Türk cazında günün menüsünde patlıcan yemekleri var

Türk cazında günün menüsünde patlıcan yemekleri var

 

Türk mutfağında caz esintileri

 

 

Cazın usta ismi Önder Focan müziğine lezzetli nüanslar katmayı seviyor.

 

Müzikte büyük sözler kadar gündelik konular ve zevkler de ilgi alanına girebilir, bunlar, lezzetli küçük kaçamaklar da olabilir. Aslında, bu küçük nüanslar sessiz sedasız ama gündelik hayatın en geniş kısmını oluşturmuyor mu?

 

Önder Focan "36 mm Biometric" albümünü yayınladığında detay konulara ilgisi dikkat çekiyordu. Bu ilgi bazen bir takıntı, bazen detaycılık olabilir.

 

Biometric albümün ardından Songbook-Funkbook serisi geldi, ta ki yeni çalışması "Aubergine" yani patlıcana kadar.

 

 

"Aubergine", Focan'ın detay konulara merakı bakımından zirve olmuş

 

 

Focan albüm açıklamasında bir sebze olarak patlıcan merkezli altı besteden oluşan yeni müziklerini şöyle anlatıyor; "Bu albüme adını veren Aubergine (Patlıcan) tek başına lezzetli bir sebze değildir, ama başka katkılarla olağanüstü bir lezzet oluşturur. Katkılanan diğer malzemelere bir gövde, bir hacim katar. Müzikte, özellikle cazda kontrabas veya bas gitar benzer özellikler gösterir. Bas tek başına dinleyiciye çok etkileyici gelmeyebilir ama bir grup içinde yokluğu düşünülemez. Müzikte tat, bası temel alan katmanların birlikte yarattığı tını dokularıyla oluşur. Bas müziğe gövde ve hacim verir. Özellikle caz müziğinde bası çeker alırsak çok özel durumlar dışında müzik tüm keyfini yitirir. Bu saptamayı değerli müzisyen ve chef olan dostum Eren Noyan ile bir sohbetimiz sırasında yaptığımızı da yeri gelmişken belirtmeliyim." Bütün hikâyeyi Focan kendi özetlemiş.

 

Geriye, patlıcan üzerinden müziğe odaklanmak kalıyor.

 

Albümün menüsünde tamamı patlıcandan oluşan "Karnıyarık", "Patlıcan Beğendi", "Musakka", "Patlıcanlı Kebap", "Soslu Patlıcan Kızartması" (ki soslu patlıcan kızartması benim de favorim) gibi Türk mutfağının lezzetli yemekleri yanında bir de patlıcanlı İtalyan yemeği "Melanzane Alla Parmagiana" var. Bir sebze olarak patlıcan üzerinden zengin nüanslar oluşturması Türk cazında ilk ve konu çeşitliliği bakımından yeniliktir.

 

Focan, iki yemekte; "Melanzane Alla Parmagiana" ve "Musakka" da başka mutfaklara da gönderme yapmış. Biri "Melanzane Alla Parmagiana"da mandolin üzerinden İtalya, diğeri, "Musakka" üzerinden Ege'nin karşı yakası.

 

Albümde her biri kendi işleriyle dikkat çeken müzisyenler yer alıyor. Önder Focan'ın gitar ve diğer tellileri çaldığı albümde trombonda Burak Dursun, trompette Şenova Ülker, tenor saksofonda Anıl Şallıel, piyanoda Uraz Kıvaner, kontrbasta Enver Muhamedi, davulda Burak Cihangirli var.

 

Hoşuma giden detaylardan biri genç tromboncu Burak Dursun'u iki parçada dinlemek oldu. Hem trombona ilgim, hem bu enstrümanda genç yeteneğin parlaması albümün ayrıca caza katkısı olmuş.

 

En sevdiğim patlıcan yemeği "Soslu Patlıcan Kızartması" olduğu için albümde en hoşuma giden o parça olsun derdim ama "Patlıcanlı Kebap" 'ne yedik ama' türü uzun bir ziyafet gecesinin ardından enfes bir caz hazmına dönüşmüş desem yeridir. Bütün lezzetlerin midede mecz olması gibi "Patlıcanlı Kebap"ta da bütün enstrümanlar yaratıcı caz karmaşasına ortak olmuş.

 

Focan'ın her enstrümanı öne çıkarmasının da altını çizmeli. Mesela, Uraz Kıvaner'in piyanosunun tadı hakikaten farklıdır, piyano sololarda bu tadı alıyoruz, Şenova'nın trompeti de öyle. Muhamedi'nin bold bası her parçanın mutemedi olmuş. Focan'ın dediği gibi, bası çıkarırsan müzik derinliğini kaybeder, o kadar önemlidir! Anıl Şallıel tenor saksofonuyla toplu çalımın enerjisini yükseltmesi de öyle ve bazen lezzet dağılımının zirvesine çıkıp oturuyor.

 

Önder Focan "Aubergine" albümüyle, cazda büyük konular, iddialı fikirlerden ziyade icra edilen müziğin önemli olduğunu gösteriyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 18 Haziran 2022, Cumartesi

 

Önder Focan'ın "Nu Book" albüm haberini okumak için bu linki kullanabilirsiniz.

 

Etiketler: #onderfocan  #aubergine  #senovaulker  #burakdursun  #anilsalliel  #burakcihangirli  #urazkivaner  #caz

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.