Ozan Musluoğlu yıllar sonra "Nine" isimli yeni albümüyle yılın caz bombasını patlattı

Ozan Musluoğlu yıllar sonra "Nine" isimli yeni albümüyle yılın caz bombasını patlattı

Ozan Musluoğlu yıllar önce "My Best Friends are ..." adını verdiği albümleriyle harika bir seri başlatmış, önce piyanistler, üç yıl sonra vokalistlerle caz gündemimizi heyecanlandırmış, zenginleştirmişti. Serinin üçüncü albümü yolda, geldi gelecek derken yıllar geçti.

 

Ama meğer Ozan albümünü 2016'da kaydetmiş ve beklemeye almış.

 

Geçen hafta Ozan ile konuşurken 19 Mayısı işaret ederek 'yeni albüm çıkıyor' dedi. Meğer o albüm benim bir anlamda "My Best Friends are ..." serisinin devamı dediğim "Nine" imiş.

 

Serinin devamı diye ben söylüyorum, albümün listesi, görseli, ismi vs. hepsi yeni ve başka bir albüm hüviyetinde.

 

 

Ozan Musluoğlu'nun yeni albümü "Nine" kontrbas ustalarına etkileyici bir saygı duruşu

 

 

Musluoğlu bu albümü yedi yıl önce kaydetmişti ama yok pandemiydi, yok ekonomik krizdi, zaten memleketin sorundan, sıkıntıdan başka gündemi yok derken albümün yayınlanması yıllar aldı ve bugünü buldu.

 

 

Caz tarihinin kontrbas efsaneleri "Nine" albümüne ilham verdi

 

 

Bu albüme dair anlatacak çok şey var ama yerimiz sınırlı, hepsini kısa kısa özetlemek iyi olacak.

 

Ozan'ın ilham aldığı ve albümde yer verdiği kontrbas ustaları Ron Carter, Ray Brown, Steve Swallow, Charlie Haden, Charlie Mingus, Paul Chambers, Scott LaFaro, Oscar Pettiford ve Sam Jones. Liste başlı başına caz tarihi...

 

 

Albümde yer alan müzisyenler tam bir all star kadro

 

 

Bu büyük isimlerin bestelerini seslendirirken dinleyici için bir güzel sürpriz daha yapmış Musluoğlu ve yıllar önce "40th Day" albümünde birlikte çaldığı Amerikan caz sahnesinin ünlü ustaları Jeremy Pelt, Danny Grissett gibi isimleri albüme davet etmiş. Tenor saksofonda Engin Recepoğulları ile davulda Ferit Odman da katılınca kadro tamamlanmış ve kayıtlar yapılarak albüm demlenmeye alınmış, ta ki bugüne kadar.

 

 

Albümün diğer sürprizi Kenan Doğulu

 

 

Kenan Doğulu'nun bir kaç yıl önce çıkardığı "İhtimaller" albümünü hatırlayanlar Doğulu ile Musluoğlu arasındaki müzikal işbirliğini hatırlayacaktır. "İhtimaller" albümü cazdan ilham alan bir kayıttı ve içinde bir çok caz müzisyeni yer almıştı. O albümle başlayan işbirliği bu albümde bir parçayla devam etmiş fakat bu parça bugün yayınlanan albümde yok, sonbaharda ayrıca yayınlanacak.

 

 

Bir diğer önemli not

 

 

Musluoğlu'nun "Nine" albümü bugün dört parçalı EP olarak VOL.1 halinde yayınlandı. VOL.1'deki "Mr. Bow-Tie"ın düzenlemesi piyanist ve besteci Danny Grissett imzasını taşıyor.

 

 

Son notlar VOL.1'deki ilk dört bestenin künyesi için

 

 

Albümün açılışındaki "Visitation" Paul Chambers'ın 1956 yılından gelen ölümsüz bestesi. Chambers bu besteyi John Coltrane ile de çalmıştı.

 

Dört parçalı EP'nin ikincisi "Gravy Waltz" da eski bir beste. Bas efsanesi Ray Brown'a ait olan "Gravy Waltz" bugün artık bir caz klasiği, ayrıca, Ray Brown genç kontrbasçıların meslektaş olarak en sevdikleri isimlerin başında gelen bir usta.

 

Üçüncü parça "Del Sasser" bir Sam Jones bestesi ve 1960 yılına ait. Bu müzik ilk kez Cannonball Adderley Quintet'in "Them Dirty Blues" albümünde yer almıştı, hâlâ da seslendirilir.

 

Ve EP'nin son bestesi "Mr. Bow-Tie" bir Ron Carter bestesi. Öncekilere göre daha yeni, doksanlardan bir beste.

 

Ozan Musluoğlu'nun iki VOL. halinde çıkacak "NINE" albümün ilk fasılı bugün çıktı. Ozan ana akım caz geleneğine dair özellikli bir albüm kaydetmiş. Albümün arkasında büyük bir emek ve çaba var. Hangi açıdan bakarsanız bakın Musluoğlu'nun "Nine" albümü yüzyılı aşan caz geleneğini kutlayan, geçmişin ustalarına saygı sunan ve caz sevgisini aşılayan birinci sınıf bir çalışma.

 

Albümü bugünden itibaren Spotfy üzerinden dinleyebilirsiniz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 19 Mayıs 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.