Kenny Garrett Eylül ortası çıkan yeni albümünde müzisyen dostlarıyla farklı ve bereketli yeni toprakları işliyor...

Kenny Garrett Eylül ortası çıkan yeni albümünde müzisyen dostlarıyla farklı ve bereketli yeni toprakları işliyor...

Albümü Cazkolik Shop`tan bu satıra tıklayarak satın alabilirsiniz.


Orta yaş caz müzisyenleri kuşağının en etkileyici isimlerinden Kenny Garrett Eylül ortasında çıkan yeni albümü "Pushing the World Away"de farklı topraklarda zemin araştırması yapan bir müzisyen gibi. Bunu hem müzikleriyle ilgili, hem de albümde çift piyanist ve üç farklı davulcu kullanımıyla ilgili söylemek mümkün. Farklı müzisyen kullanımı müzisyenler iş olarak çok yoğun da kaydetmeye zaman ve adam bulamıyor gibi amiyâne bir nedenle değil, müziklerini bereketli bir toprak olarak düşünürsek eğer, o toprağı doğru işleyeceğine inandığı isimlerle çalışmak istemesiyle izah etmek daha doğru olur.

* * *

Garrett 12 parçalık yeni albümünde post-bop sınırları içinde gezinen, her biri sofistike caz yolculuğuna cevaz veren müzikler kaydetmiş. Usta sanatçının kompleks müzikalite ve güçlü melodiler üzerinde hem yaşı ve tecrübesi hem de kalitesiyle derin bir özgüvene sahip. Bir de, albümde doğal olan bir başka güzel ayrıntı ise hem Garrett`ın hem de piyanistinin gırtlaktan gelen doğan ilahiler gibi vokal mırıldanmaları olmuş.

* * *

Usta müzisyen albümünde seslendirdiği parçaların isimleri ve etkilenimleriyle de kimi ustalara el sallıyor. "Hey, Chick" elbette Chick Corea. "Chucho`s Mambo" Chucho Valdes, "J`ouvert (Hommage to Sonny Rollins)", "Brother Brown" hep böylesi kayıtlar. Albümde yedinci sırada yer alan ünlü "I Say A Little Prayer" yeniden ve Dionne Warwick için yapılmış özel bir düzenleme ve muhtemelen albümün melodik iletişimi en iyi parçalardan. Albüme adını veren "Pushing the World AWay" ise büyük sanatçının yeteneği üzerinde çıldırma hakkını kullandığı ve albümün en uzun parçası. Etkileyici bir düzenleme, çarpıcı müzikal yetenekler...

* * *

Her Kenny Garrett albümü tartışmasız evirip çevrilmeden hemen alınacak albümdür ama, biz burada size sadece albümle ilgili kimi kodları verebiliriz. Gerisi, sizinle CD`yi playera koyduğunuz anda başlayan yeni bir yolculuktur. Güzel olan kısmı da bu bölüm zaten.

Cazkolik.com / 20 Aralık 2013, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.