Maffy'nin yalnızlığı... “Maffy’s Jazz” belgeselinin festival gösterimleri başlıyor

Maffy'nin yalnızlığı... “Maffy’s Jazz” belgeselinin festival gösterimleri başlıyor

Geçtiğimiz aylarda 92 yaşında hayatını kaybeden dünyaca ünlü caz efsanesi trompetçi A. Muvaffak Falay’ın yaşamı ve müzik serüvenini konu alan belgesel “Maffy’s Jazz” festival programlarında yer almaya başladı.

 

Belgesel ilk kez İKSV Caz Festivali’nin 31 Mayıs Salı akşamı saat 21:30’da Kadıköy Sineması’nda düzenleyeceği özel gösterimle seyirci karşısına çıkacak.

 

Haziran ayında İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali ile Bodrum Caz Festivali’nde gösterimleri yapılacak belgeselin şu an için 26. Ankara Caz Festivali ve 22. Frankfurt Türk Filmleri Festivali ile Londra’da düzenlenecek Turquazz Anatolian Jazz Festivali’nde gösterime gireceği belli oldu.

 

Filmin yapımcısı ve yönetmeni Deniz Yüksel Abalıoğlu, Maffy Falay’a Stockholm banliyölerindeki tek odalı evinde, farklı zaman dilimlerinde eşlik ederek çektiği bu belgeseli şöyle anlatıyor:

 

“Maffy'i ilk kez 2016 yılında İsveç'teki evinde ziyaret ettim. Sonra ard arda 2017 ve 2018 yıllarında yine Maffy’e gidip, orda kaldım ve çekimleri onunla yaşayarak tek başıma gerçekleştirdim, çünkü filmin ev içinden bir anlatıcının elinden çıkmasını, samimi bir film olmasını istiyordum. Filmi izleyenlerin bu samimiyeti ve onun yalnızlığını paylaştığımı hissedeceğini düşünüyorum.”

 

Maffy’nin artık müziğini icra edecek gücünün kalmadığı ve parçası olduğu kültürün yok olduğu bir dönemde yapılan bu belgesel ile 65 yıl yaşadığı İsveç’de kendisini yabancı hissetmesine ve varlığını yeniden tanımlamaya çalışmasına tanık oluyoruz.

 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen "Maffy’s Jazz" filmi, İKSV kapsamındaki Köprüde Buluşmalar platformundan da fragman yapım desteği  aldı.

 

 

Deniz Yüksel Abalıoğlu kimdir:

 

 

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema bölümünden mezun olduktan sonra otomotiv sektöründeki aile şirketlerinde reklam ve pazarlama görevini yürüttü. Bu yıllarda ayrıca fotoğrafla uğraştı ve sergiler açtı. Daha sonra, 2015 yılında, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sinema TV bölümünden ve Accademia Belle Arti di Brera di Milan'da yüksek lisans derecesi aldı. Kendi yazdığı kısa filmlerin yanı sıra T.C. Kültür Bakanlığı'nın desteği ile uzun metrajlı belgesel filmi Maffy’s Jazz’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.

 

Muvaffak Falay hakkında yayınlanan haberlere buradan erişebilirsiniz.

 

ETİKETLER:  #maffy  #muvaffakfalay  #denizyükselabalıoğlu  #belgesel  #maffy'sjazz

 

Cazkolik.com / 27 Mayıs 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.