Osman İkiz'in yazdığı "Maffy'nin Sevdası Caz" kitabı çıktı

Osman İkiz'in yazdığı "Maffy'nin Sevdası Caz" kitabı çıktı

 

Caz tarihimizin mihenk taşı Muvaffak 'Maffy' Falay'ın ölümünden sonra hakkında yazılan kitap çıktı

 

 

Geçen Ekim Akbank Sanat'ta güzel bir anma gecesi düzenlenmişti. 2022 Şubatında, 92 yaşında hayatını kaybeden Maffy ağabeyin anma gecesiydi. Sahnede Maffy'nin Türkiye'de çaldığı genç müzisyenler Maffy ile konserlerde seslendirdikleri repertuvardan örnekleri dinletirken anılarını da paylaşmışlardı. Hayatta iken Maffy'nın son görüntülerini çeken ve konuşmalarını kaydeden yönetmen Deniz Yüksel Abalıoğlu'nun çektiği "Maffy's Jazz" isimli belgeseli de gecede izlemiştik.

 

Sahnede Maffy hakkında konuşmalar yapılırken yazar Osman İkiz'de söz aldı ve Maffy ile İsveç'te geçen uzun yol arkadaşlıklarına dair bazen hüzünlü, bazen gülümseten anılar paylaştı. İkiz'in anlatımıyla Maffy hakkında bilgi almak önemliydi çünkü uzun yıllar gurbet yoldaşı olmuş arkadaşıydı yazar Osman İkiz.

 

Osman İkiz bir yazar, 12 Eylül 1980 darbesiyle Türkiye'den Avrupa'ya gitmek zorunda kalan sayısız isimden biri. Daha önce, yine İsveç'te yaşayan fotoğrafçı Lütfü Özkök hakkında yazdığı kitabıyla da hatırlıyoruz onu, ama öte yandan, caz dünyası için diğer önemli bilgi, Osman İkiz'in caz davulcusu Mehmet İkiz'in babası olmasıdır.

 

O gün, Osman İkiz ile Akbank Sanat'ta konuşurken bu kitabın çıkacağını ama ne zaman çıkacağının henüz belli olmadığını söylemişti. O gün gelmiş anlaşılan.

 

"Maffy'nin Sevdası Caz" Cumhuriyet Kitap'tan çıktı. Tüm kitapçılardan satın alabileceğiniz kitap Maffy'nin hayatına dair birinci elden kaynak bilgilere sahip.

 

Yanısıra, Maffy'nin hayatında önemli rol oynamış dostlarının da hakkında tanıklıklarını okumak mümkün olacak.

 

Osman İkiz kaleme aldığı "Maffy'nin Sevdası Caz" kitabında sanatçının 13-14 farklı başlık altında dönemlerini ele almış. Yanısıra, belgeselin yönetmeni Deniz Yüksel Abalıoğlu'nun, Maffy'nin yol arkadaşları Okay Temiz, Bernt Rosengren, Hayati Kafe gibi isimlerin, Türkiye'ye geldiği dönemlerde vaktini sıklıkla birlikte geçirdiği ve sağlığı bozulduğu zaman yardımına ilk koşan isimler olan Arda Cabaoğlu, Hakan Atala, Füsun Levet, Meltem Cumbul, Maffy'nin oğlu Emil, yazar Orhan Tekelioğlu gibi isimlerin anlattıkları da Maffy hakkında önemli bilgiler içeriyor.

 

Osman İkiz'in uzun yıllar yol arkadaşlığını yaptığı Maffy hakkındaki kitabı "Maffy'nin Sevdası Caz" kitap adı olarak iyi bir seçim olmuş, çünkü, Maffy'nin sevdası, hayatını uğruna adadığı tek şey idi caz. Bu kitabı bütün cazseverler okumalı.

 

Alper Kaiber'in Maffy'i anma gecesi hakkındaki yazısını bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Deniz Yüksel Abalıoğlu'nun belgesel filmi hakkındaki haberi bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Deniz Yüksel Abalıoğlu'nun konuk olduğu Leyla Diana Gücük'ün radyo programını bu linkten dinleyebilirsiniz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 07 Mayıs 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.