Klasik müzik tarihinin ilk rock starı Paganini`den aldıkları ilhamla klasik müziği gençlere pop kadar sevdirmeyi amaçlayan Paganini Topluluğu`ndan Ara Malikian ile konuştuk.

Klasik müzik tarihinin ilk rock starı Paganini`den aldıkları ilhamla klasik müziği gençlere pop kadar sevdirmeyi amaçlayan Paganini Topluluğu`ndan Ara Malikian ile konuştuk.

Konserin tüm biletleri tükendiği için bilet satın alma linki veremiyoruz.


Klasik müzik tarihinin efsanevi keman virtüözü Paganini`nin yaratıcı eserlerinden yola çıkarak izleyiciyi bol bol eğlendiren ve yer yer de sürprizler yapan Pagagnini Topluluğu İstanbul’a geliyor. Kemanıyla büyüleyen bir müzisyen olan ve aynı zamanda grubun müzik direktörlüğünü de üstlenen Ara Malikian ise gösteri boyunca özellikle mizah zekasıyla hem seyirciyi güldürüyor hem de tempolu, coşkulu bir müzik ziyafeti sunuyor. Pagagnini 26 Kasım’da Cemal Reşit Rey’de izleyiciyi klasik müzikler eşliğinde neşelendiriyor olacak.

1991 yılında kurulan topluluk eğlenceli gösterileri ile Paganini`nin sofistike kompozisyonlarını, cüretkar kişiliğini ve inanılmaz yeteneğini sahneye taşırken, ince esprilerle dolu bir konçerto sahneliyor.

Gösteri 26 Kasım`da Cemal Reşit Rey’de sahneleniyor olacak. Topluluğun müzik direktörü ve bir keman virtüözü olarak hayranlık uyandıran Ara Malikan, gösterileri sayesinde genç dinleyiciyi de klasik müziğe nasıl çektiklerini, Paganini’ye nasıl göndermelerde bulunduklarını ve sahnedeki müzikleri anlatıyor.

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove


Ara Malikian: Klasik müzik tarihinin ilk

rock starı Paganini`dir.

Cenk Erdem: Sahnede Klasik müzik ve güldürüyü bir araya getiriyorsunuz, peki bu tarz gösterilerin genç dinleyiciyi de Klasik müziklere çektiğine inanıyor musunuz?

Ara Malikian: Bence gençler klasik müzikten uzak duruyor çünkü bu müziği anlayamamaktan ve dolayısıyla da keyif alamamaktan çekiniyorlar. Klasik müzikle mizahı birleştirmek gençlerin klasik müzikten zevk almasının o kadar da zor olmadığını göstermek için birçok farklı yoldan sadece biri. Keyif almak için uzman olmak gerekmiyor. Klasik müzik dünyası aşırı ciddi ve katı görünüyor ve gençler bu durumla özdeşleşemiyor. Bu müziğin harika olduğunu farketmeleri için değişiklikler yapmanın tam zamanı.

Cenk Erdem: Gösteriniz Klasik müzik tarihinin bazı doruk noktalarını da özetliyor; gösteriyi hazırlarken nasıl bir amaçla yola çıktınız?

Ara Malikian: Pagagnini gösterisi klasik müzik tarihine de göndermeler yapıyor ancak bir belgesel ya da eğitici bir gösteri olduğunu da söyleyemem. Gösteriyi hazırlarken bir müzikal olarak yola çıktık ve tamamen izleyiciyi müzikle eğlendiren bir gösteri sunmak istedik. Amacımız izleyicinin iyi esprilerle klasik müzikten zevk almaları...

Cenk Erdem: Gösteriniz ismiyle açıkça efsanevi İtalyan kemancı Paganini’ye gönderme yapıyor, peki Paganini’nin bir müzisyen olarak size verdiği ilhamı nasıl tarif edersiniz?

Ara Malikian: Elbette gösterimiz tüm zamanların en iyi kemancısına ithafta bulunuyor ve gösterimiz de baştan sona ilhamını Paganini’den alıyor. Ayrıca Paganini bir müzisyen olarak bana göre müzik tarihinin ilk rock starıdır. Kendi türünü popüler hale getirmiş ve büyük kalabalıklara konserler vermiştir.

Cenk Erdem: Gösterinin müzik direktörü olarak, sahnedeki müziklerinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Ara Malikian: Bir müzik direktörü olarak en başından beri gösterinin müzikalitesini korumak benim için çok önemliydi. Paganini, Mozart ve Vivaldi’nin müzikleriyle eğlenceli bir iş çıkarırken bunu saygıyla ve kusursuzca yapmak zorundaydık. Eğer bunu sağlayamasaydık oldukça gülünç ve zayıf bir gösteri olurdu.

Cenk Erdem: Siz de dahi bir kemancı olarak ilk konserinizi henüz 14 yaşında vermişsiniz ve Alman Kültür Bakanlığı’ndan burs kazanmışsınız, kemana ilk olarak nasıl aşık olduğunuzu hatırlıyor musunuz?

Ara Malikian: Babam da bir keman sanatçısıydı ve benim çok küçük yaşlarda kemana aşık olmama sebep olan kişi de yine babam oldu. Neredeyse kendimi elimde bir keman olmadan hatırlamıyorum bile.

Cenk Erdem: Birçok yetenekli besteci dışında Joaquin Cortes gibi çok yetenekli dansçılarla da çalıştınız; gösterinizde de renkli koreografiler olduğuna göre dansa düşkün olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Ara Malikian: Elbette kendimi bir dansçı olarak görmüyorum ama her tür dansı sevmişimdir. Müziğin hepimiz üzerinde büyük bir etkisi var ve ne zaman çalsam ya da duysam yerimde de duramıyorum. Müziğin bedenimize ve ruhumuza dolabilme gücü var ve dansla bütünleşiyor…

Cenk Erdem: Gösterinizle 26 Kasım’da, İstanbul’da Cemal Reşit Rey’de sahne alıyor olacaksınız, zengin müziklerinizle sahnede izleyiciyi neler bekliyor?

Ara Malikian: Bütün dünyayı Pagagnini gösterimizle gezdikten sonra anlıyorum ki müzik ve mizah dünyada hiçkimsenin vazgeçemeyeceği iki duygu ve biz her ikisini de biraraya getirince, her defasında herkesi oldukça mutlu eden bir duygu patlaması yaşanıyor.

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove

Cazkolik.com / 25 Kasım 2014, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.