Ray Brown için Walt Disney konser salonunda 'saygı' gecesi

Ray Brown için Walt Disney konser salonunda 'saygı' gecesi

Basın en büyüklerinden Ray Brown uzun yıllar boyunca Frank Sinatra, Billy Ekcstine, Tonny Bennett, Ella Fitzgerald, Oscar Peterson, Peggy Lee, Art Blakey gibi isimlerle birlikte çalıştı ve yeni yetişen genç kuşakların üstünde önemli etkiler bıraktı. Özellikle de 28 Ocak'ta, Los Angeles Walt Disney Konser Salonu'nda düzenlenen özel saygı ve anma gecesinin müzikal direktörlüğünü yapan günümüzün önemli isimlerinden basçı Christian McBride'ın yetişme dönemlerinde kişisel akıl hocalığı yaptı, bulunduğu konuma gelmesinde önemli katkıları oldu.

Christian McBride'ın müzikal direktörlüğünü üstlendiği anma ve saygı konserinde yer alan diğer isimler ise şöyle;
John Clayton, bas
Benny Green, piyano
Russell Malone, gitar
Greg Hutchinson, davul
Ernie Andrews, vokal
Barbara Morrison, vokal
Karreem Riggins, davul
Geoff Kezeer, piyano.

Kısaca Ray Brown kimdir?


1926 yılında Pitsburgh, Pensilvanya'da doğan Ray Brown tüm dönemlerin en etkili kontrbas müzisyenleriden biridir. Caz hakkında en dikkat çekici kitaplardan birini yazan Joachim Berendt'in kitabında Brown hakkında şöyle bahsedilir; "Blanton ve Pettiford'un ardından gelen iki büyük kontrbasçı Ray Brown ve Charles Mingus'tur. Brown, klasik ve modern cazın kontrbasçıları arasında en oturmuş olanı ve en çok swing yapanıdır. Dizzy Gillespie'nin büyük orkestrasıyla 40'ların sonunda doldurduğu "One Bass Hit" adlı kontrbas konçertosunun solistiydi. Brown, ünlü Norman Granz'ın plak organizasyonlarının tercih edilen kontrbasçısıydı."

Yine aynı kitapta Ray Brown bass'a bakışını kendi sözleriyle şöyle özetlemiş; "Benim gibi ondördünden beri kontrbas çalan bir adamı göz önüne al. Bu çalgıyı bütün gelişimi boyunca izledim; basit iki vuruşlu halinden Stanley Clarke gibi adamların elinde tam bir serbestlik içinde çalınışına dek... Çalgıcıların serbestsin dedikleri durumlar oldu. Ben şöyle dedim: Bir dakika bakalım, serbest olmak isteyip istemediğimi bilmiyorum. Serbestlikten başka, hiçbir şeyden haberi olmayan genç müzisyenlerle çaldım. Nasıl 'time' çalınır ve ne kadar keyif verir bilmiyorlar... Gene de bugün basta olup bitenleri ne olursa olsun seviyorum. Bası gitar gibi çalan oğlanlardan bazıları harika. Ancak yine de eskisi gibi 'time' çalmayı seviyorum; iyi bir sound'un eşliğindeki ritmin yerini hiç bir şey tutmaz. O, bir kalp atışı gibidir."

Photo: Mars Breslow

Cazkolik.com / 24 Aralık 2008, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.