorts için 30 saniyelik film müziği oluşturmak üzere katılımcı sanatçılardan birini seçerek çalışıyor.

 

Google'ın Lyria yapay zekâ modeli tarafından desteklenen Dream Track daha sonra eş zamanlı olarak kullanıcı tarafından seçilen süperstar sanatçının tarzında şarkı sözlerini, altyapı parçasını ve yapay zekâ tarafından üretilen sesi oluşturuyor.

 

UMG Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Lucian Grainge ise, bu habere cevaben: "Dijital ekosistemin, üretici yapay zekâ platformları dahil olmak üzere izinsiz sömürüye karşı koruyacak şekilde gelişmesini sağlamak bakımından sanatçılara karşı sorumluluğumuz var" açıklamasında bulundu.

 

Haberin kaynağı Music Business Worldwide isimli web sitesidir.

 

Cazkolik.com / 21 Kasım 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.