Caz armonikasının dünyaca ünlü ismi JC'e geliyor

Caz armonikasının dünyaca ünlü ismi JC'e geliyor

Aslen 1964 Paris doğumlu olmasına rağmen eski bir Fransız sömürgesi olan Reunion Adaları’nda büyüyen OKO lakaplı Olivier Ker Ourio henüz çok küçük bir çocukken babasının eğlenmesi için eline tutuşturduğu minik bir armonikanın hayatını yönlendiren bir tutkuya dönüşeceğini tahmin edemezdi. 1 ve 2 Mayıs’ta JC’s’de sahne alacak olan OKO, 1994 yılında ünlü Fransız piyanist Michel Petrucciani ile tanışarak hem büyük piyanistle hem de aynı sıralarda tanıştığı Aldo Romano ile çeşitli defalar turnelere ve konserlere çıktı.


1964 yılında Paris’te doğan, müzisyen, besteci, band lideri ve çok saygın bir solist olan OKO dünyanın önde gelen kromatik caz armonika çalanlarından biri olmayı başardı. Bestelerinde lirik melodileri canlandırıcı ritim ve özgün armonilerle bir araya getiren OKO’nun müziği duygusal olarak etkileyici, sıcak ve davet edici, taze ve melodik olmasının yanısıra doğrudan kalpten gelir.


Grup lideri olarak 6 CD çıkaran OKO’nun misafir sanatçı olarak katıldığı albümleri de vardır. "Oversea" adlı albümünü Didier Lockwood, Sylvain Luc, André Ceccarelli, Louis Winsberg, Danyel Waro, André Minvielle, Glenn Ferris, Jean-Michel Pilc ve Manuel Rocheman’ın katkılarıyla 24 Eylül 2007’de çıkarmıştır.


Projesi "Oversea" ile yoğun bir turneye başlayan OKO aynı zamanda gitarist Sylvain Luc’a ’Joko’ projesinde eşlik etmektedir. OKO ayrıca Breton şarkıcısı Annie Ebrel’in yeni projesi ’Roudennou’nun, ’Around Jaco’nun ve Frédéric Jeanne’in ’Rêveurs Lucides’ projesinin bir üyesidir.


Birlikte çalıştığı müzisyenler: Ralph Towner, Sylvain Luc, Annie Ebrel, Michel Pétrucciani, Aldo Romano, Didier Lockwood, Philippe Catherine, Martial Solal, Toots Thielemans, Daniel Humair, Michel Legrand, Glenn Ferris, Manuel Rocheman, Jean-Claude Vannier, Sylvain Luc, Paolo Fresu, Stefano di Battista, Rick Margitza, David Kikoski, Rufus Reid, Gene Jackson, Joe Locke, Jean-Michel Pilc, Diederik Wissels, Danyel Waro, Lo Kwa Kanza, Laurent Voulzy, Georges Moustaki, Lis Sorensen, Khalil Chahine, David Linx, Pierre de Bethmann, André Ceccarelli, Louis Winsberg, Jean-Marc Jafet, David Patrois, Jacques Pellen, Thierry Lang, Heiri Kaenzig, Denis Leloup, Barend Middelhoff, Pierrick Hardy, Benoît Sourisse, André Charlier, Jean-Jacques Milteau, Igor Butman, Andrei Kondakov, Frédéric Favarel, Claudio Pontiggia, Jean-Christophe Cholet, Zool Fleischer, Guillaume de Chassy, Franck Amsallem, Jean-Marie Ecay, Yvinek...


OKO ile birlikte sahne alacak olan piyanist Manuel Rocheman, müzisyen bir aileden gelen ve piyano öğrenimine çok küçük yaşta başlayan Fransa kökenli Rocheman 12 yaşındayken Paris caz kulüplerinde çalmaya başladı. Genç yaşta "Best French Pianist at the Martial Solal Jazz Piano International Competition", "The Best Disc Award from the Académie du Jazz ve the Django d’Or for The Best French Disc" gibi ödüllerin sahibi olan sanatçı Al Foster ve George Mraz gibi dev sanatçılarla albüm kayıtları yaptı. Kendisi aynı zamanda 2004 yılından beri Dusko Goykovich yönetimindeki Uluslararası Caz Orkestrası’nın bir üyesidir. Piyanistin birlikte çalıştığı müzisyenler ise Oliver Ker Ourio, Sara Lazarus, Anthony Ortega, Sylvain Beuf, Aldo Romano, Kyle Eastwood gibi tanınmış müzisyenlerden oluşmaktadır.


Dünyada sayıca hayli az olan armonika müzisyenlerinin en önde gelenlerinden biri olan OKO ile İstanbul’un Mayıs ayı güzel başlayacak gibi görünüyor.


Cazkolik.com / 28 Nisan 2009, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.