Kenny Barron yeni kaydıyla 50 yıl önce yayınladığı ilk bossa nova albümüne özel bir selam gönderiyor.

Kenny Barron yeni kaydıyla 50 yıl önce yayınladığı ilk bossa nova albümüne özel bir selam gönderiyor.

Yaşadığımız günlerin heyecanından olsa gerek, caz dünyasında, özellikle yeni albümler dünyasında neler olup bittiğine bakma fırsatı bulamadık ama göz ucuyla gördüğümüz yeni çalışmalar arasında aklımıza yazdığımız notlara caz piyanisti Kenny Barron yeni çalışması The Brazilian Knights`ı da eklemiştik. İşte, hazır bir mola bulmuşken notları aktarmanın tam sırası.

* * *

Kariyeri ve piyanodaki erişilmezliğiyle günümüzün yaşayan efsanesi Kenny Barron ilk bossa nova albümünü bundan tam elli yıl önce, 1963 yılında "West Side Story Bossa Nova" ismiyle kaydetmişti. Albümde Barron`ın ağabeyi, yetenekli bir aranjör ve saksofonist olan Bill Barron`da üç parçada yer almış, orkestrayı yönetmişti. Ayrıca albümde bir diğer piyanist Steve Kuhn, trompetçi Willie Thomas, gitarist Kenny Burrell, basçı Henry Grimes, davulcu Charlie Persip ve perküsyoncu Jose Soares de vardı. Bildiğimiz West Side Story müziklerinin bossa nova yorumlarından oluşan harika bir albümdür, hem de ünlü filmin fırtına gibi estiği yıllarda kaydedilmiştir. Bulursanız sakın kaçırmayın...

* * *

Elli yıl aradan sonra geçtiğimiz ay bir başka bossa nova albümü daha geldi ustadan. Temmuz 2012`de Rio De Janerio`da kaydettiği albümde trompetçi Claudio Roditi, alto saksofonist Idriss Boudrioua, harmonikacı Mauiricio Einhorn, klavyeci Alberto Chimelli, gitarist Lula Galvao, basçı Sergi Barrozo ve davulcu Rafael Barata`dan oluşan zengin ve etkileyici bir kadro var.

* * *

The Brazilian Knights 2010 yılında ölen bossa nova bestecisi Johnny Alf ve albümde birlikte çaldığı armonikacı Mauricio Einhorn`a ithaf ettiği bir kayıt olmuş. Albümde icra edilen parçalar arasında Antonio Carlos Jobim`den Triste, Baden Powell`ın So Por Amor, Alberto Chimelli`nin Chorinho Carioca ile Barron`ın kendi bestesi Sonia Braga (Brezilyalı dünyaca ünlü aktris) gibi çalışmalar var.

* * *

Albümde Brazilian swingle salım salım salınan harika akorlarla örülü nefis müzikler dinliyoruz. Bossa nova cazın bir parçası olarak adlandırıldığından beri duyduğumuz en güzel müzikler arasında yerini alabilir. Ayrıca, albümde armonikacı Einhorn, trompetçi Roditi`ye özel yer açmak lazım. Einhorn bizde çok az tanınan bir adamdır ve doğrusu ne çok şey kaybettiğimiz ayan beyan ortada. Bir cümle de (yine bizde az tanınan) altoist Idriss Boudrioua`ya, So Por Amor`daki altosu enfessssss!!! Albümün kolektif ruhu parçaları aşırı dalgalanmaya terketmeden melodinin enfes bir lezzetle ilmek ilmek örülmesi olmuş. Kayıt stüdyolarının hangi şehirde olduğu farketmez denir, öncelikle teknik spesifiklere bakılır ama The Brazilian Knights`ın Rio`da kaydedilmesi bossa nova`nın ruhunu emmesi bakımından isabetli olmuş bizce.

Çok yaşa Barron usta!

Cazkolik.com / 20 Haziran 2013, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.